Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Souhlasím s herrbiererem. Přidávám však ještě svou trošku do mlýna. Je to prostě geniální záližotost, geniálně vymyšlené, geniálně zahrané. Předběhli dobu o pár pěkných let. U těch, co dávají průměrnější hodnocení, je mi to naprosto jasné. Zcela nechápou, oč vlastně běží a nechtějí vypadat úplně hloupě ve zbytku společnosti.:) Ne, pardon, ale dávat třeba tři hvězdy mi přijde divné. Jak říká herrbierer, tohle buď milujete, nebo nechápete, a tudíž nenávidíte. Já to miluji! It's..!

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Nabušená česká černá komedie, kde hned první scéna je brutální. Někdy uprostřed mi při poslední projekci přišla část jako hluché místo, jenže vše vyvažuje nade všechny exceletní Iva Janžurová, kterou však zbytek pole hereckého doplněju nevídaně. Darmo mluvit a psát, takovou komedii už dnes žádných z českých filmařů nedá dohromady. Skvělý scénář, herecké výkony, sci-fi nádech, situace vyhnané na kraj absurdnosti. 90%

X-Men 2 (2003)

Je to těsně, ale je to tak. Výborný kousek, srovnatelný s jedničkou naprosto ve všem, někdy i přečnívá původní počin. Sekvence útoku na "školu pro nadané" je bombastická stejně jako Magnetův únik z vězení. Jenže vše trošku sráží fakt, že vyvrcholení filmu je zdlouhavé, natahované a ztrácí postupně na tempu, a tudíž na divácké soustředěnosti. Ano je to skvěle napsané, rozvržené, natočené, ale kdyby se ubralo 10 minut z celkové stopáže, bylo by to u mě za pět hvězd. A právě ta zdlouhavost je kamenem úrazu. Tak či onak je to pořád kvalitní zábava! Ian Mckellen je cool!:) 80%

Hellboy (2004)

Jen tři, ale jsou to silné tři hvězdy. Nemohu dát čtyři, jelikož celkový dojem mi kazí totální proslazenost konce, špatně anglicky mluvící Karel Roden (přes veškerou snahu je ta výslovnost opravdu až moc do uší bijící) a v některých místech nepovedené triky (což kompenzuje menší rozpočet). Nejhezčí na filmu je Selma Blair, nejlepší Ron Perlman spolu se zapálenou režijní rukou del Tora. Scénář samozřejmě též patří k plusům. Padouch v masce a tak skvěle ovládající všechna ostří se též povedl, avšak mou filmařskou dušičku opět rozhodila skutečnost, že jeho konec byl celkem rychlý (přes jeho vykreslení jako nazničitelné stvůry v průběhu snímku). Přes všechny zápory má film dobré tempo, lehce proměnlivou atmosféru, jež skočí tu a tam do lehčích sfér, tu a tam zabředne do temnějších a morbidnějších poloh, to vše se k mému potěšení děje bez postřehnutelné křeče. Tento počin má mé sympatie, i když mne nepohltil zcela, avšak má i neodpustitelné zápory. Silné tři hvězdy - tedy 70%.

Vnitřní vesmír (1987)

Skvělé ústřední trio! Jako pinďa jsem Vnitřní vesmír hltal každým coulem, avšak i dnes se velice rád pobavím. Krásně vytvořená iluze! A ten závěrečný souboj - jeden z nejoriginálnějších vůbec. Klasika

