Okamžik zlomu (2007)

Long story short - príbeh ako Anthony Hopkins vo veľkom právnickom štýle vydrbe s milencom svojej manželky a ako dezert si vychutná aj svojho žalobcu. Jediná poriadna chyba tohto filmu je, že robí veľké haló z jedinej na prvý pohľad tajomnej veci. Ale tí, čo pri filme premýšľajú, to už po pár minútach vedia a sú nútení sa nudiť do veľkého "odhalenia" na konci. Rozohraté je to dobre, no buhužiaľ, po úvode som už len čakal na koniec. Zaujímavá sonda do angloamerického právneho systému.

Čas zabíjet (1996)

Téma zaujímavá, provokatívna a nutná zamyslenia. Rasizmus, dva odsúdeniahodné činy a súdny proces, na ktorom sa obe strany chcú priživiť a vytĺcť, či už politický alebo peňažný kapitál. A k tomu južanské prostredie a jeden mladý právnik v prekérnej situácii. No i tak, sa mi to až tak nepáčilo. Tak dve tretiny scén vo filme boli úplne bezproblémové a potom tu je asi tretina, pri ktorých som si klepal na čelo a hovoril si - "Čo to tu robí?" Bolo to také nevyvážené, alebo ako to nazvať. Problém vidím v režisérovi. Schumacher to nenatočil dobre. Iný režisér by z toho spravil oscarový materiál. Tento knižný príbeh sa mohol odrozprávať lepšie. Neviem, kde inde sa mohla stať chyba, veď herci sú tu prvotriedni, je to aj celkom pozerateľné, ale proste ma to nestrhlo. PS: Neviem, či to je na "juhu" bežné, ale všetky postavy boli vkuse spotené do poslednej nitky (bolo to tak očividné, že to musím spomenúť) a pomaly v každej scéne sa pil alkohol. To majú južania iba na whisky, ale na poriadnu klímu nemajú?

Swordfish: Operace Hacker (2001)

Film, ktorý v úplne prvej vete nadáva na nereálnu hollywoodsku produkciu, pričom sám je nereálny (irónia jak sviňa) - ako inak nazvať filmové zobrazenie hackerského zločinca číslo jeden, ktorý sa prezentuje ako zhýralý playboy, čo sa topí v peniazoch a nekonečných odviazaných žúrkach a vo svojom športiaku si vozí ľahký guľomet (americký M249 ak ma oko neklame, občasné hranie CS zanechalo stopy :D). Neviditeľný kyber zločin v popkornovom podaní....Ale aby film nebol tak plytký, tak tu je pridaná akože vážna vedľajšia dejová linka s odcudzenou dcérou žijúcou u nového "ocka" a samozrejme, ten starý je dobrý a ten nový je zlý. Poznámka bokom - /tu sa niekto pri akčných scénach inšpiroval matrixovským bullet timeom./ Miestami to nie je vôbec zlé, ale záver ma ako dosť často pri podobných filmoch sklamal. Načo to robiť jednoducho, keď sa to dá aj zložito. Ostalo nám v rozpočte na film zopár voľných miliónov na nákladnú helikoptéru, RPGéčko a niekoľko zle vyzerajúcich počítačových trikov. Koniec je iba dosť očakávaným ne-prekvapením. Film sa snaží byť cool, napínavým thrillerom, kde postavy zahmlievajú svoje pozadie a úmysly, ale veľmi mu to nevyšlo. Aspoň občas zaznie celkom dobrá hudba od Paula Oakenfolda. PS: Film o teroristoch v Amerike z roku 2001 - asi nemal veľký komerčný úspech...

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Z výkonného stroja na vraždenie sa stal postarší zatrpknutý samotár, nie úplne zlý začiatok pokračovania po 20 rokoch. Ani veľmi "nepredvídateľný", že? Ale nebojte sa, už po chvíli sa to strhne na klasickú násilnú brečku, po novom s extra pridaným množstvom umelej krvy, výbuchov a partie pomocníkov, veď už dlhoročný veterán vo svojom veku na to pre istotu nebude sám. Dávam bod iba za úvod, ostatné nie je veľmi čo komentovať. Aspoň je to krátke. Zlý film, ale stále o nepatrný kúsok lepší ako 3jka.

Rambo III (1988) odpad!

Je jedno, či sa akcia odohráva v Afganistane či vo Vietname, alebo nejakom inom konfliktnom mieste, vždy je to rovnaká, ako cez kopirák nepekná somarina. Možno by som povedal, že tento diel je ešte slabší ako zvyšné, lebo sa tu praktizuje až smiešne očividné hranie na city. Nie, toto je jednoznačne horšie ako predošlé filmy, čím ďalej šiel film, tým viac som o tom bol presvedčený. Čudujem sa, ako mohli natočiť takú.....vec. Nechcel som, ale film ma jednoducho donútil dať odpad.

