Strach(y) ze tmy (2007)

Opravdu jsem netušil, jak to vše bude vypadat. První předobraz, a vlastně celým filmem odpočítávající 'pán' se psy mě zarazil do sedačky a ukázal vysoko nastavenou laťku formy. Brutálnost jeho meziskřeků tlačila silně na pilu. Hned počáteční plnohodnotný příběh pak označím za efektně úderný psycho-horror s naprosto dokonalým, a šokujícím koncem. Následuje asi nejslabší část filmu, druhá povídka. Logicky na mě působila nejdelším dojmem a oproti svým kolegyním vyzněla jako nejméně propracovaná, snažení po vizuálně formě nemůže vyzrát nad plytkostí. Třetí část nasadila zpět vysoký standard a závěrečná povídka... ta se může směle honosit přízviskem 'pětihvězdičková záležitost'. Filozofické úvahy, doplňované psychotickými (avšak s obashem monologu korespondujícími) obrazy plynoucí též jako psovod skrze intermezza mi aspoň na moment dopřály oddych a akorát obecenstvo zklidnily před dalším nášupem napětí. Čili celkový dojem vyznívá velice sympaticky blíže čtyřem hvězdičkám. I přes občasné záchvaty smíchu - filmový klub v Berouně opět zabodoval. Rozhodně se vyplatí návštěva kina.

Strážce duší (2005) (seriál)

Luky se Zuzou se snaží vykřesat tajemno tam, kde často ani není.:( Avšak celkem ji to i občas sluší a částečně musím zvednout palec nahoru za pokus o mysteriózní seriál, ze kterého jsem viděl víc než jeden díl. Škoda, že to vypadá fakt levně.

Strážci Galaxie (2014)

Marvel mele stále to samé dokola. U Strážců se snaží vypadat jinak, že jako hraje více na humornou a odvázanou notu, nicméně všechno se točí ve stejné smyčce. Představí se postavy, spousta triků, hodně akce, každý každou chvíli křičí a na konci se to všechno brutálně semele. Dobro zvítězí, ukápne povinná slza patosu a nostalgie a hrdinové se vydají vstříc novým dobrodružství. Palec nahoru za soundtrack, Pratta, docela povedený humor a fajn akci - 51% a těsné tři. Atrakce přesně taková, jakou chcete, nepřekvapí ničím a určitě ne IMDB top 250, ani z daleka, ani z jiné galaxie.

Strážci - Watchmen (2009)

Obrázkovou předlohou jsem nepoznamenán. Watchmen jsou rozhodně neobvyklým a zajímavým filmem (komiksem). Přijde mi však po první projekci, že se snaží působit totálně propracovaně, až jsem napoprvé z toho zmatený a zůstává ve mě přeplácaný zážitek. Množství motivů, odkazů, prokreslených postav dostává smysl teprve brutálním závěrem, který vytahuje mé hodnocení na pěkné čtyři hvězdičky. Potřebuji je vidět vícekrát, abych dokázal zjistit, zda ta přeplácanost skutečně skrývá propracovanost, již zde avizuje kvantum uživatelů. Jenže nevím, zda mě neodradí stopáž, kteoru já bych uvítal například´o dvacet minut kratší, myslím, že by se nic nestalo. Ano, koncem Strážci dostávají svůj rozměr, ale v podstatě až v něm propuknou naplno ta potřebná témata, narážky, zvrhlá převrácenost hodnot atd. Na druhou stranu skutečně stojí za námahu vydržet do finále. Dlouho jsem neviděl film, s tak perfektním závěrem (Matrix, Sunshine, Casino Royale, 2001). Za zmínku stojí také perfektní hudba. Bohužel mě navíc tloukla místy do očí přehnaná retro stylizace kombinovaná s naturalistickou brutálností násilí, animálním prošpikováním sexualitou a navíc prokombinovaná fylozofickou stránkou. Zajímavé, opravdu zajímavé, poutavé, tématické, teatrální, fylozofické, ale ne skvělé. U 300 to bylo napoprvé za čtyři s odřenýma ušima. Na pět se zatím necítím, solidní čtyři hvězdy.

Sucker Punch (2011)

Zbytečný film. Pro mě. Snyder sám totálně mrhá svým potenciálem. Proč? Nebyl jsem schopný to dokoukat, nakonec jsem to dokázal ale na 6x, 7x ? Zacku, ukaž, že víš, že tohle byl krok mimo.

Sunshine (2007)

