Smrtonosná past 4.0 (2007)

Po Mission Impossible 3 a Casino Royale dosud (2007) nejlepší akční podívaná. Akční filmy můžu po velikých soustech, ale ne vždycky mi chutnají tak jak by měly. Často narazím na syrový kousek, který se vůbec nedá strávit. Smrtonosná past 4.0 je film zapuštěný do nejmodernějšího světa počítačů 21. století. Ale počítačoví laici se nemusí ničeho bát bát. S hlavním hrdinou Johnem McClanem (Bruce Willis) dozajista nebudete jediní, ale každopádně to vůbec ničemu nevadí. Stejně vždy vyhraje dobro nad zlem.

Terkel má problém (2004)

Hnus. Tenhle film si asi myslí, že tím jak je jiný a odvážný že bude dobrý. Bohužel jeho tvůrce musím zklamat, ale není tomu tak. Nedá mi to a musím absolutně zkritizovat grafiku a animaci. Tohle bych zvládnul snad i já! Hrozně nepřirozené pohyby, modely primitivní, pohyby kamery hrozné. No prostě se na to nedalo dívat. Kvůli tomu dávám jen 40%. Příště bych prosil neco snesitelnějšího. Když vidím jak skrz sebe prostupují objekty jakoby nic, jenom tak. Měli to rovnou udělat 2D a bylo by. No dost hanění, stačí že za vše mluví hodnocení. Tady mi forma obrazu úplně zkazila zážitek z příběhu - a to by se stávat nemělo.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Nebudu si nic namlouvat a tlačit se do něčeho, co za to stejně nestojí. Tři hvězdičky je tak akorát. Musím říct že tohle bylo pro mě velikým zklamáním. Netajím že jsem se hezky bavil. Dobré vtipy a fórky to ale nezachrání ani náhodou. Když to shrnu, tak je to vlasně o ničem. Snaha vytlouct maximum z ničeho je opravdu patrná. Rádoby srdceryvné proslovy ke svému vojsku jsou ale vrchol trapnosti. A tuplem v podání Keiry Knightley. Opakované nebojácné a šílené řvaní "fajáááá" ve mně dojem super válečné atmosféry opravdu nedělalo. Film se víc než na Zemi odehrává ve virtuálních pamětích 3D animačních programů což je z filmu dost cítit. Inu další "pecka" je na světě, a my jí jenom hoďíme do koše průměrných akčních dobrodružných fantasy filmů.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Tak nakonec 4 hvězdičky. Vizuální smršť na vysoké úrovni mě nedonutí dát lepší hodnocení ani náhodou. Triky sice převyšují snad veškeré dosavadní bojové a válečné scény co do jejich věrohodnosti, alenehodnotíme tu jenom triky. Ve filmu je vyzdvihována tvrdost Sparty. Nevyjadřování strachu, bojácnosti, bolesti, radosti, lásky a vůbec jakých koli jiných citů. Od mala jsou malí sparťané vedeni k bojeschopnosti a odolávat všemu. Trošku to hraničí s psychikou dnešních teroristů, kteří jsou pro svého boha, či něco podobného udělat s radostí naprosot cokoliv - tedy i zemřít.

Seber prachy a zmiz (1969)

Výborná komedie Woodyho Allena. Tohle je jeho první počin který režíroval a zárověň v něm i hrál hlavní postavu. Jedná se o parodii na gangsterky a krimifilmy takže se nezřídka zasmějeme. Je to točeno jakýmsi pseudodokumentem tak, že za film uplyne dlouhá řada let.