Rambo II (1985)

Prvá, neakčná časť (do cca 30 minúty), bola celkom dobrá. Povedal by som, možno o chlp lepšia ako celý prvý film. Ale ten zvyšok si jednoducho pýtal paródiu. Aspoň konečne vidím, ako vyzeral film, z ktorých si Horúce strely tak vo veľkom uťahovali a musím povedať, že zaslúžene. Nezachráni to ani jedna drsňácka hláška - "I'm coming to get YOU!" Tieto bezduché vyvražďovačky nie sú moja šálka kávy.

Rambo: První krev (1982)

OK, čiže vojnovému veteránovi z Vietnamu hrablo v bedni a nevie rozoznať minulosť od súčasnosti. A aby toho nebolo málo, nielen jemu preskočilo, ale drbnutí su aj policajti, čiže de facto všetky postavy vo filme. A navyše nevedia strieľať, aký tradičný nešvár v amerických filmoch. Keby totižto vedeli, film by mal asi tak 20 minút. Veľmi veľmi netradičný protivojnový film, film, v ktorom sa úplne všetky postavy do jednej chovajú s prepáčením idiotsky...a to všetko kvôli tomu detinskému - "oni začali". I záverečný monológ, hlavná myšlienka filmu, resp. jediná - je taký všelijaký. Spomínal som, že vo filme je jedna veľmi lamerská naháňačka? (Inak to opísať neviem, rýchlosť asi 15 kilometrov za hodinu, dva ťukance a koniec je samozrejme explozívny) Je dosť zlá, ale bohužiaľ moje oči videli už aj horšie. K zvyšku akcie nemám výhrady, ale nepohla so mnou PS: Aký mladý Caruso, takmer som ho nespoznal! :D

Valkýra (2008)

Problém s filmami opisujúcich skutočné historické udalosti je ten, že ak poznáte príbeh (priebeh?), ťažko vás naplno zaujmú či ohromia. Valkýra je ťažký prípad, pozrel som ju bez mihnutia oka, no i bez výrazného pocitu nadšenia. Herci kvalitný, triky a hudba tiež, dej odsýpa, dôraz na autenticitu celkom solídny, ale ta atmosféra nejak vyprcháva. Pri sledovaní filmu som nemal ten pocit nadšeného vzrušenia, keď pozeráte fakt dobrý film. Iba priemer.

Box (2009)

Pamatám si, ako som pred rokmi videl trailer na tento film. Vyzeral celkom nádejne a sľuboval zaujímavú psychologickú nátlakovú hru. Až teraz som si spomenul na Krabičku a rozhodol som sa pozrieť si ju. Úvod je pomerne nevýrazný a rozťahaný, no nakoniec z toho výjde poriadny WTF mashup, jednoducho ťažko pozlátaný guláš o ... neprezradím, to sklamanie si nechám pre vás ďalších, čo to ešte nevideli, aby ste si ho aj vy "užili". Trochu teraz odbočím, niektoré hlášky postáv v spojení so Slovenskom sú celkom úsmevné. Manželka hovorí manželovi - "Pracuješ pre vládu, toľko peňazí nikdy nezarobíme..." (keby pracoval ako "náš človek" pre inú vládu, mohol sa mať lepšie :D ). Vadila mi hlavne vyplastikovaná Cameron Diaz, ktorá sa do daného obdobia, v ktorom sa film odohráva, vôbec nehodila. Síce ja ju nemám rád celkovo, čiže asi moje antipatie prevládajúcim spôsobom ovplyvnili pocit z filmu. Na druhej strane k ostatným hercom nemám žiadne výhrady. Ďalšie protesty, mimo hereckého obsadenia, mám k použitému, ako to nazvať, takému "lesklému" filtru obrazu. Viete, keď celý film vyzerá ako snová sekvencia. No najväčší problém s týmto filmom, je už spomínaná dejová zápletka a vyústenie. PS: Komu netiekla krv z nosa, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu....

Svoboda pod nákladem (2016)

Ako to Barabáš robí? Či je stredom záujmu vzdialený kus sveta, alebo tu naše malé Slovensko, vždy je to podmanivý zážitok. No som na pochybách. Zdalo sa mi, že absencia obsahu bola nahradzovaná priveľkým počtom dlhých záberov na prírodu. Samozrejme, tie sa nikdy neprejedia (a Tatry obvzlášť), ale chýbalo mi viacej informácií o živote a osudoch nosičov. Barabáš to vie robiť ešte lepšie. Viac sa mi páčia staršie Barabášove filmy o nebezpečných objavných expedíciách, ako tieto novšie poetické snímky bez obsahu, ale s výpoveďami. Jedno je isté, nosiči sú zvlaštni ľudia - odvážni blázni - obdivujete ich, ale pritom si ťukáte na čelo. PS: Film ma to čaro, vďaka ktorému máte chuť vyraziť z mesta tam niekde do hôr a hľadať svoje limity....