Karppi - Silnice (2021) (epizoda)

Zase budeme musieť scenáristom odpustiť jeden logický nedostatok, pretože hľadať niekoho na základe záberu zozadu a farby vlasov pôsobí mierne prehnane. Každopádne vedie to k väčšej napínavosti celej epizódy a kto sa nebál/nezľakol pri scéne v pivnici, ten sa asi pozeral do telefónu. O napätie sa postará aj vyvrcholenie línie s Hennou a pátranie po detailoch na videu z Hamburgu.

Karppi - Kansas (2021) (epizoda)

Tak aspoň niektorá časť Karppi by si mala vyslúžiť plný počet a udeľujem ho epizóde Kansas. Nevydávame sa do USA, ale do miestneho nočného klubu plného nesympatických grázlov v oblekoch. Príbehu sa pomaly dostávame na kĺb (kto by to povedal, že kľúč bude ukrytý v minulosti), avšak emocionálne viac ako inokedy fungujú línie s Hennou a pátranie po záhadnom tajomnom vrahovi Sofiinho manžela. Na konci nám ostáva visieť vo vzduchu jeden veľký otáznik.

Karppi - Kos (2021) (epizoda)

Na Sedem už tvorcovia v minulosti odkazovali, tentokrát to robia znova a ešte dôslednejšie. Skrýša vraha, nelegálne získanie informácií ohľadom vyhľadávania stránok od tajomného zdroja, Sofiin pobyt v knižnici. Atmosféra je teda poriadne hustá a jeden z podozrivých sa stáva jednou z obetí. Scenáristi si asi povedali, že to Henne budú sťažovať čo to ide, len ma prekvapuje, prečo nekomunikuje s matkou, ktorá by jej určite pomohla. Pokiaľ ide o obligátny logický lapsus, tak tentokrát prekvapí, že nikto na polícii na fotkách nič nenašiel, až Sofia.

Karppi - Kontejner (2021) (epizoda)

V detektívnej línii sa začínajú prepájať nájdené kostry s prípadom rituálnych vrážd. Tentokrát sa ale tvorcovia vytiahli práve s líniami vedľajšími a tak nejak začíname tušiť, kam to bude viesť s Nurmim, Laurou a Leom a ako by v tom mohla figurovať Sofia. No a ako sa vyvinie starý prípad s jej manželom ma zaujíma snáď viac ako identita sériového vraha. Niežeby by ma nezaujímala.

Karppi - Tajná místnost (2021) (epizoda)

Priebeh vyšetrovania ma baví, avšak s tými osobnými a vzťahovými líniami je to tak, že tentokrát zaberajú až príliš veľa miesta. Pričom stačilo nechať Hennu vo väzbe a Nurmiho bývalú presťahovať niekde do Austrálie. Ale možno pôjde o emocionálne vrcholy celého seriálu, uvidíme. Uvidíme aj to, čo sa v skutočnosti stalo Sofiinmu manželovi, mohlo by ísť napríklad aj o prepojenie na súčasné vraždy, prečo nie.

Karppi - Klec (2021) (epizoda)

Odpustíme otvarák s klišé typu "musíš sa vrátiť do práce, potrebujeme ťa" a oceníme úplne iný typ vrážd, aké seriál doposiaľ charakterizoval. Avšak ostatné trademarky sú zachované. Prvýkrát sme tu mali stavebnú spoločnosť, v druhej sérii radnicu a tentokrát farmaceutickú firmu, kde sa dajú očakávať nejaké tie špinavosti. Tajomný rituálny symbol, hneď dve vraždy v pilote, šialený synáčik a problémy Henny. Máme sa na čo tešiť.

Temný vesmír (1988)

Päťdesiatky nikdy neskončili, povedali si Fred Olen Ray a jeho spoluscenárista a keďže už žili v osemdesiatkách, svoje extrémne béčko obohatili ešte o motívy a scény z Votrelca. Ono to vyzerá ako nejaký zabudnutý starý Cormanov film, ktorý bol dodatočne po desaťročiach kolorovaný a zatiaľ neexistujúcimi kvalitnými digitálnymi trikmi boli dorobené autá z vtedajšej súčasnosti. Len škoda, že to nemá žiadnu atmosféru a človeka po čase prestane baviť aj tá previnilá zábava na účet tvorcov a wtf finále prezíva. Ak vám nesadne otravný Napier od prvej minúty, bude lepšie film ihneď vypnúť. Som ochotný veriť, že Ray dobre vedel, čo robí a pri nakrúcaní sa všetci na všetkom nesmierne bavili a po svojich replikách ihneď vybuchli smiechom.

Karppi - Season 2 (2020) (série)

Prvá séria ma asi bavila o niečo viac, avšak tá druhá je dramaturgicky lepšie zvládnutá. Predovšetkým tu máme už len osem častí, ktoré detektívnym sériám sedia viac a okrem toho je lepšia aj práca s motívmi a témami. Máme tu skvele využitý motív topenia, ktorý vyberajú tvorcovia zo zásuvky vždy v tú pravú chvíľu a samozrejme tému matiek, ktoré pre svoje deti urobia maximum, bez ohľadu na to, či ide o zločin, alebo nie. Bohužiaľ by scenáristi mali nechávať vlastné výtvory ešte pred natáčaním skontrolovať aj niekomu "nad vecou", dotyčný by bez problémov dokázal vygumovať/vymazať zbytočné logické lapsusy z papiera.

Karppi - Temná voda (2020) (epizoda)

Záverečná epizóda ponúkla dve prekvapenia. To prvé síce asi málokto čakal, avšak bolo už využité niekoľkokrát, tak šok nespôsobí. To druhé v záverečných minútach prepojí obe dejové línie, myslím si, veľmi slušným a elegantným spôsobom a všetko do seba pekne zapadne. Nie všetko sa uzavrie, možno to bude súčasťou tretej série, možno nie, osobne by som ďalšiu vraždu nechal nedoriešenú, my diváci sme ju predsa videli a zanecháva ešte väčšiu pachuť z bezcharakterného chovania politikov. Ale v celej sérii išlo o viac a totiž o to, čo je rodič schopný urobiť pre ochranu svojho dieťaťa.

Karppi - Mayday (2020) (epizoda)

Vrtuľník v base sa už pomaly stáva legendou, odpovede kto ho tam nechal a prečo sa asi nedočkáme. Každopádne v technickom poriadku nebol, na čo by Columbo povedal, že tým sa to vysvetľuje. Každopádne zvyšok ponúka zopár odpovedí, respektíve iných variant, o čo v skutočnosti ide. Na druhú stranu sa ale ústredný prípad odkláňa od dejovej línie starostky. Uvidíme vo finále, čo z toho vyplynie.