Půlnoční mše (2021) (seriál)

Serial vyzerá ako keby ho napísal Stephen King. Do života malého mestečka zasiahne nadprirodzený element a my sledujeme ako sa s tým postavy vyrovnávajú. Rozdiel je v tom, že tu monštrum hrá druhé, možno až tretie, husle. Prím hrajú zázraky na ktoré postavy reagujú. Flanaghan sa vytiahol ako scenárista. Dialógy o viere a ateizmu sú fantastické. Veľa času venuje aj postavám a ich traumam, čo spôsobuje pomalé tempo, ktoré mnoho ľudí nemusí zvládnuť. Sklamaný budú aj diváci, ktorí budú očakávať hororový seriál. Lakačky, tam sú a sú veľmi dobre, ale je ich stopové množstvo. Seriál je skôr psychologický thriller než čistokrvný horor.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Z filmu je cítiť štýl Breaking Bad z každého záberu. Má aj povestné pomalé tempo, kedy má divák pocit, že sa bo filme nič nedeje. Gilligan skvele pracuje so strihom a prechodom medzi scénami. A samozrejme je to velký fan-service. Na druhú stranu to príbeh ani postavy nikam neposúva. Jessie je rovnaká postava ako na začiatku filmu (a na konci seriálu). Nikam sa neposunul ani príbeh, ktorý je v závere až moc doslovný. Je to výborný epilog, s množstvom skvělých scén, zároveň ale keby film nevznikol, tak by sa vôbec nič nestalo.

Assassin’s Creed (2016)

Neuveriteľne podcenený film. Príbeh nie je vyrozprávaný klasickým hollywoodskym štýlom. Režisér Justin Kurzel ho zmixoval s umeleckou naráciou. Po väčšinu času je rozprávaní len v náznakoch alebo pomocou jednej, dvoch viet. Nedočkáme sa tak dlhých dialógových scén, kedy si postavy sadnú a porozprávajú sa o celej histórií Templárov a Asasínov alebo o minulosti postáv a o tom ako sa práve cítia. Ich psychológia a chovanie je vo väčšine prípadoch vyriešenie pomocou jednej vety, takže divák musí dávať veľký pozor o čom sa postavy rozprávajú. Rovnako rýchle sú aj akčné scény, ktoré sa svojou rýchlosťou strihu môžu rovnať bournovy. Zároveň akciu narúša neustálym prestrihávaním medzi súčasnosťou a minulosťou. Akcia ale ani tak nestráca na priehľadnosti a je v nej veľa nápadov. Dlhšie zábery režisér využíva len pri ustanovovaní priestoru a preletoch nad krajinou. To že Kurzel rozpráva príbeh po väčšinu času v náznakoch neznamená, že by nebol uzavretý a nemal kontinuálnu dejovú skladbu. Samozrejme dvere do ďalších pokračovaní sú otvorené ale príbeh Aguilara a príbeh zrodu asasína Caluma Lyncha je v tomto filme dokončení. A keď si spätne divák pospája všetko čo sa vo filme stalo a čom sa postavy rozprávali, dajú mu tieto náznaky dohromady klasický kontinuálny príbeh s osobnou aj pracovnou rovinou. Len režisér sa rozhodol tento klasický prístup pojať trochu inak a trochu potrápiť diváka. Preto je tento film veľmi zaujímavý a veľmi podceňovaný.

G. I. Joe (2009)

Keby to skončilo po akcií v Paríži bol by to dokonalý blockbuster. Výborná výstavba príbehu (využitie flashbackov), kvalitná réžia, ktorá je plná nápadov pri práci s kamerou a so spomalovačkami. Zároveň má film do finále neuveriteľné tempo, kedy jedna akčná scéna strieda druhú a medzi nimi sú efektne pridané vysvetľovačky. Herci sú presne obsadení (vyčnieva hlavne NÁDHERNÁ Sienna Miller). Bohužiaľ ale po skvelej akcií v Paríži nekončí a pokračuje ďalej. Finále už nie je bohužiaľ tak kvalitné ako zbytok filmu (je príliš zdĺhavé). Aj tak sa jedná o veľmi milé prekvapenie, ktoré ukazuje že aj béčkový scenár sa dá natočiť veľmi zábavne a veľmi zaujímavo.

