Deadpool 2 (2018)

Jednička byla něco nového a velmi originálního. Tvůrci proto měli těžkou úlohu, jelikož udělat takový boom podruhé by vyžadovalo vymyslet něco úplně nového, to by ale zklamalo fanoušky prvního dílu, a tak zvolili cestu mnohem očekávanější - udělat první díl, akorát větší. A překvapivě to funguje, i když kopírování původního filmu je v některých momentech vážně znát (např. scéna s dorůstáním nohou nebo retrospektivní začátek). To se ale týká hlavně vtipů a struktury děje. Z pohledu děje a postav je to ale film úplně jiný. Na rozdíl od prvního má trochu emocí a postavy mají mnohem vykreslenější charakter. To způsobuje, že snímek nevnímáte pouze jako smršť povedených vtipů, ale i jako ucelený příběh, který má nějaký smysl a že si po odchodu z kina neřeknete, že to bylo vlastně úplně bez příběhu. Tento pocit je také umocněn tím, že film má propracované postavy. Staré postavy jako Colossus jsou probrané více do hloubky, i Deadpool jen nehláškuje a spousta jeho momentů se vám zaryje do paměti, ale hlavní jsou nové postavy. Domino zaujme už svými zvláštními (a velmi originálními) schopnostmi, Cable je už postava méně zajímavá, ale aspoň s dobrou backstory, X-Force je nejlepší superhrdinský tým všech dob, ale hlavně záporák je zajímavá postava (kolik dětských zaporáků existuje?) a druhý záporák svým účinkováním výrazně potěší. Pocit z nového Deadpoola je tedy výrazně lepší než z prvního, možná ale také kvůli tomu, že člověk ví co čekat. 86%

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Očekával jsem průměrný sci-fi film z postapokalyptické budoucnosti. A dostal jsem? Svižný sci-fi film s velmi dobrým námětem. Díky němu si totiž tvůrci mohli filmu dát úplně cokoliv, a pořád to nepostrádalo logiku, což využili k tomu, že film úplně přecpali ruznými popkultulturními odkazy. A to je hlavní klad celého snímku. Film na tom staví celé dějové linky, které se opravdu povedly (např. Osvícení) a které jsou na celém filmu nejlepší. V tomto ohledu film perfektně funguje. Bohužel se ale na tyto odkazy soustředí až moc, a tak jsou upozaděny jiné a mnohem důležitější elementy. Postavy mají absolutně jednotvarný a jednostranný charakter (klasický zaporák, co touží po moci atd.), v ději s vyskytujíchvílemi až uplné logické chyby a příběh je chvílemi strašně, ale vážně hodně předvídatelný (např. při hledání klíčů). Takže, nový film Stevena Spielberga je zábavný sci-fi blockuster s výbornými easter eggy, ale nudnými postavami, a chvílemi nelogickým a předvídatelným příběhem. 78%

Největší showman (2017)

Tenhle film je hlavně zabavný. Chybí zde ale nějaká propracovanost, hloubka, takže divák si film sice užije, ale po odchodu mu vlastně nic v hlavě neutkví. Až na jednu věc - hudba. Na tu se totiž film soustředí a je to, co ten film táhne. Takže příběh je dost upozaděný a šíleně zmatený, protože hrozně rychle skáče, a tak působí necelistvě. Ale to celé kvůli té hudbě, protože to má být tahoun toho filmu. A také je, protože se vyloženě povedla a bez ní by ve filmu nefungovala výborná chemie mezi postavami, vizuální stránka a vlastně všechno ostatní. Takže, nový muzikál The Greatest Showman je sice neoriginální blockbuster se zmateným a nezajímavým příběhem, ale s ůžasnými, emočně propracovanými písničkami, které filmu hodně přidávají. 73%

Vražda v Orient expresu (2017)

Jako fanouška knih Agathy Christie a později i seriálu s Davidem Suchetem mě již první zpráva o natáčení nového filmu potěšila. Zároveň jsem ale byl na pochybách, jestli si vůbec zvyknu na Poirota, kterého nehraje David Suchet. Naštěstí, Kenneth Branagh se role zhostil slušně a je možné, že jednou i dosáhne na úroveň Davida Sucheta. Krom něho jsou tu i výborní představitelé vedlejších rolí, jmenovitě například emotivní Michelle Pfeifer, která je ve finále doopravdy výborná. A také díky ní je to finále asi nejlepší částí filmu. Dále stojí za zmínku skvostná vizuální stránka, jak Istanbul, tak později samotný Orient Express a také výborná hutná atmosféra právě v Orient Expressu. Naopak, příběh je někdy dost zmatený, je zde nepřehledná akce a pro většinu těch, co znají knižní předlohu to může být trochu nudné. Takže, nová adaptace jednoho z nejznámějších románů Agathy Christie je dobře natočený film s výbornými herci a nádhernou vizuální stránkou, a i když není nějak světoborný a originální, na výlet do kina je ideální. 80%

Jigsaw (2017)

