Kancl (2001) (seriál)

Brilantní cvičení v sociální invaliditě a neprůstřelnosti vlastních iluzí, které svou komplexností přesahuje hranice pouhé karikatury.

Kauza CIA (2006)

Přes tlumeně odtažitý tón vyprávění (ke špiónské sáze naprosto ideální), impozantní obsazení a výstižného chladného hlavního hrdiny nám De Niro vlastně nenabízí nic, co by o zpravodajských službách nebylo řečeno miliónkrát předtím (ale netriviálně podaná subzápletka s ruskou (ne)spoluprací (Kardinálův dolar), která se dá vykládat několika způsoby, v dnešních polopatistických časech potěší, stejně jako Pesciho cameo).

Libertin (2004)

Osvěžující záchvěv upřímnosti mezi umělohmotnou kašírkou historických filmů, který v druhé polovině rozbředne do sebelítostivého žabince.

Princezna Nevěsta (1987)

Šarm tohoto filmu není v lásce, pomstě, zákeřných úkladech, mučení nebo soubojích na život a na smrt, ale v tom, jak nám hrdinové všechny tyto věci prezentují: pomocí uvážlivé logiky, jejíž bizarnosti se vyrovná jen její zamyšlený klid.

Oheň a led (1983)

Bakshiho neodolatelně samozřejmý machismus organicky vpletený do směsky pocitových reminiscencí na howardovskou fantasy.

Sbohem, baby (2007)

Affleck Lehanovu předlohu na jednu stranu zcivilnil a zkomornil, na stranu druhou uhladil nejostřejší hrany a obrousil největší drsárny - původní kniha je tak kupodivu jeden z mála případů, kdy je originál hollywoodštější než adaptace.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Zápletka s křišťálovými lebkami svou nekřesťanskou exotičností připomíná Chrám zkázy (bohužel postrádá jeho zběsilé tempo), vztahovým "rodinným" modelem se zase snaží inspirovat v Poslední křížové výpravě - jenže na rozdíl od Henryho Jonese Seniora Indyho figuru nijak emocionálně nerozšiřuje, což je možná dané tím, že příbeh nevychází z postavy (jako je tomu například u nového Rockyho nebo Ramba), ale čistě technicky plní obligátní dějové náležitosti indianajonesovské ságy (na druhou stranu, Jones byl vždy daleko víc určován svým prostředím než Stalloneho hrdinové).

Speed Racer (2008)

Vesmírná odysea závodních filmů.

Air America (1990)

Lehkovážná bezstarostnost, s jakou film idealizuje veselé pilotské kumpány, rozpustilou CIA, nezbedné pašování opia a vůbec celou pohodovou laoskou válku, je chvílemi až nakažlivá.