Let číslo 93 (2006)

Nioliv. Nejedná se o tak dobrý film. Po důkladné a hluboké zpětné úvaze nad filmem, by se možná mohlo zdát, že je to fakt prvotřídní podívaná, ale jak říkám: Nikoliv. Snaha o ruční kameru přerůstá v hrůzu se točící kolem sebe. Něco jako osa pohledu a další podobné pravidla kamery a střihu jsou tu doslova zašlapány do země. Dobrá, o to tu nešlo, tvůrce nám chtěl nastínit zmatek a napětí, ale když v jednu chvíli mluví 10 lidí a titulky se střídají rychle asi jako políčka filmu před xenonovou výbojkou promítacího stroje, tak to mi film opravdu trošku znechutí. Je to sice drama, ale že budou šetřit na každém záběru? Škoda. Dobře. Neříkám že bylo levné natáčet v pěti různých letových centrech po USA a pronajmout si letadlo atp. ale že budeme jenom na zemi v mumraji spousty lidí, kteří přes sebe řvou že není nikomu rozumět a nebo v letadle kde se pár neherců pokoušelo o dojemný telefonát svým blízkým, nic z toho všeho mě zase tolik nezaujalo.

Lola běží o život (1998)

Přijde mi, jako by tenhle film dělalo malé dítě, které přesně ví jak funguje střih a jak do sebe prostříhat tři různé podobné příběhy. Právě díky prvotřídnímu střihu a návazností scén je film tím čím je. Byl by nudný a únavný kdyby už od samého začátku nebyla akce a napětí ve vzduchu. Nevím co ještě ho dělá tak zajímavým, ale námět a vůbec příběh je jednoduchý jak facka! Žádné pořádné zápletky s rozuzlením. Jenom tři různé do sebe propojené příběhy jedné osoby, která se za každou cenu, občas až hystericky, snaží zachránit milovanou osobu, která se dostala do problémů. Jeden z výborných německých filmů nové moderní doby.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Po delší době filmového klidu, jsem si zase jeden pustil. Nebyl jsem ani zklamán, ale ani ohromen. U mně se řadí (asi bohužel) k těm průměrným, až lehce nadprůměrným. Veliká síla filmu je skutečně ve scénáři. Podle něj, je film podáván divákovi na neutrálním podnose tak, že jen s těží bychom mu mohli něco vytknout. Hlavní složkou scénáře jsou dialogy. Myslím že tentokrát nám američtí dramaturgové předvedli, že i s jejich jazykem se dají dělat divy. To ovšem netuší jaké by to bylo v naší mateřštině. Po skončení filmu jsem si uvědomil, že jsem neviděl ve scénách nikdy nikoho se zapálenou cigaretou, nebo tabákovým výrobkem. Stále se tam o nich jen mluví.

Nesmrtelná teta (1993)

Ačkoliv je to určitě pohádka mého mládí, tak s odstupem času pozoruju jak se pomalu propadá. Určitě dobré morální ponaučení, sem tam i vtip co pobaví spíš děti než dospělé. Je to zkrátka jen takový slabší vývar všeho možného. Průměrná pohádka.

Amadeus (1984)

Genialita. Já o sobě můžu říct, že jsem hudebník tělem i duší. Od kolíbky jsem hrával na všechny možné nástroje, chodil zpívat do sboru a na hudbu jsem nikdy nedal dopustit. Mylsím že mě bude doprovázet celým životem, tak jako veleslavného génia W. A. Mozarta. I pro naprostého filmového laika je tento film nesmírně obohacující po hudební stránce. Ano, síla filmu je také v jeho dokonalosti po všech stránkách. Já jsem si lahodil všude kde to jen šlo. Celý film je prošpikovaný úryvky génových nejznámějších děl a skladeb, a opery jsou dokonce i s úryvky hrané scény, což mi také připomnělo mé vystupování v opeře (takže tam, kde by se někomu chtělo zívat, tak já jsem opět jen hltal a hltal). Celý příběh je vyprávěný do minulosti, což člověka nutí přemýšlet. Zobrazuje nám, v jaké žil Amadeus bídě a chudobě, jakého byl charakteru a vůbec jaký žil život. I za jeho krátký věk stihl zkomponovat tolik gigantických děl, jako by se jiným nepovedlo ani kdyby žili mnohonásobně déle. Prostě když jde o filmové ztvárnění příběhu jednoho génia, tak se to musí provést geniálně. Myslím že Miloš Forman se zadostiučinil jak měl a tímto nesmrtelným filmem se na vždy zapsal do dějin tak, jako tomu učinil Wolfgang Amadeus Mozart.