• Hudební

Divoké včely (2001)

Divoké včely jedou na podobné psychotické náladě jako Štěstí (vidíte, teď nevím, co bylo dřív a jsem línej se podívat, abych pak mohl machrovat, jak vím o každým filmu, kdy vznikl) s tím, že má pro mne výrazně slabší příběh a figury a tak ve mně zůstává vlastně jen ten depresivní pocit totálně zabitého života kdesi v bývalých Sudetech. Jasně, ten pocit by se naprosto změnil, kdyby kamera nasnímala krásnou krajinu okolo, postupně opravované pomníčky, kapličky nebo luxusní autobusy ČSAD, které dneska jezdí už do každé samoty - něco o tom vím, taky v těch Sudetech žiju - ale na druhou stranu beru každé umělecké dílo, které má silnou atmosféru a něco zhmotňuje, což se Bohdanu Slámovi povedlo na jedničku. A okresního Májkla Džexna snad ani nemusím zmiňovat, neb o kultech se nediskutuje, kulty se vzývají !!!

Štěstí (2005)

Fantastický film o dobrých duších a sobeckých hajzlech, ještě umocněný naprosto depresivním prostředím kolem chemičky v Litvínově. Na duo Geislerová/Vilhelmová i na Pavla Lišku jsem zrovna v době Štěstí byl totálně alergický, protože v té nebo blízké době byli všude (v každém filmu, v každém talkšou, v botách na botníku, i v sáčku od brambůrek), ale díky Bohdanu Slámovi si to u mě vyžehlili a Pavel Liška si mě hodně získal. Takže dost keců, jdu si Štěstí pustit znovu. POZNÁMKA PRO VÝLETNÍKY: Kdo by chtěl nasát atmosféru filmu naživo, nechť vyrazí do měsíční krajiny kolem Duchcova, Bíliny, Mostu a Litvínova. Najde tam přesně to, co čeká :)

Kolem republiky (2002) (TV film)

Zhmotněná deprese! Kamera jede vláčkem-motoráčkem kolem českých, moravských a slezských hranic a ze všech stran se na ni valí marasmus, nasranost, odevzdanost a nihilismus. Kdyby si dokument prohlédl kdokoli mimo Českou republiku, dospěl by nutně k názoru, že Česká republika je krajina těsně před hladomorem nebo soudným dnem, kde se už jenom odpočítávají poslední minuty do záhuby. A tak přemýšlím, jestli tenhle dokument, mimochodem naprosto skvěle udělaný, je skutečným stavem mysli většiny obyvatel republiky anno domini 2001 nebo jestli zaúřadovaly střihačské nůžky a trochu to zdramatizovaly. Jak tak ale koukám kolem sebe a poslouchám v hospodě (nebo spíš vzpomínám jak jsem koukal a poslouchal před těmi patnácti lety), spíš bych dal zapravdu autorům, protože spousta lidí si ten život někdy totálně kazí zbytečnou nasraností, aniž by se snažili cokoli vylepšit. Což je škoda, protože každý máme jen ten jeden a sami si musíme rozhodnout, jestli si ho užijeme nebo ho pronadáváme. Ach, to se mi povedl krásný sluníčkářský závěr :)

Gottwald (1986) (seriál) odpad!

Pominu, že je seriál vylhaný, že je to naprosto příšerná agitka ohýbající dějiny podle momentální potřeby a adorující jednoho z největších gaunerů v novodobých českých dějinách. To se všechno dalo čekat. Víc mě zaujal naprostý amatérismus, se kterým Evžen Sokolovský k seriálu, který by papírově měl být jeho životním vrcholem, přistoupil. Přestože v rámci "stylu" se tomuhle podivnému režisérovi podařilo vyrobit i daleko přijatelnější díla typu Okres na severu nebo Chlapci a chlapi (i když i tam to "stálo za to"), Gottwald je příšerná desetihodinová nuda, kde se střídají bizarní postavičky z českých dějin mezi 1921-1948 a deklamují hesla z komunistických manifestů a výročních brožurek. Zatímco Okres na severu je ve svém ranku ještě přece jen tak nějak dynamický, Gottwald se líně roztéká hodiny a hodiny za sebou a deptá posluchače stupiditou a příšernou nudou tak, že po vytouženém konci posledního dílu nešťastný divák upadne do hlubokých depresí a naprosté vyčerpání. Být správným rudým ideologem, pošlu za takovouhle práci pro stranu Evžena Sokolovského na patnáct let do Jáchymova !

Terminator Genisys (2015)

BACHA, NĚJAKÝ TEN SPOILER! ----- Kamarádi mi říkali, že "nový" Terminátor nestojí za to, a ať se na něj ani nedívám. No, stalo se. Ne, že by film neodsýpal, kouká se na něj docela pěkně a jako odpočinková střílečka celkem funguje, ale co je to platný, když téma cestování v čase je vyčpělý jako měsíc otevřená lahvička toluenu, scénáristi nevědí kudy kam a tak přibývá desátá, dvacátá, padesátá varianta budoucnosti, takže v tom má divák totální guláš a nepomůže ani neustálý vysvětlování zestárlýho T-800, což je vlastně jediná charismatická postava celýho snímku. Zbytek postav naprosto nulový a v případě Johna Connora skoro urážka legendární postavy - příště by scénáristi už snad jen mohli vzít pana profesora z Vyššího prinicipu a udělat z něj reinkarnaci Reinharda Heydricha. Zkrátka kde není potenciál, tam ani SkyNet nebere a je už úplně jedno, jestli vznikne dalších pět, deset nebo patnáct filmů o terminátorech, protože každý soudný fanda téhle série to zabalil maximálně po trojce!

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Tohle že je Verbinskiho práce? Kde je nervozita a děsivost Kruhu? Pánbůh a pánčert ví. Režisérovo zručnost a mistrovství se někam poděly a zůstal jen papundekl, kterej zasyčí, trochu zasmrádne a nic z toho. Holky a kluci z diskotéky na Nový Vsi budou spokojený, ale fajnšmekrovo otazníky se jenom zmnožej ze tří na padesát. Hold si budeme muset počkat, až Verbinskiho zase kopne můza a zapomeneme, že Piráti z Karibiku vůbec vznikly.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Ale jo. Čekal se průser a nakonec to celkem šlo. Temná strana od A do Z trapná, císař je zapomenut, ale světlá strana v pohodě, nová hrdinka sympaťanda, hodnej stormtrooper taky, tak na co si stěžovat. V dnešní sterilní době už člověk ani nečeká nic převratnýho a každý pokračování čehokoli, co nedopadne katastrofálně, je vlastně výhra. V tomhle nový Star Wars celkem zafungovaly, Abrams to zvládl a i když si půl hodiny po konci filmu povídáme o metalovejch kapelách a celý Hvězdný války jsou nám celkem ukradený, zážitek to nebyl tak špatnej. Hlavně se nový SW neberou moc vážně, což je největší pozitivum od doby E I až E III. Za největší průser považuju načasování nových epizod na dva až tři roky od sebe. Kdyby sedmička až devítka následovaly půl roku po sobě, tak bych v létě a v prosinci 2016 do kina zašel docela rád. Takhle se ale obávám, že než do kina dorazí Epizoda 8, bude mi to všechno už úplně u prdele.

Nahota na prodej (1993)