Do kina jsem šel absolutně bez očekávání, bez znalosti předchozích dílů, a proto se mi to asi líbilo. Není to převratné, ani nějak extra originální, ale je to zábavné a ani chvíli to nenudí. Je to prostě klasický horor, kde se postavy chovají hrozně nelogicky a navíc jsou hrozně nesympatické, ale práce a chemie mezi nimi je minimálně zajímavá. Nejvíce mě ale na tom filmu potěšilo to, že je to vlastně detektivka, která vám celou dobu něco ukazuje a při finálním vysvětlení všechno převrátí. Mimochodem, to finální vysvětlení bylo nejlepší čas filmu a úplně všechno převrátila. Takže, Jigsaw není nějak moc originální film, ale jako hororová jednohubka funguje a ani chvíli nenudí. 75%

Valerian a město tisíce planet (2017)

Hned ze začátku se to rozjede, představí hlavní postavy a uvede do děje prostřednictvím "uváděcí mise". Do této chvíle to šlape a šlape. Pak se ale děj přenese na Alfu, nepřátelé zaútočí a hlavní postavy se ocitají v nesnázích, přitom si ale za většinu těch nesnází mohou sami. Jinak děj je chvílemi originální, ale převažují spíš chvíle, kde je to úplně přecpané filmovými klišé (viz. konec - co jiného by se dalo čekat?). Jak už zde bylo řečeno, hlavní záporná role k Clive Owenovi vůbec nesedí, chvílemi je to trochu hluché a příběh je někdy tak hrozně překombinovaný - viz. finální přestřelka. Je zase ale potřeba vyzdvihnout nádhernou vizuální stránku, výbornou chemii mezi Valeriánem a Laureline a konečné "detektivkové" finále, ze kterého jsem byl vyloženě nadšen. Takže, nový film Luca Bessona je příjemným odlehčujícím letním blockbusterem, který sice není nijak geniálním snímkem, ale pro výlet do kina ideální. 75%

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Je to pořád zábavné, nenudí to, ale chyby tu stejně jsou. Jednička měla ještě nějaké zákony, to se zde ale hází stranou a ožívají zde sochy, jsou zde zombie žraloci, moře se rozděluje napůl, hlavní padouch se převtěluje a takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Vizuál je ale skvostný (západy a východy slunce jsou doopravdy nádherné), i příběh překvapil (nejlepší flashback mladého Jacka se Salazarem), ale jen se bojím dalšího dílu a co tam vymyslí, protože si můžou vymyslet fakt cokoliv... Nové postavy Carina a mladý Turner rozhodně nestačí na původní duo, které se doufám už příště vrátí v plné síle, plus Carina byla vyloženě nesympatická. A konec mě vůbec nedojmul. 70% PS: Český dabing je čím dál horší!

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Zatímco jednička se soustředila na představení všech postav a na jejich sjednocení, dvojka se tímto již nemusí zaobírat a může plně soustředit na rozvinutí vztahů mezi jednotlivými strážci, na jejich problémy a city. Zatímco jednička byla monumentální, plná epických soubojů a cestování po celé galaxii, dvojka má "menší" příběh, necestuje po celé galaxii, ale spíš se soustředí na příběh a ne na "epičnost" filmu, což může někdo považovat za zápor, ale já osobně to považuju za obrovský klad. Film představil charaktery postav více dopodrobna, humorně, ale úžasně, potěšila hlavně nová postava Mantis a Baby Groot. Na příběhu mi dost vadilo, že byl hrozně předvídatelný, ale některé zvraty byly stejně výborný. A konec byl snad nejdojemnější z celého MCU. Zkrátka, noví Strážci opět zaváleli, dle mého i překonali jedničku, takže spokojenost! 80% PS: Baby Groot je nejroztomilejší postava od Marvelu!

Kráska a zvíře (2017)

Tento film měl těžký úkol - věrně převést do hrané podoby starou Krásku a Zvíře z roku 1991 a zároveň do tohoto již klasického příběhu vnést něco nového. A povedlo se to. Po vizuální stránce je tento film dokonalý - jak malebná vesnička, tak i kouzelný hrad, perfektní výběr herců - Emma Watson se do této role neskutečně vžila a ani si nechci v roli Belle představit někoho jiného, snad jen mohli scénáristé příběh trochu upravit, aby se v tomto vážnějším pojetí nechovaly všechny postavy až tak moc "pohádkově", ale to co mi vadí nejvíc a za co jsem taky strhnul tu hvězdičku je práce českých dabérů. Takhle příšernej dabing jsem snad nikdy neslyšel a všem doporučuju - jděte radši s titulkama. 75%

Kung Fu Panda 3 (2016)

Po dobré jedničce a ještě lepší dvojce jsem čekal absolutní senzaci. No v tomto směru je tento film ale trochu zklamání. Kromě vesnice pand tu není nic nového, Po je sice stále zábavný, ale už to není ono. Ale tyto výtky nejsou nic oproti mé největší výtce - hlavnímu padouchovi Kaiovi . Má sice dobré schopnosti, dobrý příběh, ale s jeho charakterem mám problém. Minulý záporáci chtěli být nejdřív zlí a až potom vtipní, ale u Kaie je to přesně naopak. Za každou cenu musí být vtipný, což mu ale velmi ubírá na zajímavosti a pro mě je to největší zklamání celého filmu. A tak když se to vezme kolem a kolem, je tento film oproti předchozím dílům o dost horší, ale stále si jakš takš zachovává svoji kvalitu. 70%.