Saltová (2010)

Jack Bauer křížený s Bondem, Bournem a Huntem v ženském a řidším vydání. Z počátku se mi zdálo, že ona podívaná bude skutečně atmosférická a hodně vydařená. S postupujícím časem však zařadí nevídané množství jakoby efektních a dechvyrážejících zvratů, které jsou bohužel žalostně předvídatelné. Jednoduše do puntíku víte, co se stane za pět minut. Přál bych si, aby se ve filmu stalo jen to, co trvá prvních padesát minut. Zbytek minut by mohl posloužit k větší věrhodnosti zápletky a Salt by byl určitě lepším snímkem, než je. 51%.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Ghost Dog mě v podstatě zklamal. Asi jsem opět udělal tu chybu, že jsem čekal hodně. Bohužel pomocí dlouhých záběrů na Ghost Doga jedoucího v autě za kolovrátkového hopového rytmu mě atmosféra nepohltila. Fajn odkazy na pohádky, různé pohledy na setkání služebníka a pána, prolínání textovými záběry se zajímavým textem, ale k obecnému nadšení se přidat nedokážu, šlo to tak trochu mimo mě. Slabých 60% zachraňuje celkem charismatický Forest Whitaker, občas trefné hlášky, semtam vychytávka v přestřelce (kéž by jich bylo více), či originální smrti gangstera a černý humor (pohádky, zmrzlinový kamarád, rasismus atd.). Plakát navíc avizuje, že se bude též mlátit rukama a sekat mečem. To raději nikdo nečekejte. Film mohl být alespoň o deset minut kratší a nic by se nestalo, přesto stojí určitě za vidění.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Mnohem prokreslenější než první díl. Propracovaný fantasy svět v takto svěžím hávu v rychlém střihu jsem dlouho neviděl. Avšak ke konci jsem se už začínal nudit. Proto ani dvojce nejsem schopen čtvrtou hvězdu dát. 70%

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Škoda, že tento film nemá pevnější pravidla, nebo postupně vybudovaný (alespoň) náznak řádu. Možné je skutečně vše a to není vůbec dobré, jelikož vás to nejdříve bude infantilně lehce bavit, pak vás to bude rušit a překvapovat a nakonec začne nudit. Stylovost ze Scotta přímo tryská. Wright má zlaté ručičky a jednoznačně povyšuje film o třídu víš. Perfektně natočený dort pejska a kočičky. Wright by se mohl vrátit zas ke svým poctám různých žánrů, nebo rozjet nějaký vlastní seriózní projekt okořeněný jeho perfektním umem a stylem.

Star Wars: Klonové války (2008)

Klonové války jsou uvařené jako slabý odvar. Ale pořád jsou to Star Wars a když to vezmu kolem a kolem, bylo to zábavnější než Skrytá hrozba (jako celek). V jednotlivostech slabší ( i když takový výšplh za malým Huttem je perfektní), ale pořád se něco děje a hlavně: děje se to ve světe Star Wars. Fanouškům nelze jinak než doporučit. Na animaci jsem si zvyknul, ale do kin to úplně nepatří. V porovnání s klasickými kinoanimáky vypadají Clone Wars viditelně hůř. Hlasy jsou vybírány hodně podobné hercům z novější trilogie, čili v tomto ohledu se není čeho bát. Príma zábava.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Napadá mě jediné vysvětlení. Epizoda I je tolik dětská, jelikož v ní sledujeme dětství nejdůležitější postavy sextalogie. Sedělo by to, jelikož Klony jsou hormonálně zamilované a Pomsta správně temně naštvaná. Jinak to Lucase neomlouvá. Děj je zprasený, přeplácaný (v Impériu se toho tolik stalo a je to perfektní film), ale zde množství nefunguje. Navíc v každém třetím záběru se nachází nějaká forma infantilnosti, prvoplánového dementího humoru (a to i dokonce v závěrečné sekvenci!!), však víte. Naštěstí je v důsledku finále opravdu skvělé a již nepostrádá onu atmosféru a patřičné tempo, napětí. Na druhou stranu, mohlo to skončit i hůře, není to propadák, jedná se jednoduše o pomalejší start.

Rocky (1976)

Nechápu, jak toto amatérské video mohlo shrábnout tři oskary. Herci jsou průměrní, kolikrát se nám ukáže mikrofon v záběru a samotný obraz je nesčetněkrát lemován jakoby objektivem kamery. Výsledek zachraňuje pár režijních vychytávek (televize, trénink), vynikající hudba a skutečnost, že ono amatérské video je někdy celkem zábavné a dokáže sem tam probudit i emoce. Jenže závěrečných 15 vteřin je vyloženě zbytečných, k smíchu a koleduje si o Rockyho pověstnou pěst. Pro mě je to rána vedle a velké nepochopení světového kultu. 50-60%

Skrytá identita (2006)

Než jsem si zvyknul na jazyk a vulgarismy, chvíli to trvalo. Někdy jsou dialogy totálně zprasené, někdy zas spatří světlo světa opravdu rafinovaně napsaný kus mluvy. Celkový dojem naštěstí zachraňuje hutná poslední třetina, malinko ho zas sráží pro mě zbytečný ''úplný'' konec. Leonardo s Damonem nastolují vládu nové a mladé herecké generace, Lea mám jednoduše čím dál raději. Scorsese mě při mém dalším střetnutí s ním nezklamal, ale bohužel mě ani neoslnil, půjdu s ním pomalu dál proti proudu času do jeho historie. Věřím, že tohle fakt uměl dříve. Také nechápu nominaci Marka Wahlberga na herce VR, akademie je zvláštní.

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Uvěřitelné charaktery i dialogy dělají hodně. Vytahují moje hodnocení na slušné tři hvězdičky, jelikož náplň (sám seriál se honosí: podle skutečných případů) není tak dramatická a vyloženě zajímavá. Na druhou stranu se celý dojem stává uvěřitelnějším, jenže o to více zase všedním. Rozhodně je to však palec nahoru. Herci s režisérem vyždímali daný materiál a prostředí na 'domácí' podmínky dost.

Chyťte doktora (2007)

Já myslím, že Chyťte doktora vypadá konečně zas jako normální, nevulgární a hlavně na nic víc si nehrající, česká komedie. Zaplaťpánbůh. A to Malátného navíc moc nemusím. Celkem příjemné překvapení.