Kaštánek - Epizoda 6 (2021) (epizoda)

Finálna epizóda je presne tým doťuknutím vynikajúcej predchádzajúcej časti, aká sa dala čakať. Akcia, násilie, požiare, havárie a podobne... Ak by mali tvorcovia gule niektoré veci uzavrieť temnejšie, veci by to len prospelo. Každopádne aj záver seriálu (možno budúcej série) je kvalitným remeslom, len sme sa v ňom už nič špeciálne nové nedozvedeli.

Kaštánek - Epizoda 5 (2021) (epizoda)

Tak v piatej epizóde sa všetko začína rozplietať a začne zapadať do seba (história vs. súčasnosť), hrá sa o čas a divákovi je predstavený ústredný páchateľ. Ide o veľké prekvapenie, určite vás tento človek nenapadne a dúfam, že vo finále sa ukáže, prečo pracuje tam, kde pracuje. Finále asi kvalít a napínavosti päťky nedosiahne a pôjde len o dobehnutie na miesto a snahu oslobodiť držaného (držaných?), ale možno nás ešte nejaké to prekvapenie čaká. No a motivácia páchateľa je celkom pochopiteľná, po takomto detstve by asi nikto nezostal normálny.

Kaštánek - Epizoda 4 (2021) (epizoda)

Seriál sa poriadne rozbehol, dostaneme viacero nových informácií, aj sa dočkáme jedného únosu dieťaťa. Že ide o falošnú stopu, vieme len my diváci a hlavný vyšetrovateľ. Bohužiaľ séf Nylander je dosť klišé postava a tak musí byť trochu priblblý a stále sa mýliť. Ale nejde o nič extra závadné pre vychutnanie si pátrania. Logika občas hapruje, na mieste činu v lese by sa našli stopy pneumatík druhého auta a ihneď by sa asi pokračovalo vo výsluchu Beckera. Ale tam je tá výhovorka pre scenáristov v podobe Nylandera.

Kaštánek - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Podľa mňa slabšia epizóda, než predchádzajúce. Dedukcia, kto bude ďalšia obeť je dosť pritiahnutá za vlasy a samozrejme sa ukáže, že bola správna. Vážne iba pravopis? No a ochrana potenciálnej obete je na úrovni policajného zboru zo Springfieldu, až na úrovni paródie. Ale predpokladám, že podobne to bolo aj v predlohe, ešteže je to tak pútavo a napínavo nakrútené, až vám tieto nedostatky nemusia vadiť.

Kaštánek - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Druhá epizóda, druhá vražda. A ešte brutálnejšia. Prípad sa dosť komplikuje, čo je len a len dobre, nové fakty akoby naznačovali, že nemôžu spolu súvisieť a ide o náhodu, my ale vieme, že tomu tak nie je. Začína to byť skutočne napínavé, atmosférické a je jasné, že toto si budete musieť dať na jeden vrh. A dostaneme sa aj do pivnice, ak by ste sa náhodou chceli opýtať.

Kaštánek - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Prvá epizóda, prvá vražda. Vlastne tu sú dve, jedna ale v ďalekej minulosti, aby to bolo zaujímavejšie a divák bol viac napätý. No a tá vražda v súčasnosti je dosť brutálna a vrah má zvláštny rukopis, na pľaci necháva postavičku z gaštanov. Samú o sebe dosť strašidelnú. Je cítiť, že za seriálom stojí partia z Mostu, ono to skoro pôsobí, akoby išlo o novú sériu s novými, aj keď dosť podobnými vyšetrovateľmi.

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Podobne, ako napríklad Station Eleven, je aj Polnočná omša skôr artovým dielom zabaleným do čisto žánrového kabáta. V tomto prípade hororového, reznutým fantasy. Flanagan ponúka viacero myšlienkových rovín a je dosť možné, že pre každého bude seriál o niečom inom. O sile fanatizmu, o posadnutím kultom, o nebezpečenstve viery, ale aj o jej sile, o svete po 11.9.01, o kresťanstve ako ďalšom béčkovom krvavom príbehu jednej starej (resp. dvoch) knihy. A ďalších veciach... Alebo pre niekoho aj o ničom.

Půlnoční mše - Kniha VII: Zjevení (2021) (epizoda)

Posledná časť je zrejme najchaotickejšia a najmenej kompaktná z celej série. Ale všetko sa ukončuje a my vieme, že fabula bude obsahovať dobu medzi omšou a úsvitom. Je tu zopár logických dier, je to mix totálnej béčkovosti a hlbokých myšlienok; čo mimochodom pripomína aj Bibliu, ak by to náhodou niekto chcel Flanaganovi vyčítať, tak tvorca má pádny argument. Záver je ale úžasne nakrútený a či sú tie panoramatické zábery gýčové, mi je úplne jedno.

Půlnoční mše - Kniha VI: Skutky apoštolů (2021) (epizoda)

V predposlednej časti sa uskutoční oná Polnočná omša z názvu, čo je celkom prekvapivé, asi by sme viacerí čakali, že sa tak udeje vo finále. Takto ale aspoň nevieme, čo nás v ňom skutočne čaká. Dúfam, že nie akčná naháňačka po ostrove a pokus o záchranu zvyšku sveta pred jeho novými vládcami. Omša je nakrútená skvostne, predtým sa celé mesto zahalí do tmy a všade sa zapália sviečky, vrátane kostola. Čo viac si hororový fanúšik môže priať.

Půlnoční mše - Kniha V: Evangelium (2021) (epizoda)

Síce najpomalšia a najkomornejšia epizóda, ale zatiaľ asi najzásadnejšia. To sa týka ako deja, tak aj myšlienkovej hĺbky celého diela. Napísať takto repliky, kde si akékoľvek zlo môžete obhájiť nejakým citátom z Biblie je skutočný kumšt. Ale chápem, ak to niekomu už zhusta lezie na nervy a seriál už dávnejšie odsúdil ako neznesiteľný. Takže nielen Islám sa dá ukradnúť a prispôsobiť si ho vlastným činom, ale aj Biblia skýta dosť úsekov, vďaka ktorým sa dá ospravedlniť prakticky každé zlo.