Mladý Wallander - Epizoda 6 (2020) (epizoda)

Vo finále všetko do seba chvalabohu zapadne a všetko dáva zmysel. Napriek tomu niektoré veci mohli byť dotiahnuté do konca lepším spôsobom, napríklad starý zločin na internáte. Čo ale skutočne zarazí, je zistenie, že na zatknutie švédskej polícii nestačí DNA ani kompromitujúce fotografie ako darčekový balíček dôkazov. V podstate je toho ešte veľa otvoreného, i keď už vieme, kto prečo a kedy konal.

Mladý Wallander - Epizoda 5 (2020) (epizoda)

Kvalitatívne síce rovnako dobré ako predchádzajúce časti, avšak občas som nadhodnotil a tak budem kritickejší radšej tesne pred koncom, než pri finále. Kurt sa chová ako vyšetrovateľ dosť divne, namiesto toho, aby klasicky obsmŕdal a dával si pozor na detaily, začne na večierku otvorený výsluch, pri návšteve matky jedného z podozrivých sa pýta na dávnu minulosť, žena mu však odmieta odpovedať a tak sa jednoducho zoberie a odíde preč, pričom by zrejme mal právo na predvolanie. Málo pravdepodobne vyznieva aj posledná scéna, muž, ktorý dlhé roky mlčal, po niekoľkých vetách vyšetrovateľovi vyklopí všetko čo ho trápi. Okrem týchto zopár postrehov však má epizóda množstvo kladov charakteristických pre celú sériu, spomínaných už priebežne.

Mladý Wallander - Epizoda 4 (2020) (epizoda)

Prípad sa pekne zamotáva a zároveň sa odkrývaním nových skutočností veľa vecí osvetľuje. Kto predpokladal, že za vraždou je niečo viac ako extrémizmus, ten hádal správne, avšak to očakával asi každý. Ale možno sa to celé ešte viac tematicky prepojí. Je fajn, že úvod nepôsobí ako chyba polície, skrátka na sledovanie postavy potrebujete pádnejšie dôvody a policajti nemôžu strážiť každú strechu. Bohužiaľ dramaturgické chyby sa objavujú u civilistov, že otec nenahlási syna, ktorý už týždeň nechodí domov, je iba málo uveriteľné.

Mladý Wallander - Epizoda 3 (2020) (epizoda)

Taká klasická epizóda v strede, kde sa ukazuje, že všetko spočiatku jasné môže byť úplne inak. Nejde ale o tradičný zvrat, kedy sa dozvedáme, že síce máme vraha, ale jednu z vrážd spáchal aj niekto iný. Skrátka podozrivý číslo 1 a jeho motivácia sú iné, než polícia očakávala. No a samotný záver asi napadol každého, kto už nejakú tú severskú krimi videl. Nejde však o chybu, ale o logickú kauzalitu prebiehajúceho deja. Máme tu skupinu komunikujúcu cez dark web, som vážne zvedavý, či pôjde, alebo nepôjde o slepú uličku.

Mladý Wallander - Epizoda 2 (2020) (epizoda)

Vyšetrovanie pokračuje a ocitneme sa na viacerých miestach, napríklad v jednom kvázi cool disco klube v Malmo, kde sa asi nikdy nezastavím. Pochopiteľne nejaký čas strávime aj v nemocnici. Je jasné, kam sa budú uberať Kurtove city, keďže sa pred dotyčnou už do pol pása vyzliekol. Ale hlavne sa dozvedáme, že vietor môže vanúť aj z inej svetovej strany, možno z pomerne ďalekej Bosny. V takom prípade ale vyšetrovatelia vykročia na tenký ľad, či lepšie povedané na mínové pole.

Mladý Wallander - Epizoda 1 (2020) (epizoda)

Krimi z Malmo si pochopiteľne vizuálne predstavujem ako Most, čo nie je výčitka, len skúsenosť a s ňou spojené očakávanie. Snímanie tohto mesta skôr pripomína Mexiko, rovnako ani zloženie obyvateľstva nenaznačuje, že pôjdeme v tónoch chladných zasnežených severských detektívok. Ale uvidíme, akým smerom budeme pokračovať, ono zameranie na migrantskú tému môže byť iba klasická slepá ulička a všetko bude oveľa osobnejšie.

Přítelkyně smrti (2022) (seriál)

Veľmi slušný pokus o netradičnú krimi sériu, ktorá je kombináciou možno takého Farga a severských kriminálok, avšak predsa len ich atmosféry a vyhrotenosti nedosahuje. Poteší, že dej je značne nepredvídateľný, že tretia časť prinesie dosť veľkú zmenu perspektívy a že ani pred posledným dielom netušíte, ako to celé tvorcovia ukončia. Mne tu osobne chýbalo o trochu viac postáv, o niečo lepšie budovanie atmosféry a mám dojem, že osem dielov by bolo adekvátnejších. A to som zástancom kratších sérií. Každopádne tu aspoň nemáme žiadnu obávanú dejovú vatu. Hodnotené v rámci porovnania s videnou konkurenciou, ako samostatne stojace dielo je to skôr za štyri. 70%

Přítelkyně smrti - Až do konce (2022) (epizoda)

Našťastie sa všetko vyriešilo a do seba zapadli aj kúsky z minulosti. Chvalabohu dostali význam aj niektoré nelogické prvky sujetu, niektoré však nie a to je bohužiaľ asi aj najväčšia slabina seriálu. Finálne odhalenie je asi viac priamočiare než si seriál zaslúži, rovnako aj spôsob odhalenia ďalšieho vraha zaváňa otravným klišé. Taktiež finále, kde si myslíte, že sa dohrá, sa aj odohrá, mohlo byť viac napínavé a atmosférické. 70%

Přítelkyně smrti - Přírodní rovnováha (2022) (epizoda)

Rakúske Fargo vrcholí, dejú sa skutočne zaujímavé veci a tvorcovia popritom všetkom už definitívne rezignujú na elementárnu logiku. Povedzme, že prázdne nemocničné chodby sú už nevyhnutným klišé, avšak ak zmizne lekár aj pacient a nikoho ani nenapadne to riešiť, respektíve zavolať políciu, je to skrátka neospravedlniteľná dramaturgická chyba. Škoda, pretože zvyšok epizódy je určite nadpriemer.

Přítelkyně smrti - Mateřská láska (2022) (epizoda)

Vedľajšia dejová línia s problémovým teenagerom nesmie chýbať, tu je to však vzhľadom na množstvo iných dôležitých udalostí dosť zbytočné. Naopak únos syna zmysel má, skrátka dnes už sa nemôžete spoliehať na nejaké karty a usb kľúče, všetko je aj tak na cloude. Štrvtý diel je z hľadiska logiky bohužiaľ najslabší. Polícia skonštatuje, že mŕtvola v horách bude zrejme nešikovná turistka, prebieha vôbec vyšetrovanie? No a plán s elimináciou tretieho vinníka mohol byť teda omnoho viac prešpekulovanejší. Tu ma naša hrdinka výrazne sklamala.