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Dle mého soudu se jedná o dosavaď nejzdařilejší fim série. Má spád, tempo, vystihuje atmosféru knihy, která je temnější a horrorvější než v předešlých dílech. Ústřední trio se celkem vyhrává. Myslím si, že Daniel to zvládá nejlépe, něšvar tam však opět je - Ema Watson sem tam není úplně nejpřesvědčivější. Jsem fanda knižní předlohy a tudíž mě občas mrzí vidět výjevy z knihy jinak, než jsem si je představoval, nebo občasné zbytečné přestavění dějové linky v místech, kde už filmová úprava nemusí být zcela namístě, přesto se mi tento díl líbil nejvíc ze všech. Ubírám na hodnocení kvůli občasné uždibovačnosti (která se koná v podobě několika kostrbatých filmařských oslích můstků, jež čtenářovi místy působí jak pěst na oko a divákovi musí připadat jako velice zvláštní momenty). Nebál bych se přidat 20 minut na stopáži. Bylo by možno vykreslit více detailů, které by se lépe shodovali s knihou a i do mozku diváka by vnesli více klidu a více porozumění ději a filmu. Zařadil bych do promítání přestávku, jež už sice je v repertoárech některých kin - zatím však zbytečně. Avšak z 90 % je film natočen tím způsobem, že funguje jako samostaný celek. Nechybí nám díky spádu a dějově obsáhlosti famfrpál ( mně jako čtenářovi ano, jelikož se zde odehrává přírůstek Rona do týmu, což v knižní předloze má určitě význam), Dobby, víc prostoru Potterovským Jediům ani Siriusovi, jehož nejdůležitější moment ve filmu je paradoxně bohužel odbyt, tak jako souboj těch nejlepších kouzelníků na konci - zbytečně předělán a překopán, myslím si, že držení se knižní osy souboje by pomohlo i lepší choreorafii souboje, kde Brumbál kvůli tomu všemu působí ve filmu neobratně. Přesto všechno to je zatím asi jediný film ságy, na který se podívám s chutí znovu, tudíž je pro mě i nejlepší (a to i samozřejmě z více důvodů). 85%

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Rádoby hrozně hustej (jenže ale) popcorn pro teenagery. Celkově šedivej průměr. Na tři hvězdy pozvedá CI více než příjemný soudtrack, který oživil či nakopl několik rádiových hitů.

Krotitelé duchů (1984)

Kultovní film, základ. Ten, kdo chce sci-fi komedie znáti, nechť nejdříve na Krotitele jde se dívati. Bill Murray by si někdy zasloužil tu sošku už, sakrapes. Ghostbusters!! TOP 20

Apollo 13 (1995)

Monstrózní záležistost. Viděl jsem Apollo 13 poprvé snad v deseti letech (od té doby minimálně 5x), když šlo našimi kiny a byl jsem unešen. Můj tatík říká: 'dokonalý thriller bez kapky krve'. Něco na tom je. Apollo je jedním z mála filmů, kde mi americké vlastenectví, tak často zobrazované v té nejčirejší podstatě v tolika filmech z americké produkce, vůbec nevadí. Naopak v něm vidím přesný nástroj na vykreslení odvahy, hrdosti, trpělivosti a schopnosti zvládat krajní situace. Střih, zvuk, režie a ústřední herecké výkony tvoří kostru brutálního dramatu, jež mě při každé projekci dojme. Ano, mám tenhle snímek velice rád.Je to dáno mou vášní pro vesmírný program a seriózní sci-fi počiny, ale také nespornými kvalitami popisovaného díla. Studnice silných momentů, drsné dobrodružství, seriózní sci-fi (což každý nemusí úplně tak skousnout), historické drama, má osobní náklonost. Prostě 100%

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Místy orpavdu hodně brutální záležitost. Audiovizuální stránka jest dokonalá, jak každý ví, kdo viděl, na úkor obsahové. Herecké výkony se jeví někdy až přehnané, často by se hodili spíše do sitcomu či nějaké veselé komedie. Chápu však, že jde o vyzdvihnutí odvahy, lidské hrdosti, obětování se pro dobro druhých, potlačení strachu a také zpracování komiksu. Slabší než Sin city. Na můj vkus je postelová scéna až moc odvážná, při tomhle se v kině vždy stydím, ale herci se nemají za co stydět:) Avšak jak postelová scéna, tak celý film je hodně odvážný. Jenže to prostě nestačí. Kecy okolo fungují jen jako nudná výplň mezi krvavými baletními kreacemi vojáků. Nejlepší výkon podává namaskovaný Paolo z Lostů jako Xerxes. Zajímalo by mě, zda kluci ve Spartě měli tak vybavené posilovničky, že vypadali tak jak vypadali. Jeden pekáč buchet za druhým.:) Slabší čtyři, žádný zázrak. 70%_stahuji jednu * dolů.