Hranice nemožného - Marionetta (2010) (epizoda)

Na Fringe dosť netradičná zápletka, začína sa ako Dexter a pokračuje ako Frankenstein a nakoniec to pripomenie aj Taxidermiu. No ale čo je ešte hodnotnejšie je určitá paralela s Olíviou a jej návratom do vlastného vesmíru, i keď sa to ťažšie vysvetľuje. V prípade vzťahu Petera a Olívie dochádza aj k slušnej psychologizácii, jeden zo záverečných prejavov mladej ženy ohľadom toho, ako sa cíti po dlhšom čase späť a vzhľadom na to, čo robil Peter v jej "neprítomnosti", patrí k najlepšie napísaným častiam celého seriálu.

Hranice nemožného - Vchod (2010) (epizoda)

Výborná konfrontačná epizóda, ktorá je takmer bez chyby. Osobne ale chyby vidím v tom, že všetko ide akosi bez problémov, keď má niekto ujsť, i keď za pomoci dôležitej osoby, tak ujde aj zo stráženého zariadenia vlastne len tak, že prestrihneme na to, kedy je už po akcii. Ale skutočne ide len o malé nedostatky, emočne to funguje výborne, no chudák Peter, ale aj pôvodná Olívia.

Žhářka (2022)

Film, ktorý neprekvapí, ale asi ani výrazne nesklame. A to preto, že bude viac menej každému ukradnutý. Výhodou je, že už prvá verzia bola nevydarená a tak nedochádza ku kvalitatívnemu prepadu, ale táto látka ostane asi navždy nesfilmovateľná tým správnym spôsobom. Nová Podpaľačka vyzerá pomerne lacno, čo nemusí byť nutne výčitka, avšak všetky tri prostredia, kde sa dlhšie zdržíme, mali v sebe zaujímavejší vizuálny aj naratívny potenciál. Osobne ma potešil záver, ktorý celkom slušne prekvapí. Avšak témy, ktoré scenár načrtáva, nie sú v hodinke a pol naplno rozvinuté a myšlienkovo ideme trochu do stratena... Hudba Carpenterovcov nemala chybu.

Hranice nemožného - Únos (2010) (epizoda)

Nie je nič horšie ako únos dieťaťa. No, asi je ešte horšie mu potom ublížiť, ale aspoň takto to zaznie v siedmej epizóde tretej sezóny Fringe. Padne tu aj meno Candyman, ale ide o samostatný príbeh bez spojitosti s "tým" Candymanom. "Prekvapivá" pointa vnímavejších divákov asi neprekvapí. Mimochodom príbeh Olívie 1 a Olívie 2 bol v tomto prípade zaujímavejší ako dej, ktorý začína a uzatvára sa iba v tejto epizóde.

Hranice nemožného - 6955 kHz (2010) (epizoda)

Tak tu Abrams a spol totálne udrbali dekel a pridali do už tak dosť komplikovaného deja nečakanú mindfuck zápletku, ktorá toho môže do budúcnosti dosť pomeniť. Čo tam potom, že by z nej mal najväčšiu radosť Daniken, keď je táto teória vo fikcii tak príťažlivá. Pozor, neriešime mimozemšťanov, ale "iba" skutočnú minulosť ľudstva (ale kto vie, čo sa z toho nakoniec vykľuje).

Hranice nemožného - Jantar (2010) (epizoda)

Ďalšia epizóda, ktorá hľadá paralely medzi epizódnou zápletkou a našimi hrdinami. Tentokrát medzi Olíviou uväznenou v paralelnom vesmíre, ktorá o tom chúďatko po niekoľkých dávkach istej medicíny nevie. Ale tuší to. Paralely s dvoma bratmi sú vydarené, o tom niet pochýb. Skôr ma zamrzela "logická" eliminácia miesta, kde dôjde k vykradnutiu banky. A dokonca aj po zúžení všetkých možností na tri si Olívia tipla správne.

Hranice nemožného - Počítají měňavci elektrické ovečky? (2010) (epizoda)

Opäť sa venujeme iba makrozápletke, čo mi osobne celkom vyhovuje, pretože ideme vpred rýchlejšími krokmi, ako keď sledujeme osobitý prípad odohrávajúci sa "na pozadí" niečoho väčšieho, medzivesmírneho. Záverečné minúty boli za čistých päť hviezd, ale tie nedávam vlastne iba z toho dôvodu, že predchádzajúca epizóda ma nadchla o niečo viac. Ako sa to vyvinie s Olíviami, si síce dokážem predstaviť, ale budem rád, ak ma tvorcovia niečím nečakaným prekvapia.

Hranice nemožného - Stabilizace (2010) (epizoda)

Jeden z vôbec najzaujímavejších prípadov seriálu pripomenie napríklad Final Destination. Avšak tu neútočí smrť, respektíve osud, ale vysoko nadpriemerne inteligentný človek. A aj v tomto prípade sa dočkáme racionálneho, či skôr "racionálneho" vysvetlenia. Fungujú aj ostatné dejové línie, potešia predovšetkým Oliviine vízie "z druhej strany".

Hranice nemožného - Kufřík (2010) (epizoda)

Tak tu máme už dve "zlé" Olívie, paradoxne je zábavnejšie túto postavu sledovať práve v tejto polohe. No a potom tu máme klasický mcguffin, tajomný kufrík so žiarou, ktorá vraždí všetko naokolo. A Peter si stále rieši vzťah s otcom a pohne sa ďalej aj s Olíviou, v tomto prípade je ale nevedomosť sladká. No a tá logická chyba s krvácajúcou mŕtvolou, kedy Olívia vymyslí dosť od veci plán na to, aby si ju Peter všimol, je tak trochu na hlavu.

Hranice nemožného - Olívie (2010) (epizoda)

Tvorcovia prejavujú ešte viac odvahy ako počas druhej série a asi by som po tej prvej neveril, že Olíviu vystavia takémuto medzisvetovému cestovaniu, "vyšperkovanému" ešte ďalšími experimentami tej, z nášho pohľadu, zlej strany na ženinej psychike a spomienkach. Kam to bude smerovať, sa vôbec neodvážim predpovedať, ale vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť.