Jádro (2003)

Dobře. Všichni víme, že oním zařízením OSUD, je myšlen systém H.A.A.R.P., o jehož účelu se můžeme jen dohadovat. Že se nám zasahování do práce Matky Přírody jednou může šeredně vymstít, ví snad každý, kdo má trochu rozumu v hlavě. Zastavení Zemského jádra...nelze vyloučit. Ovšem pokud by k němu došlo, nit lidského - potažmo každého - života, se přetrhne. A pokud nebudeme alespoň v době technologií StarTreku, neuděláme s tím nic. Z tohoto důvodu je celý film jednou velkou ptákovinou. Jednu hvězdu dávám pouze za scénu s raketoplánem a mostem Golden gate. Subjektivně vnímám film tak, že jeho tvůrci mají diváky za úplné hlupáky.

Zkrocená hora (2005)

Jak popsat slovy film, jehož psychologický odkaz nastavuje zrcadlo nám všem. Nejde zde jen o lásku mezi dvěmi muži. Především nám děj sám ukazuje vlastní neschopnost vcítění se, tolerance a intolerance. Strachu ze všeho, co se podle jakých si nikým nestanovených měřítek vymyká tomu, co považujeme za normální. Tato vtíravá a mrazivá otázka nebyla nikdy zodpovězena. Kdo určuje principy morálnosti? Kdo nám dává právo soudit, aniž bychom měli být sami souzeni? Příroda sama zná homosexualitu: Šimpanzi Bonobo, delfíni, psi, lvi, atd.. Zná i transsexualitu u některých druhů ryb, želv, krokodýlů i hadů. Jestliže ve společnosti chybí dominatní samec či samice, ten nejdominantnější zkrátka změní své pohlaví, a tím je problém vyřešen. My jsme součástí přírody. A přesto jsme i její největší hanbou. Jiné živočišné druhy netrpí předsudky, nenávisti, nutnosti nasazovat si masky, aby je jejich společenství přijalo. A právě onu nutnost přistoupit na hru masek, velmi hořkou a bolestnou nám v plné síle dává "sežrat" toto dílo. Snad nejsmutnější část nastává v okamžiku, kdy Jackovy rodiče po jeho násilné a nesmyslné smrti navštíví Ennis. Sdělení Jackova otce, že celých 20 let jim Jack říkal, že na ranč přivede i Ennise, a dají zase ranč do pořádku, je naprosto drtivé. Neboť až v tento okamžik si Ennis Del Mar v plné síle uvědomuje, že Jackovi rodiče o jejich vztahu celých 20 let věděli a nic proti němu neměli. 20 promrhaných let, dvě zničené rodiny a zpřetrhány vazby. A proč to vše? Obavy z předsudků a možných důsledků. Film Zkrocená hora přináší mnohé k zamyšlení. A nikoli jen nad hlavními postavami. Přináší také poselství nám. Té většinové společnosti, nemocné chorobami, jejichž jména jsou netolerance, neschopnost empatie, falešné a hloupé předsudky. Poselství tohoto filmu by nemělo být nikdy zapomenuto. Proto plným právem celých 5 hvězd, a má poklona a úcta tvůrcům i protagonistům filmu.

Lake Mungo (2008)

Tady by se měli autoři Záhady Blairwitch, Exists či Paranormal activity učit, jak se dělá skutečně dobrý mysteriózní horror. Pomalý vláčný rozjezd, přiměřené tempo, vrcholný závěr. Být to takto pokaždé seřazeno i v ložnici, extází bych jásala. A že to museli Hollywoodu ukázat až Australané, za to hvězda jako bonus. Celově tedy: 75% a tím 4 hvězdy.

Dům snů (2011)

Psychologické filmy patří do mého filmového jídelníčku také. Tento kousek se kupodivu vyvedl...téměř na jedničku. Žel Bohu, ústřední bod prozrazen v půli. Zbytek už jen řešení, co s tím. I když mám Rachel Weisz a Daniela Craiga (i přes jeho blond vlasy a modré oči) ráda, tady scénarista zakopnul, a režisér přemýšlel jinak, než jak to viděli ve střižně. Ale přesto: 75% a tudíž 4 krásné hvězdy.

Brána do pekel (2009) odpad!

Je to holt Asylum...Co dodat? Naprosto zdegradovaný film na úroveň nejnižšího podlaží s označením "Cé - snímek". Vypnuto po 38 minutách za doprovodu slovníku "vyjmenovaných slov" pro dospělé...

Křišťálová lebka (2014) (TV film) odpad!

