Zuřící býk (1980)

Asi zo všetkých filmov o Talianoch v Amerike, boxe a mafii (nie je myslené v zmysle, že to všetko je v jednom filme), ktoré som videl, ma tento zaujal asi najmenej. Joe Pesci a Robert De Niro sú síce na úrovni, ale z filmu si nemôžem vybaviť žiadnu nezabudnuteľnú scénu - len nekončiaca zmes čiernobielych bitiek, hádok, potľapkávania sa a jedenia. Asi som sa nevedel stotožniť s hlavnou postavou, bola mi ukradnutá - agresívny hulvát, ktorý všetko rieši bitkou, na čom si založil svoju kariéru, dosiahol svoj vrchol a samozrejme aj nevyhnutný pád - to nie je niečo, čo by ma bavilo pozerať. Ústrednou dvojicou ale zahrané výborne.

Invaze (2007)

Toto veľmi chcelo byť psycho vyšinutým thrillerom, ale uviazlo to niekde na polceste medzi nepodarenou fekálnou komédiou a aspoň trošku napínavým sci-fi. Dorazilo ma ako už v štvrtej minúte filmu svetový odborník na mikrobiológiu, tesne po svojom tajnom zistení, chytí v nechránenom prostredí kontaminovanú vzorku odpadu a úplne vôbec mu to nevadí. Príbehová barlička ako rozpútať nákazu v úrovni tak zlej, že by sa mohla ukazovať na filmových školách v sekcii ako sa to nemá robiť. Navyše, tá epizóda s údajnými českými diplomatmi vyzerá v našich očiach minimálne úsmevne. Samozrejme, nie je to úplný odpad, trošku napätia a husej kože som pocítil, ale celkovo aj tak slabota.

Cesta do zatracení (2002)

Solídna gangsterka s hviezdnym obsadením podtrhnutá výraznejším podtónom rodinnej drámy. Jednoducho nie je to epos ako Krstný otec alebo Scarface a to je možno jediná vec, ktorá mi podvedome na filme vadí, alebo lepšie povedané, chýba. Nejaký moment skutočnej výnimočnosti absentuje.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Keby toto bola komédia, tak by som sa aspoň raz zasmial, ale to sa za celý film nestalo. Trápna zmeska hlúpostí a totálne magorského príbehu z filmu komédiu nerobí, no vtipnosť áno. Ale tu sa žiadna vtipnosť o film ani neobtrela. Ako mohli dostať do takto hlúpeho filmu toľko známych hercov? Spacey, McGregor či Clooney mali zatmenie a videli len výplatnú pásku? Neviem, prečo by som tomu nemal dať odpad. PS: Dobre, dám jednu hviezdičku za to neustále uťahovanie si z Hviezdnych vojen.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

I keď nemám veľmi rád filmy o cestovaní v čase (a hlavne preto, lebo filmy často zabúdajú na neustále vlastným pričinením zložitejšiu dejovú líniu vytvorenú hneď z viacerých vrstiev, častokrát je ich dokonca viacej ako dve a film sa do seba zacyklí) tu som taký problém nemal. Film podhodí jednoduchú podmienku, Looperi, nájomní vrahovia majú životnosť na dobu určitú. Celkom šikovné vyvlečenie sa z problematiky cestovania časom. Ale hneď príde aj negatívum, prečo sú potom všetci looperi mladí ľudia? Nebolo by lepšie keby to boli hlavne dôchodcovia? Logika to tak velí, ale to by bol film samozrejme ďaleko menej zaujímavejší. A film celkovo? Nie je to nič nezabudnuteľné. Rozbieha sa fakt pomaly, dobrú hodinu trvá, kým sa vybuduje niečo ako zápletka (tu asi cítiť, že film bol pôvodne koncipovaný ako krátkometrážny a nie ako celovečerný). Ale od tej druhej hodiny to je celkom slušné, taký lepší priemer. Z času načas príde z Hollywoodu niečo, čo má celkom myšlienku a stojí za to, pri tom chvíľu porozmýšľať. Veľmi pomalý rozjazd mi ale bráni vyššiemu hodnoteniu. Ale s*ať na to, chcel som dať 3*, ale moja slabosť k Emily Blunt je silnejšia. 4* si film asi nezaslúži, ale ja mu to dám.

Grimsby (2016)

Klasický Cohen, teraz si robiaci srandu z bežnej anglickej spodiny, ale oproti predchádzajúcim výbuchom zábavy, je tento film iba priemerne vtipný. Ale stále je vtipnejší ako veľká časť iných komédii a pseudokomédií. PS: Tento film síce nie je až tak šialený, ale nebojte sa, príde aj na ritné veci. :D

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Nebyť (dnes už notoricky známej a legendárnej) postupne gradujúcej časti filmu naháňačky, kde s každou pribúdajúcou minútou a s približujúcimi sa prenasledovateľmi atmosféra utešene hustne, film by ma prekvapivo nebavil, lebo zvyšok filmu v odľahčenom komediálnom podtóne mi veľmi nesedel. Áno, kombinácia chytráka Butcha a šikovného Kida je v podaní dvojice Redford a Newman magická, ale film ako celok ma nevytrhol zo sedačky.

Zloději paměti (2004)

Videl som už veľa horších filmov ako tento, ale ešte viac som videl lepších filmov ako tento. A rovnako to platí aj na filmy s tématikou "som blázon alebo sa ma to iba snažia všetci presvedčiť?" PS: Ale to to je asi najblbšia zápletka (resp. vyústenie), čo som u týchto filmov videl.

Vlk z Wall Street (2013)

Tento film je perfektný obchodný ťah. Vlk z Wall Street nastaví zrkadlo zvrhlému finančnému systému a obchodovaniu s akciami, vytopkuje to tým, že finančníkov zobrazí ako amorálnych chamtivcov bažiacich po "sexe, drogách a rocknorolle" a túto zostavu film predá takým spôsobom, že samotný divák zatúži byť (samozrejme na kratučkú chvíľku) v tomto svete. Posolstvo - "My za vaše imaginárne obchody zinkasujeme reálne provízie a z nich si financujme naše márnotratné životy a vám to vôbec nevadí" doslova kričí s tromi výkričníkmi. (Jordan Belfort zďaleka nie je prvý ani posledný, ktorý vďaka nastavenému systému s vašimi peniazmi zametá "zasnežené kopečky") Tomu sa povie deal. A najväčšia chyba tohto filmu? Je nekonečne dlhý, už po hodine ma nebavilo na to hýrenie a rozhadzovanie peňazí pozerať, akokoľvek šialené bolo a navyše, kriminálna vložka sa do filmu vkráda nehorázne pomaly. Ale musím uznať, že tie motivačné príhovory pred celou firmou dával DiCaprio lepšie ako ktorýkoľvek šmejd na akcii pre nerezové hrnce.

Velký Gatsby (2013)

Neviem, čo na tom ľudia až tak vidia, dosť obyčajný film, ktorý je zabalený do poriadneho pozlátka. Za tri hviezdičky, nech nežerem. A mohol som dať menej. Forma predbehla obsah.