ZPRÁVA EVROPSKÉ KOMISE PRO FILMOVOU, TELEVIZNÍ A MEDIÁLNÍ KULTURU - ze dne 10. 4. 2015, Centrum pro genderová, multikulturní a imigrační studia, Rue d´Abruti, Strassbourg. VĚC: UVALENÍ EMBARGA NA UMĚLECKÉ DÍLO „NAHOTA NA PRODEJ“, číslo licence C1993-M102 OSA-CZ. VYŘIZUJE: Jean-Claude Borné, ředitel úseku EKFTM pro členské země EU od roku 2004. ZÁVĚRY DŮVODOVÉ ZPRÁVY Z 10. 4. 2015: Dle šetření EK pro filmovou, televizní a mediální kulturu řešený objekt Nahota na prodej (dále filmové dílo NNP) porušuje tato nařízení Evropského zákona o rovném přístupu, svobodě náboženského, kulturního a sociálního přesvědčení a ochraně osobnosti ze dne 15. 5. 2007: 1) Filmové dílo NNP obsahuje 78 replik, porušujících nařízení o rovné prezentaci sociálních, etnických a náboženských minorit na území EU. 2) Sociální, etnické a náboženské minority ve filmovém díle NNP mohou být prezenovány v neodůvodněném spojení se sociálně-patologickými jevy. 3) Ve filmovém díle NNP je prezentováno sexualizované násilí a před veřejnou prezentací nemusí být chráněny osoby mladší 18 let. 4) Základním tématem filmového díla NNP je lidská sexualita, jejíž veřejné prezentování může urážet náboženské, kulturní a sociální cítění některých občanů a příslušníků EU. 5) Ve filmovém díle NNP jsou užívány vulgární výrazy, neodpovídající etickému kodexu EK pro filmovou, televizní a mediální kulturu. Od prezentace díla nemusí být ochráněny osoby mladší 18 let a může být tedy škodlivá pro jejich náboženský, kulturní a sociální vývoj. 6) Ve filmovém díle NNP není dodržován etický kodex EK pro filmovou, televizní a mediální kulturu, sjednocující způsob prezentace základních ideí EU a po přístupu ČR do EU v r. 2004 nebylo filmové dílo NNP přepracováno dle zákona o sjednocené prezentaci uměleckých děl nových států EU dle směrnice z 25. 5. 2003 (tzv. Berlínská inciativa). 7) Filmové dílo NNP nezdůrazňuje rovnost náboženských, etnických a sociálních kultur v členských zemích EU. 8) Filmové dílo NNP neprezentuje odmítnutí nedemokratických ideí, prezentovaných ve státech přistoupivších k EU v r. 2004 a neinformuje o Kodexu EU o demokracii jako závazné předloze pro výše zmíněné státy. 9) Filmové dílo NNP nedodržuje Kodex EU o genderové vyrovnanosti, poměr mužských a ženských charakterů prezentovaných v díle nedosahuje předepsaného poměru 1:1. 10) Filmové dílo NNP nedodržuje Kodex EU o vyrovnaném poměru náboženských, etnických a sociálních kultur a neprezentuje v dějové linii vyrovnaným způsobem všechny náboženské, etnické a sociální kultury občanů a příslušníků EU. 11) Filmové dílo NNP prezentuje 1547 uměleckých děl (architektura, oděvní kultura, literatura), aniž by s jejich prezentací souhlasili držitelé autorských práv ke zmíněným dílům. O nedodržení tohoto nařízení komisi informovali držitelé autorských práv k uměleckému dílu Karlův most v Praze, které je ve filmovém díle NNP prezentováno. 12) Filmové dílo NNP nedodržuje Kodex EU pro rovnoměrnou prezentaci členských zemí EU a její hudební složka (tzv. soundtrack) není autorským dílem zástupců Komisí pro jednotnou hudební kulturu členských států EU v rovném poměru. 13) Filmové dílo NNP resp. jeho hudební složka (tzv. soundtrack) je tvořena pouze umělci z České republiky, kteří nepřistoupili do Komise pro jednotnou hudební kulturu členských států EU. ----- NÁVRH NA VÝKONNÉ OPATŘENÍ PŘI PORUŠENÍ V ČLENSKÉ ZEMI EU – ČESKÁ REPUBLIKA: 1) Zkrácení dotací udělovaných Evropskou komisi pro podporu kultury v členských zemích EU po r. 2004. 2) Zřízení výkonné komise EU/Česká republika pro prezentaci filmových a uměleckých děl autorů z České republiky na území členských států EU. 3) Uvalení embarga na umělecké produkty z České republiky pro jiné země EU. 4) Zákaz používat výraz „guláš“ pro guláš.

Playgirls (1995) odpad!

Důkaz, jak bylo český filmový/televizní obecenstvo v prvních letech po zvonění klíčema nadržený po čemkoli kozatým a prdelatým. Proto ten úspěch. Když potom televize Nova začala v sobotu po půlnoci pravidelně vysílat Emanuely a další soft-pornový filmy, doba Playgirls nenávratně skončila. Rozhodně v rámci stříbrnýho plátna.

Playgirls II (1995) odpad!

PODAŘILO SE! V české kinematografii vznikl film s pořadovým číslem dvě, který není katastrofálně horší než jednička! A to se jen tak nevidí! Playgirls II si udržel stejnou úroveň jako Playgirls I a režisér, produkce i herci dokázali svou konzistentní tvůrčí úroveň!