• Mysteriózní

Hell High (1989)

Taká jesenná late 80s pohodička, skôr ako slasher mi to pripomínalo také tie hororové thrillery alá Stepfather, s príjemnou 80s VHSkovou atmosférou.

Hello Mary Lou: Prom Night II (1987)

Krásny originálny poster, ktorý neklame. Film pripomína sériu Nočnej mory z Elm Street, ide však len o ten typický "nightmareovský" 80´s feeling, čo vôbec nie je na škodu, je robený poctivo, s výbornými trikmi, dobrým príbehom a vcelku hutnou atmosférou.

Hellraiser (1987)

Znovu po rokoch zhliadnuté na blu ray, takže musím zhodnotiť svoje dojmy po opätovnom zhliadnutí tejto nespochybniteľnej klasiky. Film má chladnú, špinavú a provokatívnu atmosféru, podporovanú väčšinou nesympatickými postavami, snáď okrem Kristy, ale to bol zrejme úmysel. Na skvelej úrovni sa držia masky a gore efekty, tu klobúk dolu, samozrejme na jednotku stále funguje veľkolepá hudba. Hviezdičku dolu za občasné zdĺhavé zábery. Všetko ale vyvažujú originálne a desivé postavy Cenobitov a naturalistické zábery ich sveta. Nielen kvôli nim film stále stojí za pozornosť. EDIT: Maximum a v podstate bez chyby!

Hellraiser III: Peklo na Zemi (1992)

Presne ten druh 90's nostalgie a neobjektivne hodnotenie k tomu, ako to mám rád. Ale nemôžem inak. Opäť je to jeden z filmov, na ktorých som VHSkovo vyrastal, kombinácia pekelných anglických koreňov a odľahčenej americkej kazetovosti. Kto aspoň trošičku nezažil, nepochopí. Ale i tak...Opäť klobúk dole pred praktickými efektami, tie počítačové aspoň vyčaria nostalgický úsmev. Hlavná hrdinka krásna, vedľajšia postava detto, mnoho nezabudnuteľných scén(klubový masaker, kostol, budova na konci...). Hudba ako vždy geniálna. Posledný poriadny Hellraiser. Až človeku príde smutno, kde sa podeli takéto ambiciózne, veľkolepé projekty, napchaté úžasnými praktickými efektami. A kde sa podel talentovaný žánrový režisér Hickox, respektíve jeho skvelé hororové kúsky. Ach áno, stále môžeme siahnuť po peckách z našich archívov.

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Triumf praktických masiek a gore efektov, šialených nápadov a peknej atmosféry. Neskutočná smršť, zvýraznená Youngovou epickou hudbou, nostalgická jazda, ak si človek spomenie na staré VHSky a stále nezabudnuteľný a neopakovateľný zážitok.

Hexen bis aufs Blut gequält (1970)

Nádhera! Musím smutne konštatovať, že podobné kontroverzné pecky sa už asi nikdy nebudú opakovať. Prenádherná príroda, krásne historické lokácie, zábery mučiacich praktík, kde sa naozaj išlo pomerne do detailov a efekty obstoja ešte aj dnes. Neopakovateľné obsadenie: váhajúci Udo Kier, premenlivý Herbert Lom, a hlavne naozaj zlovestný Reggie Nalder, ktorý sa pre túto úlohu snáď narodil. Nádherná servírka a rýchlo ubiehajuci dej, cca prekvapivý záver, zručne a sebavedomo natočené, naozaj sa to nebálo ísť do detailov. Hudba mi dokonca pripomínala podobne kontroverzný Cannibal Holokaust, kostýmy a interiéry aj exteriéry boli naozaj pastvou pre oči. Kult!

Historia sexual de O (1984)

Škoda, že film sa nenesie aspoň trochu na vlne poslednej cca pol hodinky, kedy nastúpi halucinogénna, masochisticky ladená nočná mora, zaujímavo natočená a zahratá. Koniec už je taký melancholický a nemusel vo filme vôbec byť, ale ok. Horšie je to už s nekonečnými softcore scénami, naviac hlavné "hrdinky" nie sú veľmi atraktívne... škoda, božská Lina Romay by tu sadla viac. Zachraňujú to prímorské lokácie, pekne snímané kvety, prostredie, dreamy atmosféra a záblesky zlovestnosti, škoda tých spomínaných, strašne dlhých softcore scén. Pritom sa tu krásne opakujú námety práve napríklad z autorovej skvelej Eugenie, ktorá to všetko zvládla vzrušujúcejšie a celkovo lepšie. Škoda, ale aj tak pre zasvätených pomerne solídny film, ktorý mal na viac.

Hluboko v lesích (2000)

Naozaj právom zapadnutý kúsok. Nesympatické postavy, traumatizovaný chlapec, s ktorým nemáte ani štipku súcitu, odnikadiaľ nikam sa vlečúci dej nedej. A keď sa konečne začne niečo diať, za veľa to nestojí, je to zmätené a nemastné neslané. Pomerne pekné ženy, zámok a lesy, ale to je tak všetko.

Horizont události (1997)

Stále jedno z najlepších spojení sf a hororu vôbec. Parádna "deep space" atmoška, podporená tichou symfonickou hudbou, skvelé jednotlivé nápady, gore použité v záujme desivého príbehu. A nostalgia z konca 90s k tomu. Kult.

Horor v Amityville (1979)

Už hudba zasluhuje absolutórium. Film naozaj je tým veľkým haunted house us snímkom, s civilným herectvom ústredného manželského páru, spočiatku krásnym domom, nádhernou jeseňou a emotívnymi výkonmi. Margot Kidder je vo filme aj po rokoch sexica, minimálne jedna ľakačka stále funguje, atmosféra ukážkovo hustne a záver je naozaj vyvradovaný. Zároveň veľa len naznačuje, ale stačí to. Zaujímavé sú aj rodinné vzťahy, kňazova osobná tragédia, záver, hocako nedopovedaný, sa vyhol klišé s kňazom a exorcizmom. Zaujímavé je aj to, ako som v niektorých scénach videl Shining alebo Poltergeista. AH musel byť obom filmom inšpiráciou. Možno by to šlo trošku skrátiť, ale aj tak je to stále skvelý, klasický a strašidelný zážitok.