• Pohádka

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Oproti prvnímu dílu je to znatelně horší, není tam tak vyvážený děj a celkově je to nudnější a bitevnější. Přesto je opět zdařilé zfilmování celkově, kostýmy, hudba, střihy i kamera...

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Zajímavý film malých velkých rolí, kdy si dobře zahráli hlavně neherci, v zásadě je nuda, ale po bližším podívání jsou tam zajímavé dialogy a scény, v jednoduchosti je někdy síla, přesto mi u něj chybí větší myšlenka nebo silnější dojem jako z pozdějších Formanových filmů. Hodnocení: 60 %

O statečném kováři (1983)

Super pohádka, která má dobrý scénář i děj, herecké výkony jsou průměrné, ale rozhodně potěší a hudba je taky příjemný doplněk. Navíc Kříž a jeho oči, tomu nelze odolat, efekty se taky docela povedly. Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek z dětství. Hodnocení: 75 %

Jen si tak trochu písknout (1980)

Rozhodně celkem dobrý film, sice nemá tak pěkný humor a spád jako Sněženky a machři, ale i přesto ukázal Karel Smyczek, že režírovat umí a vybrat si správně dětské herce taky. Suchánek se na tyhle role hodil skvěle a i lumpačení Daniela Šediváka bylo dobře uvěřitelné. Dobře se tu blýskla i Lucka Zedníčková a další. Přesto filmu schází více humornosti, napětí či něco, co by více zaujalo. Neupoutá tolik a děj je místy trochu nelogicky propojen a scénaristicky nedoladěn. Jako připomínka let minulých a do školních lavic poslouží i dnes dobře. Hodnocení: 60 %

Post Coitum (2004)

Herecké výkony slabé až na jeden a to Langmajer, který ukázal, že je opravdový herec a i Franco Nero mu herecky nesahal po paty, nehledě na plno neherců jako Krajčo a všude Jakubiskem prosazovaná Vondrajda, která však má hrozný hlas a je na ní vidět vše, jak se snaží jen hrát, ale herečka pořádně není a zpěvačka taky ne. No a námět, všude ohrané téma, levné dialogy, pár humornějších scén, divné prostřihy, kamera, trapný scénář, co říci více, úspěch snad od toho Jakubisko čekat nemohl, trochu netradiční film, který ničím ale moc nezaujme, neb téma je miliónkrát ohrané a lépe. Hodnocení: 25 %

Kopretiny pro zámeckou paní (1981)

Pěkný romantický film ze zámeckého prostředí s dobrými herci. Na druhou stranu zamrzí slabší závěr a menší dějovost, ale jinak skvělá hudba. Hodnocení: 65 %

Velká sázka o malé pivo (1981) (TV film)

Poměrně povedená komedie, místy trochu nepřehledná scénářem a herecky nevyrovnaná, přesto skvělý výkon Oldřicha Kaisera a některých dalších protagonistů nelze upřít. Vychází z historického faktu jen volně, ale zajímavý počin, na který se dá dobře koukat, ač občas už i nudil, není to takové jako Velká filmová loupež, kde je humor více vtlačen, tady je jen na pozadí. Hodnocení: 60 %

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Film je zdařilý a dobře natočený až na pár drobnůstek. Rozhodně má něco do sebe, podkresluje ho pěkná hudba, vydařené provedení celkově. Na druhou stranu musím říct, že se mi nepodařilo s postavami až tak sžít a fantasy neholduji, přesto musím dát 4 hvězdičky, neb nedopadl vůbec špatně.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Rozhodně film, který působí velmi autenticky a věrohodně, pěkně zfilmovaný, hudebně i slovně ponurá atmosféra mučení v kontrastu se zábavami a hostinami se šprýmky. Celkově velmi dobře zvládnuté, snad nejlepší historický film, co byl u nás natočen. Hodnocení: 95 % Podle mne mistrovské dílo pana Vávry.