Po druhé projekci jsem musel změnit svůj stávající komentář, protože to, co jsem divácky zažil, je těžko popsatelné. Pokusím se. Danny Boyle před námi vystavěl úchvatnou seriózní sci-fi s lehkým nádechem hororu (nádech dohromady asi ve dvacetim minutách) a zakládal na pekelně osvětleném scénáři. Dokázal udržet temnou science fiction atmosféru po celou délku snímku a dokázal též to, že pravdivě vyhlížející science ficiton film jde natočit, aniž by používal známky patosu, přehnaného hrdintsví a pokusu do toho implantovat nějaký hezký romantický příběh a velkou efektní vesmírnou přestřelku či dokonce bitvu. Je to čirá, čistá, syrová záležitost, jež zcela jistě zasvěceného diváka napne až k prasknutí. Atmosféra a již zmíněné napětí je mistrně vygradováno až k dechberoucímu závěru finálního odpálení bomby a zažehnutí Slunce. Tato sekvence je stěží popsatelná a při posledních deseti minutách jsem jen tupě civěl ohromen na plátno (podruhé na monitor) a jen jsem se kochal. To mě přvádí k audiovizuální stránce. Je dokonalá, vzhlíží naprosto uvěřitelně a pokud stál celý film opravdu těch směšných 25 milionů liber či co, zajímalo by mě, jak to dokázali - nádherné triky. O hudbě a zvukové stopě je zbytečné mluvit, co takhle soška? Musím trochu oponovat názorům, že postavy jsou trestuhodně nevyužity. Já se pokusím odpovědět starou pravdou: někdy méně je více. Charaktery se vykreslí v průběhu krásně, dojde i na zvrat v tomto elementu filmu, jež se velice povedl (kdo viděl, ví). Určitě vám bude Mace zpočátku nesympatický a na konci ho budete milovat, stejně jako Capa nenadchne tím, že znemožní odeslat zbytku posádky další zprávy jejich blízkým a nakonci?:) Hrdina. A to pro mě, co se týče charakterů, znamená naprostou spokojenost. Jestliže bychom byli obohaceni o sféru většího seznámení s postavami, snímek by dostal lehce odlišnou atmosféru a mohl by i ztratit tempo. A je to. Tempo. Jedna dechberoucí scéna střídá druhou, mají potenciál stát se kultovními, legendárními (jako celý Sunshine). Jeden sežehlenec však může na oko vadit, jenže já napodruhé naprosto hltal jeho repliky a už jsem se též velice dobře orientoval v méně přehledných scénach. Přínos náboženského podtextu je tváří v tvář Slunci naprosto namístě. Menší poznámka k náročnosti a stravitelnosti: Bohužel pro někoho, kdo je zvyklý na Star Wars, či Armageddony a nedocházejí mu úplně věci jako: proč se ten Capa nemuže zvednout z podlahy (když má na sobě solární skafandr, který by vážil minimálně tak 150 kilo) či si není úplně jistý významem tlaku v přírodě, přetlaky, podtlaky atd... takových situací je ve filmu spoustu (nebo prostě nemá rád sci-fi:) ), to nemá asi význam. Pro tohoto diváka nechť Sunshine zůstane jenom názvem. Mám s tím vlastní zkušenost z kina, kdy jeden člověk za mnou opravdu místy nevěděl, která bije. Možná spousta vás to nepostřehlo, ale pro člověka, který aspoň trochu tuší něco o fyzice, dílo obsahuje spousty vychytávek (jen tak okrajem - využití gravitace Merkuru pro akceleraci - takhle se létalo na měsíc v dobách největí slávy vesmírného programu a takhle zachránili Apollo 13, nasatvení Slunečních štítů, ukázka Sluneční gravitace v závěru)... Bohužel je tu i pár slabších momentů, co se týče fyzikálních zákonů (ono takové výbuchy ve vzduchoprázdnu jsou diskutabilní, jak by vypadaly a šíření zvuku je kapitola sama pro sebe - jenže bez tak kvalitní zvukové stopy by šlo hodnocení dolů). Avšak v dnešní produkci je Sunshine diamantem v neobráběné směsici hnusných šutrů. Jedná se asi o nejvíce korektní film v tomhle aspektu po Odysee (a Ikarii:) ). A všechno přebije ten zvláštně dokonalý pocit po projekci. For seven years I spoke with God. He told me to take us all to Heaven. Fascinující zážitek. 100% TOP20_ Škoda, že to není aspoň o půl hodiny delší :).

Super drbna (2007) (seriál)

Na tyhle ultracool a rádoby ze života teenage seriály jsem alergickej. Zaručeně dospělí hrdinové mají na starosti party, jak zaujmout své protějšky a ještě musí být cool, já zapomněl, cool ve své lepší společnosti. Alerickej na fifleny, co maj na starosti jen svuj gesicht. A ten český název mě škrábe po celém těle. Nesmysl, ale... Jo, jsou tam pěkný holky a kluci a dobře to vypadá. 30% max.

Super 8 (2011)

Možná zatím nejslabší Abrams. Ale opět vynikající. Retroatmoška prostupující celým snímkem je hoodně autentická, místy mi přišlo, jakoby snad ten film byl opravdu z oněch let (až na trikové scény). Skvělá kamera. Její práce v určitých scénách je skutečně famózní. Herci snad lepší být nemohli. K perfektnímu zážitku mi chybí snad jen zapamatovatelnější a majestátnější ústřední hudební motiv (Giacchino exceluje v odstínech, ale už delší dobu mi přijde, že není moc hitový, což je pro mě ten krok k hudební nesmrtelnosti) a lepší příběh. J. J. má brutální feeling a já se neskutečně těším na druhý ST (doufajíce, že jeho režie vyjde). 90% PS: Asi mohl J. J. trochu opustit od pouhé pocty a častého opisování od Spielberga a poslat tam toho víc od sebe.

Svatý (1997)

Svatý se tváří se jako neskutečně mysteriózně hustá věc, ale celkově jde jen lehce nadprůměrnou záležitost.

Svěrací kazajka (2005)

Hodně dobře budovaný příběh v napětí, který vás nutí těšit se na závěr, kazí napasovaná pointa. Slaďárna na závěr? Taky jste si všimli těch dvou poloh, co Brody hrál? Zvláštní.. jinak herci byli skvělí, i Keira, kterou moc nemusím, mi celkem sedla. Příjemně odsypávající střih pak doplňuje solidní režie a ústřední valivý hudební motiv.