Největší z Čechů (2010)

Takhle neskutečně osobní film jsem snad ještě neviděl. Na příběhu velmi konkrétních čtyř filmařů, kteří se snaží vytvořit v rámci možností alespoň trochu hodnotné filmové dílo, je krásně vidět cosi obecného o člověku. I o filmu.

Všechno je sračka (2009) (studentský film)

Komentuju hlavně to, že tenhle film jde do kin. Sám sem ho viděl na velkém plátně (mém) a nemůžu říct, že by to byla tolik silná látka, abych na to šel do kina. Proti studijním filmům nic nemám, ale do kina si myslím nepatří. Téma je zajímavé, ústřední postava je kontroverzní, ale celý to nějak hapruje a nic (jako poselství) z toho neplyne.

Jídlo (1992)

Moje první seznámení se Švankmajerem a málem sem z toho upad. Tak intenzivní zážitek toho, kam až film může proniknout, sem od té doby snad nikdy neměl, nebo alespoň ne tohohle charateru.

Lekce Faust (1994)

Těžká Švankmajerova mistrovina. A Petra Čepka je škoda.

Andělské oči (1994)

Nemůžu si pomoct, ale tohle není film hodný Pabitélů. Možná mám jenom averzi proti Dušanu Kleinovi, ale i přesto mně přijde, že se to těžce minulo a tim pádem nepovedlo.

Normal (2009)

Takovej film tady byl dlouho třeba, sice příběh kulhá i na uplně rovnejch úsecích, ale ta technická mistrnost je pořeba dát příkladem pro všechny ostatní tuzemský snímky, jejichž kvalita v tomhle směru uvadá. (Psáno po premiéře, poslední dobou se to naštěstí podstatně lepší - únor 2011)

Díky za každé nové ráno (1994)

Skvělý film, který má svojí vnitřní poetiku a kouzlo, které ovšem nemusí zaujmout každého. Plyne lehce, že se občas až divíte kam, ale výsledek je paráda. Moji největší chválu určitě sklízí Franciszek Pieczka, jeho "Udělal sem tohle! a museli mě pustit..." mě bavilo, ještě dlouho po projekci.

Jízda (1994)

Genialita Jana Svěráka se zde představuje v plné síle. Bez rozpočtu, bez tísíce sraní kolem každého filmu se dá vytvořit skvost a Jízda je toho důkazem.

Kajínek (2010)

Až na rušivé "historické" nepřesnosti (Kajínek dopaden po útěku z Mírova v prosinci 2000, přičemž ve filmu se protlouká davem fanoušků hokeje a z televize zní "vítej zlatý hattricku" - MS na jaře 2001 a hlavní postavy jezdí auty s SPZ 8A9 (současnost)) se mně to jako český akční film líbilo. Dílem to bylo určitě tim, že sem od toho radši nic nečekal, a tak mě nemělo co zklamat.

Pouta (2009)

Panejo, fakt jízda. Je to dobrý po všech stránkách. Malý je paradání, divim se, že ho našli až teď, a vůbec ot profituje z málo známejch herců a naopak jedinej známej ksicht je Kaiser, a to je přesně to, co role majora potřebovala. Výprava je velmi precizní, já tu dobu nezažil, ale můj tatínek, co byl v kině se mnou, řikal, že mu šel až mráz po zádecch z toho jak to bylo přesný všechno, jak se mu to vrátilo. Tenhle film si myslim je dobrá facka režimu, kterej tu tak dlouho plenil, přesně krze ty vyhořelý lidi, hlavní "hrdiny" Pout.