Kterak ze světoznámého artefaktu - o jehož pravosti se stále vedou spory - dostal do katastrofického filmu. Navíc 12 atjených, ačkoli ta jediná Křišťálová, je opravdu jen jedna. Inu, kde nic není, ani čert nebere. Takže ve zkratce: Smysluplnější zpracování o křišťálové lebce se nachází v jednom dílu seriálu Hvězdná brána. A to už je co říci. Do Odpadu a bez debat.

Noc oživlých protinožců (2014) odpad!

Šílený vědec, kulky hvízdající celým filmem, herecké výkony se v některých momentech blížily bodu mrazu. Celkově jde snad o velmi nešikovně poskládaného Šíleného Maxe, Ostrov doktora Moreaua, vytrhány kousky materiálu z filmů se zombiemi. O napětí či očekávání dalšího děje nemůže být ani řeči. A téměř jsem opomenula 100× opakované klišé o papání mozečků, u nějž se už nechce ani povzdechnout. Zřejmě jsou jiné části těla méně výživné pro neživé, jimž stav rigor mortis nic neříká... Vyhozené peníze investorů i diváků, kteří očekávali cosi víc smyslupného. Kdo se spokojí s jednoduchostí, jenž nevyžaduje myšlení, možná se mu bude snímek líbit. Zcela subjektivně jej osobně házím mezi Odpad.

Díra (2009)

Dětští hrdinové v horrorech, to již samo o sobě zavání velkým průšvihem. A také se to opět potvrdilo v tomto snímku. Děj: Spjat s dírou vedoucí kamsi... Ač je díra bezedná, přesto z ní vystupují jakési duchovní bytosti. Herecké výkony...na děti: Jedna hvězda. Poučení, že kdo si hraje se zlem, nemůže se divit, že mu jednou na dveře pomyslně zaklepe cosi ďábelského, by šlo zcela zajisté také podat lépe. Takže co se snímkem? Pro malé děti není, to ne. Pro nás dříve narozené...jako kulisa u chrupkání, ucházející. Komu je tedy film určen? Patrně mladitstvým mezi 15 a 18 lety. Takže ve výsledku, skutečně jen jediná hvězda.

Interstellar (2014)

Jedním slovem - zklamání. Pominu fakt, že není vysvětleno co a proč se stalo. Pomřelo snad včelstvo? Globální oteplování dosáhlo vrcholu? Nu, dobrá. Matka Příroda se nás nestačila zbavit dřív, než jsme ji my sami a tím i sobě, uštědřili nějakým způsobem smrtelnou ránu. Příběh tedy začíná snahou o záchranu lidstva. Ovšem, proč zrovna do jiných galaxií? Dle všeobecně vědecky přijímané rovnice známé jako Drakeova rovnice, existuje jen v naší galaxii na 10.000 inteligentních civilizací. Nemluvě o potenciálně obyvatelných planetách, objevených již dávno před vznikem tohoto filmu. Nechť. Tedy do jiných galaxií. Červí dírou na principu Černé díry? Tak tady všichni kvantoví a teoretičtí fyzikové musejí výt zoufalstvím. Pomineme-li nudný děj ve vesmíru, skončíme z vesmíru za knihovnou domu hlavní postavy, která se jakýmsi "zázrakem" vrátila v čase, a shazovala knihy z police ještě předtím, a vlastně i poté, než vůbec do vesmíru vycestovala. Tím zcela popřeme Teorii relativity, jelikož by budoucnost v takovém okamžiku přestala existovat. Vždy by začala a skončila za "knihovničkou" dcery hlavní postavy. Paradox uzavírající kruh, jako sám cyklický had Uroboros. Nebýt herecky dobře podaných výkonů, film by padl do Odpadu. Takto se zavřenýma očima: 2 hvězdy.

Grizzly zabiják (2015)

Velmi krásné exteriéry, brumla do nich sedí naprosto přesně. Navíc body navíc za skutečnost, že si režisér uvědomil, jak zdánlivě těžkopádná šelma může být ve skutečnosti nejen rychlá, ale kupodivu také tichá. Viz. Tygr Usurijský se svými 250kg a výše. A pokud nestojíte po větru, může být metr od vás a nebudete o něm vědět. Děj dával smysl. Herecké obsazení také velmi dobře vybrané. Ranní opar v lese poněkud animačně odfláknutý, ale v celku to lze filmu prominout. Nu...dokud neshlédnu The Lazarus Effect (Vzkříšení démona) 2015, pak je tento film pro mne zatím filmovým bonbónkem ve zlatém obalu, pokud jde o kategorii horrorů. Plným právem: 85% a tedy 4 hvězdy.