G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Svou roli plní tenhle kristalicky klišoidní blockbuster dokonale. Pobaví, neurazí a hlavně jde správnou cestou. Po totálně přepálené (ale skvělé!!) jedničce se trochu vrací na zem. Nabídne i přehlednou akci. Já jsem se zkrátka klasicky GP pobavil a hlavně vím, že bych snesl i trojku. Rock rocks.

Collateral (2004)

Cruise je pašák. Herecky zraje a vůbec mi poslední dobou přestává vadit, ba naopak. Podle mě by si nominaci zasloužil víc jak Foxx, který hraje dost obyčejně a v podstatě ve výsledku nemá, co by hrál. Což je pro mě zásadní slabina jinak zajímavě vystavěného thrilleru. Ve srovnání se skvělými dialogy a kvalitně napsanými scénami působí plochost postav a předvídatelné vyústění trochu neohrabaně. Jinak Mann to samozřejmě v ruce má, jen by potřeboval asi mírně odslišný materiál - více osudový, což potvrzují jeho nejlepší dílka (Mohykán, Souboj). I když.. filosofující Mann.. zrkátka nevšední a určitě stojí za vidění. 70%

Pád Bílého domu (2013)

Krvavé, zábavné, přesycené dobře nasnímanou akcí, rychle plynoucí. Zábava pekelná! Bohužel se rovněž jedná o extra velkou přehlídku charakterů plochých jak Polabská nížina, jejichž vývoj v příběhu plyne spíš směrem správně provedené rugbyové přihrávky (házené). Ale bavil jsem se skvěle. Zejména díky hercům, kteří ve svých úlohách typově sedí až záhadně dobře na daný žánr, protože mě nenapadá, jak jinak by se dalo změnit obsazení. Ano, patetické prvky se na nás sypou frekvencí reklamních letáku Penny Marketu, nikoli však s takou intenzitou, aby u mě přehlušila pozitivní zážitek z projekce. Gerard je bloody Mtfcker a Aaron vypiplaným vzorem pro další hlavu Států. Pro mě klasické guilty pleasure, jen lehce slabší než první G. I. Joe.

Zpráva o Europě (2013)

Nehledě na to, že to brutálně vytahuje knížku 2010: Druhá Vesmírná Odysea, samo o sobě toho moc nového Europa Report stejně nenabízí. Sci-fi prvky omezeny na minimum, spíš se jedná o jiný žánr, nechci více spoilerovat. Potěší supr herci a několik skutečných hc sci-fi vychytávek, kterých je bohužel jen jako šafránu, jak jsem již zmínil. Ale já, fanda sci-fi, musím vzít za vděk jakýmkoli dílkem, jež se vyčleňuje z mainstreamového proudu. Proto otáčím palec u ruky mírně nahoru a modlím se za další a i lepší dílka.

Charlie Bartlett (2007)

Hoodně dobrá 'komedie'. Po dlouhé době zase celkem netradičně pojatá teen záležitost, která není laciná jako prcičky a mě zaujala i svým příběhem a pojetím hlavní postavy. Doporučuji společně s POBW (nový závan do filmů o mladých pro mladé). Yelchin je talent a tyhle věci mu sednou lépe než Chekov v novém ST.

96 hodin: Odplata (2012)

Tohle není dobrý film. Koncept, který dvojka jen otrocky opisuje, byl vyždímán v jedničce a toho, že se Neesonovi a kolemjdoucím kladným postavám nemůže nic stát, jsem si dosyta užil v prvním díle taky. Ubylo i nekorektnosti, a i když pomineme totální hovadiny v příběhu a ve scénáři (rozsekám vjezd do ambasády a pak si klidně odejdu zpět pro svou ženu, klišé: nikdy se neobracej k padouchovi zády), z celého filmu zbyde jen pouhopouhé čekání na konec. Originálnost, režijní rukopis nula, hudba rutina - plýtvání vším. Jedna hvězdička za občasnou vychytávku (granáty - zvuk).