Masaryk (2016)

Kvalitný scenár pri ktorom poteší hlavne to, že dialógy "nešuštia papierom", Príbeh je zaujímavý v obidvoch rovinách (historickej aj pri štúdií osobnosti titulnej postavy). Ševčík sa prezentuje ako kvalitný režisér (hlavne pri práci s kamerou a vizuálnou stránkou filmu)ale musí zlepšiť prácu s hudbou, ktorá bola v niektorých momentoch zle použitá. Všetci herci boli výborný (vrcholom sú dialógové konfrontácie medzi Rodenom a Kaiserom). Vyspelý český film.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Film roku, ktorý môže prekonať asi už iba nové Star Wars. Benicio Del Toro vo svojej najlepšej úlohe. Jeho postava je nekompromisná a brutálna rovnako ako aj celý film (zároveň ale aj so správnou dávkou ľudskosti). Nádherná kamera, pulzujúca hudba a skvelá réžia a scenár, ktorý dokáže stále prekvapovať. Scéna večere je najlepšou v tomto roku (možno aj posledných rokov).

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Akčná pecka. Nechápem kto na tento film dal 150 miliónov (údajne ešte dokonca viac) ale som strašne rád, že to ten niekto urobil. Pretože vďaka nemu nám Miller dal blockbuster aký aspoň ja ešte nevidel. Max je akčná jazda od začiatku do konca (s výnimkou pár scén kde sa nachvílu spomalí, tieto scény ale dávajú aspoň Millerovi priestor na vykreslenie postáv a sveta v ktorom sa pohybujú). Každá akčná scéna je iná ako tá predošlá a čo si cením najviac je že je z nich cítiť praktickosť, žiadne CGI (až na scénu v piesočnej búrke). Autá vybuchujú, lietajú vzduchom, motorky preskakujú ponad auto, herci po autách behajú alebo sú zavesení na vysokých tyčiach a premiestňujú sa vďaka nim po bojisku. Toto všetko a ešte viac vyzerá autenticky. A do toho ešte hrá patrične veľkolepý soundtrack podobný kúskom od Zimmera. Tom Hardy je ako Max výborný, Charlize Theron ako Furiosa snaď ešte lepšia. Už v máji tu máme z najväčšou pravdepodobnosťou film leta a možno aj film roku.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Konečne sa scenárista Chris Morgan zbavil dialogovej vaty a orezal ju na minimálne množstvo (väčšinou sa jedná iba o hlášky alebo príbehové pozadie, ktoré je aj tak nepodstatné). Takže sa z filmu stal "len" sled akčných scén. Ale najlepšie zrežírovaných akčných scén v sérií. James Wan sa ukázal ako správna voľba a dokázal priniesť aj nové nápady (hlavne čo sa týka záberovania, či už pri dialógoch alebo pri bitkách). Akčné scény sú správne prepálené a každá je iná, takže divák nemá pocit žeby sa pozeral na to isté, ani pri záverečnom epickom finále (narozdiel od posledných Transformerov). Plus Statham je jasne najlepším záporákom série (úvodná scéna je niečo neuveriteľné). Suma sumarum pre mňa je sedmička najlepším dielom série.

Vše je ztraceno (2013)

Chandorovi patrí veľké uznanie za to že za celých 100 minút som sa vôbec nenudil. Čo je pri filme o človeku, ktorý sa stratil na mori, skoro až zázrak. Hudby je vo filme minimun, väčšinou si vystačí zo zvukmi mora alebo búrky. Samozrejme veľká poklona patrí jedinému hercovi vo filme Robertu Redfordovi, ktorý to dokázal celé utiahnúť sám. Vďaka jeho výkonu a Chandorovej réžií sa naozaj budete cítiť, že ste spolu s ním na tom mori. Budete s ním prežívať všetky útrapy a vychutnávať malé víťazstvá (nikto si nevychutná dúšok vody tak ako Redford). Škoda len toho záveru, inak je to ultimátna survival dráma.

Kapitán Phillips (2013)

Ten film je napínavý, ešte raz napínavý, skvele zrežírovaný (Greengrass sa krotí a kamera nie je až tak rozklepaná) a hlavne úžasne zahrané, kde samozrejme exceluje Tom Hanks, ktorý mal bojovať o Oscara, ale to je na inú diskusiu. Ale to čo predvádza v posledných 5 minútach je niečo neuveriteľné. Captain sa ihneď zaraďuje do rebríčka najlepších filmov minulého roku.