Enderova hra (2013)

Nejsem pro tento film cílovka, je to pro náctileté hráče počítačových her, ale ať je to jak chce, tak skoro celý film tam jenom buzerují děcka v jakobyvojenském výcviku, kde tam dělá křoví Harrison Ford(!). Nějaká geniální hlava totiž přišla na to, že nejlepší je proti útočícím mimozemšťanům nasadit kindoše zběhlé v hraní počítačových stříleček. Kdo to vydrží až do konce filmu, tak se může těšit na několik duchaprázdných simulací bojů kosmostíhaček podle nejblbějšího vzoru z Hvězdných válek. Jo a ještě k tomu ty hrozné dětské hlasy v dabingu.

Doupě (2014)

Titulky a začátek slibují dobrý akční kus z těžce industriálního Detroitského ghetta, avšak brzo to utone v přeakčněných akcích, v baletních číslech free runningu a v nelogice a hlouposti postav. Pak už i ty akce ztrácejí na tempu a opouští je zbytek logiky. Například hlavní hrdinové se dlouho a nerušeně pošťuchují na střeše kolem rakety, když je předtím stíhala celá banda lotrů. Nejzlejší lotr se nakonec nad sebou zamyslí a raketu neodpálí, ba dokonce vpadne v čele revolucionářů na radnici, kde panuje zlý starosta, jehož nejtvrdší hláškou je: "Vaše empatie vás oslabila...". Hrome vždyť to napsal Luc Besson! Prostě doupě jako poupě!

Případ dvou sester (2019) (TV film)

Příběh docela dobrý. Karel Dobrý samozřejmě také dobrý. Trochu překvapil rozpačitý výkon Viktora Preise. Podle toho jakého perfektního zlejše - vyšetřovatele vystřihl v TV filmu Operace Silver A (2007), tak se opravdu divím. Ty scény z venkovního ateliéru se natáčely v botanickém areálu Zuzany Stivínové, která je matkou herečky Zuzany Stivínové (* 1973). Areál se jmenuje Stivínka a nachází se na Všenorském potoce u Řitky. Sochy jsou díla Jiřího Bradáčka a portrét Gabriely Míčové dělal Martin Bradáček.

Hardcore Henry (2015)

Až na druhý pokus jsem byl schopen překonat to umanuté násilí širokoúhlé kamery z ruky (respektive z hlavy), ale stálo to za to. Rychlorychlý SF akčnák (ale pozemský, žádné kosmostřílečky), nebo by se dalo spíše říci, že je to počítačová střílečka, kterou skoro celou sledujeme výhradně očima hlavního hrdiny, který je navíc němý. Hlubinu to moc nemá, ale příliš náhodná setkání, kterých je tam spousta, nakonec dají smysl.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Snaží se to být moralizující příběh v totálně vylhaných kulisách totalitního státu. Nejděsivější jsou v tom ty kostýmy, z nich jde opravdu hrůza - jo a z té moderátorky také. Tu ukradli z Pátý element (1997), kde ji hraje Chris Tucker. Vydržel jsem jen do místa, kde začali vyjednávat o spojenectví.

Hvězdná brána (1994)

Přiblblé egyptské kulisy, juvenilní roztěkaný vědec, americké komando proti paprskovým holím. Přihrbená klasika, kterou ani Kurtova přísnost nenarovná. Vrcholná hláška: "Pozdravuj Tutanchamona, ty záchode!".

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Evidentně nejsem cílovka, nevydržel jsem ani do poloviny. Je tam sice spousta genderově vyvážených X-žen, mnoho přepointovaných akčních animací, ale žádné napětí, žádné tajemno. Připadá mi, že tam, kde se herci snažili hrát city nebo vlastenectví, tak to bylo velmi šmírácké. Neumějí to zahrát uvěřitelně? Nebo to těm mladým dneska takhle stačí? A myšlenka, že mutanti jsou také lidi, to volá po korektním politickém vyvážení a povolení sňatků se zvířaty, když už mají ty drápy nebo křídla.

Deadpool 2 (2018)

Další crazy-comicsová jízda s jedovatým černočerným humorem a se spoustou odkazů zejména: "Pokakaný (dříve posranej) Wolverine" nebo: "A pak to chlupaté nemanželské dítě (dříve parchant) zvedne laťku tím, že umře." . Bohužel tvůrcům asi zakázali ty sprosté hlášky jako v jedničce. Trochu zamrzí i ty "průmyslově vyráběné" akční scény, ale třeba je to také parodie. Přitom se dá v tomto guláši najít i uvěřitelná člověčina - a před tím klobouk dolů a gatě nahoru.

Nevědomí (2013)

Lidé se mají odstěhovat na Titan. Naši, kteří tomu pomáhají, žijí ve sterilním a pohledném prostředí. Jenže se ukáže, že naši nejsou naši, a naopak, že naši jsou ti steampunkoví ilegálové. Jinak filmově a vizuálně docela čistá práce, jen Toma Cruise je potřeba držet trochu zpátky od heroismu. Domnívám se, že tenhle film příznivce SF sice myšlenkově neohromí, ale vzhledem k profi zpracování a malebnému vizuálu ani neurazí.

Výchozí bod (2014)

I tady mne to strhlo a menší filmové nedostatky beru. Je to sice možná občas dlouhá ukecávčka, ale v celku to má nosnou myšlenku o tom, jestli je tu něco, co nás přesahuje, tak by nám o to mělo jít. Obrazově je to dobré, inteligentní. Není to sice žádná SF lejzrová střílečka, ale pro ty, kteří se neštítí se zamyslet, to doporučuji.