Podfukáři (2013)

Leterrier je mistr formy, ksichtu a efektu. Celý film šlape jako švýcarské hodiny, ani vteřinu se nenudíte, herci sice samozřejmě bez vývojů postav, ale v kýžených plochých polohách lepší být nemohli (Harrelson s Ruffalem těžkotonážní klasa). Na konci ale zjistíte, kolik ten scénář vlastně děr má, kolik toho v něm bylo jen na efekt a politujete, kolik toho zůstalo nevyužito. Spousta skvělých kouzel, scén, špeků i triků jednoduše kazí klišodiní a křečovitý závěr (rozuměj i vývoj v posledních deseti minutách)). Ten na mě působil jak vynucená pěst na oko. Trailer sliboval více.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Vyloženě mě překvapuje, jak J. J. skloubil přetavení ST univerza z celkem intelektuální zábavy na kovbojku v tempu Indiana Jonese a Chrámu Zkázy s udržením spousty cenných hodnot z původních děl ST před restartem, skončených prostřednictvím Nemesis. Do dvou hodin nacpal až brutálně nahňoucané množství děje, které nezasvěceného nemůže nudit ani minutu (ale asi ho též občas zmate). Střídá vtip i vážné emoce jako Zemeckis v nejlepších letech a vykresluje vztahy ústředního septeta. Jenže on na taky mě vytasil úctyhodný počet odkazů z prapůvodní série (TOS a TAS), kterou po časové přesmyčce kroutí svým vlastním směrem, kde mu paradoxně často spoustu věcí svatých ani nepřijde (Klingoni mají prostor asi 3 vteřiny, Mudd's women, zhuštění Pátrání po Spockovi do 3 minut, Needs of a few, Tribbler, Boonesovi ironie, Scottyho účes, Alice Eve jako blond asistenka Kirka z TOS rovnou jako zbraňová odbornice, napoprvé jsem jich pochopil tak půlku co napodruhé a stejně si zase nejsem schopen vybavit ani půlku, co jsem zaregistroval..). Ano, zkřížil nám ST se Star Wars a i proto je tak úspěšný. Ale primárně je to prostě borec, co umí točit chytře, pro masy, hitově a má svůj vlastní rukopis, zkrátka se nám klube nový Spielberg. O technické dokonalosti, skvělých hercích a profesionálně zvukové stopě včetně hudby se nemá cenu rozepisovat, snad jen že 3D se z mého pohledu určitě vyplatí, protože v novém Star Treku je skutečně funkční a scény posouvá ještě dál. 10% dolů za malou odvahu scénáristů a ubrání na osudovosti (First Contact, Nemesis, Generations a Undiscovered Country jsou přece jen v hutnosti jinde, naopak kinetika a dynamika hraje jendoznačně pro J. J.)._Totální pecka, co jde tempem a dynamikou až na dřeň. Nebýt často až přehršle citování a pokusů o ně, které v závěru přerůstají do stádia opisovacího, aby nakonec trochu křečovitě happyendovaly (i když přes úžasnou citaci opět), byla by to plná palba i za mě. Takhle je to za osmdesát až devadesát._Ve světle síly a jednoduchosti původního ST, prvního nového ST a nového Beyond, Into Darkness chladne až hamba, uvidíme, zda se na něj ještě někdy podívám a pokusím se opět s odstupem zhodnotit střízlivěji jeho originalitu/pouhopouhou pajcovost.

Vedlejší účinky (2013)

Dokonalí herci! Nebýt posledních pár minut, které jsem vyplnil přemítání nad tím, zda to opravdu scénárista zakončí tak, jak to je, nebo udělá odvážnější krok stranou, možná bych tam poslal i pět hvězd. Klasicky funkční Soderberghův styl je zde doplněn skvělým vývojem postav a příběhu, kdy jsem opravdu nebyl pokaždé schopen dopředu odhadnout vývoj. Hudba již tradičně vymazlená a padnoucí jak nejlepší košile.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Nějak se snímek nemůže rozhodnout, na jakou stranu se přikloní. Bude stylovou jednohubkou a pouze kovbojkou se sledem dobře natočených akčních scén, kde se nahání, mlátí a po sobě střílejí skvělý herci, jejichž potenciál zůstává trestuhodně nevyždímán? Nebo zahraje na vážnější notu po vzoru svých hutnějších předchůdců (samozřejmě lepších o mnoho)? A tohle dilema je fakt na pytel, neboť Fleischer ukazuje, že by asi měl na oboje, to by se však muselo sejít více pozitivních věcí dohromady. Přestřelky jsou ale zatraceně kůl a i spousta světlých režijních momentů se najde (zejména střípky z řádění Gangster Squadu).