• Mysteriózní

Čtyři mouchy na šedém sametu (1971)

Nedocenené giallo, ktoré som na prvý krát ani ja nedocenil. Ale- je tu všetko, čo k žánru patrí. A naviac aj Bud Spencer a štipka humoru, v ktorom Argento nikdy nebol doma, ale vo filme pôsobí celkom osviežujúco. Ako celok perfektne natočené, s množstvom lahôdkových záberov. Pointa zrozumiteľná záhada pekne "porozhadzovaná" po filme. Je vidno, že sa Argento snažil a dopadlo to skvelo, aj keď na debutový Bird with the crystal plumage, ani filmy od Deep Red ďalej, sa neťahá. Ale výborné giallo to je.

Nahá mezi kanibaly (1977)

Lahôdková zmes softcore a kanibalov, s krásnou Laurou Gemser v hlavnej úlohe. Atmosféra, akú v 70s/80s dokázalo práve len Taliansko- hudba Nica Fidenca, lahôdkové gore, typický kanibalský príbeh, perfektné tropické zasadenie a istá ruka kameramana a nadšenie samotného režiséra v jednom. Kult pre ľudí, ktorý si takúto nostalgickú pecku dokážu vychutnať a doceniť!

I lunghi capelli della morte (1964)

Čiernobiela gotika, ktorá sa dá v pohode skúsnuť, s krásnou a uhraničivou Barbarou Steele. Trošku pomalé, a hudba miestami až príliš 60s, ale to už je dobou a námetom. Až na výnimky preferujem(a milujem) hororové Taliansko prevažne zo zlatých 70s a 80s, ale šlo to.

Re-Animátor (1985)

Legendárna záležitosť, ktorá je stále rovnako gory, čiernohumorná a s množstvom "sick" nápadov, rovnako ako v čase, keď bola horúcou novinkou. Slávny hudobný doprovod, FX gore efekty a masky sánka dole, a perfektný záver. A neviem si v úlohe Herberta Westa predstaviť nikoho iného ako Jeffreyho Combsa. Drzé a drsné, a výborne natočené, tak to má byť!

Temnota (1982)

Giallo klenot. Na giallo, ktorému 80s nepriali(až na malé výnimky), predviedol skoro nemožné a odpálil to so všetkým štýlom, gráciou a ešte čímsi naviac. Ľahké, preslnené, perfektný, ale neprekombinovaný príbeh, mnohé scény pamätné a gore vskutku nezabudnuteľné. Geniálna hudba, ktorá vie aj spomaliť a podporiť atmosféru(úchvatné flashbacky), aj vám ostane v pamäti. Legenda, ktorá stále zlepší náladu.

Creepshow (1982)

Čo dodať k legende poviedkového hororu, a asi najlepšej filmovej antológii. Komiksami, iróniou a čiernym humorom skrz naskrz pretkaný masterpiece, s efektami a maskami made by Maestro Savini, parádne vypointovanými poviedkami od Kráľa. Samotný King je neskutočný v úlohe vidláka Verrilla, Nielsen netypicky v zápornej úlohe patrične "vychcaný". Šváby v poslednej poviedke naozaj zimomriavkové. A spojovák s Tomom Atkinsom a Savinim ako smetiarom klasika z najväčších. Ostatne ako celý film. A štylizované spracovanie úchvatné.

Kyselý dech (2016) (amatérský film)

Za znalosť žánru a nadšenie pre vec je aj 5 hviezdičiek málo, rochnil som sa v prehliadke VHSiek a tričiek Demons a Tenebrae, v ukážkach rychlodabingu a odkazoch. Niektoré gore efekty vyšli perfektne, niektoré horšie, so zvukom to bolo ešte o čosi horšie, a trošičku som si aj musel dočítať po skončení, o čom bola pointa. Samozrejme, nezrovnávam to s profesionálnou produkciou, toto je od tých najväčších fanúšikov fanúšikom, indie produkcia, a ísť a natočiť film podľa vlastných predstav je určite náročné a obdivuhodné. Na Králové videa sa už neskutočne teším. Ak by dal niekto tvorcom budget moderných sterilných CZ/ SK komédií, mohli by sa diať zázraky. Ale po celý čas som sa usmieval, odcenil občas fajnšmekerskú kameru, jednotlivé nápady, entuziazmus zúčastnených a hlavne, neskutočná fanúšikovská energia z toho doslova tryskala. Teším sa na ďalší projekt a na Králové videa, už aby to bolo.

Hrůza na jevišti (1987)

Úchvatný taliansky slasher, vymakaný ako po technickej stránke, s množstvom vypiplaných záberov, tak po stránke hudby(typická italo 80s, ostane v hlave), sympatických a atraktívnych herečiek, tak po stránke hustej atmosféry, napätia a perfektných praktických gore FX. Niektoré scény sú nezabudnuteľné(sovia maska, kľúč v podlahe, záver s "divadlom" s obeťami, atmosferický "záver po závere", prakticky všetky gore scény sú ukážkové, a kopa ďalších drobností). Jeden z najlepších post 80s talianskych hororov, čo nie je tak málo, ak zoberieme do úvahy, že, bohužiaľ, kedysi majstri ako Fulci produkovali a režírovali smutné, podpriemerné, a ani(aspoň) nie zábavné kúsky. Česť výnimkám.

Zora Ulla Keslerová: česká královna exploatačního filmu (2018)

Úžasný, informatívny dokument, s veľmi sympatickou Zorou ktorá v komunistickom zriadení dokázala neskutočné a vybudovala si na našich milovaných(teda mojich určite) kulťákoch kariéru a vôbec to nepopiera, práve naopak. Množstvo periel a perličiek o slávnych hercoch a režiséroch, o Zore samotnej, vynikajúce.

Šest žen pro vraha (1964)

Nadčasové dielo, ktoré predbehlo dobu a ukázalo čím o zopár rokov neskôr Taliansko dobyje svet. Úchvatne štylizované, hravé, takmer nedostižne natočené. Dej patrične zamotaný, ale vcelku dobre v závere "rozmotaný". Jediné, čo mi na tomto filme trošku osobne vadí, je hudba, ale to samozrejme nie je objektívna výtka, pretože taká bola jednoducho doba. Legenda, klasika a jeden zo stavebných kameňov gialla.