Pan tělocvikář (2007)

Na pár vtipných flashbacků do hodin tělocviku se nedá utáhnout celý film. Nehorázně nevyužitý potenciál Woodcockovi postavy. Celé to pohřbívá tuctový scénář s dokonale odhadnutelným vývojem. Je to škoda, jelikož casting se podařil a i mi přišla dobře zvolená nálada. Ale to je tak vše. U komedie mám potřebu se zasmát víc jak dvakrát a slabě.

Persepolis (2007)

V úterý 13. května se mi v berounském Kinu Mír, v artovém představení, dostalo nevšedního diváckého zážitku. Persepolis na celé čáře přehlušuje svou kategorii unikátní atmosférou, jež je schopna vytvořit nádech čehokoli bez znatelné křeče. Umě scénář přechází a bilancuje z vážné pasáže do odlehčené, spíše tedy do odhlehčené vážné pasáže. Hudbu můžu beze strachu označit za úžasnou ( a často i velice vtipnou - načasování Eye Of The Tiger je snad ještě lepší než v Sakrapsovi), dostali mě již první tóny a aranže v úvodní sekvenci. Samozřejmě největším kladem Persepolis se hned od začátku stává brilantní smysl pro humor, který si dokáže získat vaše sympatie velice záhy. Pokud si je neuloupí již zpočátku, budete se možná nudit. To však nebyl můj případ. Všechna černě smutná legrace začne již francouzsky mluvícím anglickým papalášem, velkou kadenci udrží solidně hláškující a tancující (opět Survivor:) Marjane Satrapi a to, co předvádí v nejlepších momentech filmu babička.. je opravdu nevšední záležitost, co se týká animovaného filmu. V důsledku zjistíte, že Persepolis je opravdu silný a působivý příběh, který by se v hraném dramatu neztratil nikterak. A já nakonec zjistil, že před projekcí jsem o Íránu nevěděl lautr nic. Nejplnější hodnocení, jak jen může být.

Pokání (2007)

Pokání jest rozhodně výjimečné svou komorností, jež byla pro mne zcela nečekaná. Přiznám se k očekávání velkolepější výpravy a přímočařejšího scénáře. Skutečnost, že Joe Wright citlivě rozehrává hru plnou jemných odstínů lidského chování a mírných časových hrátek (zejména s divákovým vnímáním děje) mě překvapila - příjemně. Film samotný se pak dá označit za silný a krásný příběh lidské lásky, jež smutně zůstává nenaplněna. Vidím jedinou kaňku. Více než polovinu filmu se jednalo z mé strany a pouhopouhou analyzaci filmařských prostředků, kterými bylo dosaženo tolik zajímavého výsledku, než aby mě děj a atmosféra snímku dokonale vtáhly, což by mohlo být u romance zásadní. Tahle kaňka stojí určitě hvězdičku. Nic na tom nezmění fakt vyskytující se vybroušené filmařiny, co oplývá celé Pokání. Unikátní záležitost, od které jsem si bohužel udržel mírný odstup. Konec zaručeně dostane každého, nestávám se výjimkou. Ani krásně zvratových posledních deset minut, excelentní nepřetržitá sekvence na pláži, skvělá ústřední trojice, vynikající hudba (využití úhozů psacího stroje - krásné a ve výsledku geniální) a vybroušený scénář nestačí na víc než na poctivé čtyři hvězdičky. Více takových snímků.

Pozemšťan (2007)

Film v podstatě v jednom pokoji, o několika málo postavách, postavený jen na monologu a sem tam nějakém dialogu, občas podkreslený instrumentální hudbou, bez jediného triku. Když vás zaujme, už na něm musí něco být, ne? Minimalistická sci-fi je natolik bravurně zrežírovaná a zahraná (samozřejmostí je skvělý námět), že žádné další prostředky nejsou potřeba. Navíc napsat k takovému snímku scénář, aby jste se necítili okradeni či unuzeni k smrti, muselo být skutečně náročné. Kdo rád mystifikuje a nechává sebe mystifikovat, rád si hraje s různými teoriemi, co, jak a kdy mohlo být, měl by Pozemšťana určitě vidět._Dokonalá konverzačka, je to umění a jako takové se musí cenit. Jdu na plnou palbu.

