Harry Brown (2009)

Harry Brown obsahuje jednu z nejlépe natočených scén letošního roku (úvod na motorce), ale ani tak nemá na vynikající a tématicky spřízněné Gran Torino, byť je Michael Caine podobně cool jako Clint Eastwood. Neznámý Daniel Barber předvedl slušnou práci co se týče atmosféry a znázornění silně naturalistických scén takže nezbývá než doufat, že tímto filmem neřekl své poslední slovo. S méně předvídatelným scénářem a lepšími dialogy by to příště mohlo být ještě o řád lepší. 80 %

Hranice ovládání (2009)

Svým způsobem vrchol Jarmuschovi formy, kterého bylo paradoxně dosaženo bez řady jeho klasických trademarků. Minimalistický příběh, který je maximálně úsměvný maximálně nevtipným způsobem.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

S hodnocením Imaginária je to těžké. Za normálních okolností by se bralo, ve filmových kruzích, za očekávaný film zajímavého režiséra se zajímavým hereckým obsazením. Události počátku roku 2008 ale starému smolaři Gilliamovi nepřály. Ani trochu. Jeho herecká hvězda se obrátila v prach dřív než kdokoliv z nás chtěl a nad celým projektem zůstal viset otazník. Projekt se nakonec rozhodli pomoct zachránit další tři herecká generační esa Depp, Law a Farrel. Tehdy jsem to bral jako spásu. Spásu, ze které se ale vyklubal Danajský dar. Imaginárium mělo zkrátka zůstat nedokončené, tak jak ho Heath zanechal, protože ve výsledku prostě nemůže obstát jako poslední tečka hereckého talentu, který se teprve měl rozvinout. Ne tak, jak by obstál Temný rytíř. Imaginárium by prostě za normálních okolností byla jen Heathova další spolupráce se zajímavým režisérem, který nabízí svou osobitou vizi. Heath měl být jen jedním lákadlem, tím v pozadí za Gilliamovou bezbřehou fantazií. Ony osudné události ale zapříčinily, že jsem se na to tak dívat nedokázal, byť jsem chtěl. Za ty dva roky své smrti pro mě Heath vyrostl a každý jeho neviděný film, byť sebehůře hodnocený, si šetřím. Imaginárium tedy pro mě byl další dílek puzzle, jehož celkový obraz se už ale bohužel ustálil. A volných kousků k zařazení už bohužel tolik nezbývá. A přestože film po pomalém až nudném úvodu nakonec nabere obrátky a i přesto, že obsahuje řadu vynikajících scén, pro mě prostě měl zůstat posledním filmem Heatha Temný rytíř. Vždyť postava Jokera, který přišel odněkud a skrz malé akce se pomalu začal dostávat až nahoru, aby následně ze scény předčasně zmizel, je tak dokonalou metaforou Ledgerovi kariéry, že jí ani Depp, ani Law a ani Farrel nešahají ani po dolní okraj kalhot fialového obleku. Pokrytecké 4* i za Heatha, kvůli jehož smrti a následné auře kolem filmu jsem si ho nakonec ve výsledku neužil. Filmy jsou občas zkrátka mrcha.

Invictus: Neporažený (2009)

Tenhle film ukazuje, odkud pocházejí ty nejlepší příběhy. Režijní forma Clinta Eastwooda je neskutečná, Morgan Freeman si minimálně pro tu oscarovou nominaci určitě dojde, a to nejen kvůli biografické roli s "vadou" řeči. 85 %

Jake a Blake (2009) (seriál)

Další zbytečnost vysílaná na Disney Channel mě vede k dalším nepříliš optimistickým vyhlídkám na to, co z dětí odkojených na podobných dílech vyroste.

Jattáman (2009)

Kyoko Fukada je pro mě po Kamikaze Girls a Yattermanovi zárukou šílených japonských filmů, které bohužel nejsou vtipné. Yatterman sice nabízí pár vtipných okamžiků, ale většinou jen budete kroutit hlavou a kontrolovat čas do konce. Bez tohohle filmu by se svět zřejmě obešel.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Šílená sračka s nesnesitelně "hrající" Megan Fox, ve které se těch pár povedených hlášek dokonale ztratí. Režisérka Karyn Kusama naprosto neumí pracovat s atmosférou a dvě nejatmosféričtější scény filmu totálně dok*rví. V prvním případě scény zjevení Jennifer v kuchyni nenechá předchozí plížení řádně vyznít, v druhém případě pak pečlivě budovanou atmosféru průchodu rozbořeným domem kazí nesmyslnými prostřihy do sexuální scény. Hvězdička právě za těch pár hlášek a závěrečné titulky, které byly vtipné a alespoň v mých očích vyloučily případné pokračování. 20 %

Je to i můj život (2009)

Kromě parádního hereckého týmu disponoval Cassavetes v tomto případě i nesmírně zajímavou myšlenkou a v podstatě i filmově novým pohledem na dárcovství. Tedy alespoň v úvodu filmu. Ve výsledku je samozřejmě škoda, že někdo neměl koule (někdo mu je mohl darovat, nebo alespoň půjčit) aby to dotáhl i dokonce, kde se vše zvrátí klasickou, ale stále povedenou, rodinnou podívanou. Možná, kdyby film šel tou nepříjemnější cestou a neobrousil v průběhu filmu hrany, vydržel by v paměti diváků déle. 80 %

JONAS (2009) (seriál) odpad!

Normálně nehodnotím na základě dvou dílů, ale tenhle "počin" je předpeklí pekla zvaného Disney Channel. Opravdu jsem rád, že mi bylo umožněno vyrůst na Rychlé rotě a My z Kačerova a ne na podobných skvostech jako je tohle nebo Hannah Montana, které svojí podvratnou činností zapříčinily, že na těch mainstreamových hudebních stanicích hrají v "rock charts" spíš pop.

Kimssi pyoryugi (2009)

Aby bylo jasno, mám proti tomu výhrady... Jenže... Ještě předtím, než došlo k závěrečnému běhu jsem si "liboval", jak ten film nemá nic, čím by mě mohl ve svém závěru překonat. Ano, rozhodně byl celou dobu skvělý a opravdu výborně zahraný, ale rozhodně by mi nevadilo, kdyby byl o pár minut kratší. Jenže pak jsem se přistihl, že jsem při závěrečných scénách stejně napjatý, stejně bezradný a nakonec i stejně slzavě usměvavý jako ona. 85 %