Prosincoví kluci (2007)

Tři s odřenýma ušima. Totálně průměrná a nudná záležitost, kde prim hraje jedině skvěle vybraná hudba, pěkné záběry kamery a že se přibližně v půlce začne konečně (alespoň) něco dít. Daniel Radcliffe potvrzuje to, co dávno možná víme. Z ústředních postav v HP umí hrát o třídu až dvě lépe než ostatní. Náběh na zasloužené tři kazí ale křesťanské výjevy a snad i podtext (???) a přetáhlý, kýčovitý konec.

P.S. Miluji Tě (2007)

Balancování na hranici kýče, limitování přepálených scén, snaha o vyhnutí se nejmarkantnějších klišé v romantických komediích. I když se žádná z věcí, které jsem právě vyjmenoval, nepodařila tvůrcům zcela naplno, snaha v takovém rozsahu se cení. Fajn romantická komedie na večer s drahou polovičkou k nezaplacení. Doporučuji.

Ratatouille (2007)

Výtečná záležitost jest Ratatouille, jež byla skutečně krásně naanimovaná. Za nevšedním námětem se však skrývá tuctový scénář. Jenže zase ho tvůrci obalili do sametového hávu. Velká zábava, jenže na pět můj zážitek prostě není. Nebudu toto hodnocení dávat jak se píše 'z povinnosti'. 80-90%

Resident Evil: Zánik (2007)

Rezident Evil se pokusil vzepnout. Vsadil na několik atributů. Opět hezká Milla. Příběh vata, pár skvělých scén (rozhodně ne ta se psy). Průměr zvedá zajímavý konec, relativně 'zašmodrchaný' vývoj hlavního záporáka a nadprůměrná hudba spolu se zvukovou stopou. Lepší než dvojka, horší než jednička. 50 - 60 %

Sbohem, baby (2007)

Nejradši bych si nakopal zadek za to, jak jsem dlouho Gone, Baby, Gone odkládal. O to víc mě mrzí, že jsem takový film neviděl na plátně. Nátlakovou filmařinu, kterou nám zprostředkoval Ben Affleck, já rád. Hodně rád. Perfektní světlo, kompozice scény - jakože postavení herců, úhel kamery, pozice hlavního dění a hlavně.. už dlouho se mi nestalo, abych hercům věřil každé slovo a každou grimasu. Určitě jim umožnil skvělý scénář onu důvěryhodnost, scénáři to pak zřejmě umožnila předloha. Vynikající potemělá detektivka s logickými zvraty, hutným přesahem a vybroušeným závěrem. Dechberoucí scény v unikátním celku.

Sejmi je všechny (2007)

Škoda. Začátek je opravdu vynikající, dlouho jsem nezažil takový rozjezd. Bohužel i přes svou krátkou stopáž začne Shoot 'em up postupem času nudit a nepřidá tomu ani často zprasený střih. Akční oldschoolová režie s výbornou zvukovou stopou pak všechno nestihne zachránit. Monica Bellucci jako ozdoba stále ještě postačuje (sice jen tak tak a nevím, zda vynikala někdy něčím jiným), ale za to Clive Owen je pan herec. Jako ultra stylová jednohubka se filmeček náramně hodí, jednou pobaví, skoro rychle uteče. Rozjezd super, naneštěstí postupem času celý snímek břidne. Ale náramně mě pobavil, zejména velké množství gagů a efektních akčních vychytávek, hlášky... i inspirace jinožánrovými Potomky lidí. Vidím jasně tři a půl hvězdičky.