• Krátkometrážní

Číslo 9 (2009)

Někteří se tady rozplývají nad "krásnou animací" s čímž nemůžu souhlasit. Celkové umělecké ztvárnění a svět je opravdu povedený, ale samotné textury nejsou moc detailní. A podobně je tomu i s příběhem. Svět jako takový působí zajímavě, ale jednotlivé scény jsou jenom honění se od něčeho k něčemu. Abych ale jenom neshazoval, akční sekvence jsou natočené nápaditě, dynamicky, promyšleně a jednotlivé "zlé" příšerky jsou moc hezky vymyšlené. Bohužel to je asi jediné, co jsem si z 9tky odnesl. Takhle to prostě dopadá když se výborný krátkometrák natáhne na celovečerní film. Čekal jsem, že si to Burton pohlídá a my jako diváci dostaneme něco promyšlenějšího :-( Slabší 3*.

Glee (2009) (seriál)

Glee je seriál plný paradoxů. Ačkoliv opěvuje losery a prezentuje je jako ty "lepší", dělá to tak, že mezi ně přihodí krásné, mladé a populární teenagery. V několika dílech Glee prostřednictvím svých hlavních postav odsuzuje rasismus, ale díky obsazení některých rolí a určitým dialogům je ve skutečnosti dost často rasistický. Jde samozřejmě o to, do jaké míry je to záměr (protože pokud by byl, jedná se z tohoto hlediska o velmi zajímavý počin) a do jaké je to náhoda (v tom případě, by to byl znepokojivý obraz americké společnosti a médií). Z hlediska diváka se ale jedná o zábavnou podívanou, která těží především ze skvělého castingu prakticky všech rolí. Muzikální čísla jsou povedená (i když z nich nejsem tak nadšený, jako většina Glee fandů) a na seriál se dobře dívá i díky skvělé režii a kameře. Zápletka i podzápletky jsou samozřejmě naprosto banální a předvidatelné, ale zase dialogy jsou napsány skvěle; to, že se si seriál občas střílí ze své vlastní primitivnosti je cool a hlášky Sue Sylvesterové (Jane Lynch) bych si nejradši někam psal :) Teď je otázka, jak dlouho může něco tak jednoduchého fungovat...uvidíme. Za 1. sérii 70%. edit: Ve druhé sérii se neděje nic nového a navíc model nastolený tou první už je celkem okoukaný, takže to začne být nuda. 55%.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Těšil jsem se na béčkovou komedii, ale mělo mě napadnout, že když mohli zaplatit Megan Fox, asi to myslí vážně. Scénář, postavy, příběh...všechno je naprosto stupidní a těch pár hlášek by jste spočítali na prstech jedné ruky. Kvalitou je to béčkový, ale chybí tomu ten "béčkový nadhled"... 1* dávám povrchně za dutou, ale sexy Megan Fox. Pokud se chcete podívat na "špatný zábavný film" tohoto typu, doporučuju Zombie Strippers. Dostanete víc násilí, vtipů i holek :-)

Kimssi pyoryugi (2009)

Konečně můžu něčemu letošnímu dát 5*. Kimssi Pyoryugi je po všech těch šablonovitých, stejně končících romatických komediích TAK MOC příjemný oddych. Ve filmu je tolik dojemných momentů, které neznáme z jiných filmů, nebo je naopak známe a film toho záměrně využívá; tolik vtípků, u kterých se zasmějete od srdce...zkrátka velmi milý a přitom malý film, po kterém ve vás zůstane ten příjmený pocit, že jste právě viděli něco "jiného" a bylo to fajn. Nejneuvěřitelnější na tom celém je s jakou lehkostí je to celé napsané a natočené a jak film nikam nespěchá a přitom se ani minutu nenudíte.

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009)

TOHLE je směr, kterým se má ubírat český animovaný film!!! Na půdě určitě není bezchybné dílko a existuje plno věcí, které by mu šly vytknout. To ale nic nemění na tom, že má krásnou atmosféru, nenudí, neurazí, pobaví děti i dospělé (ověřeno v kině) a pokračuje v tradici českého animovaného filmu, což už téměř nikdo nedělá. Místo toho se radši snažíme napodobovat a vydělat na úspěchu moderních Pixaráckých filmů a vznikají takové nesmysly jako Kozí příběh. Uvidíme, kolik vydělá Půda a třeba se dočkáme dalších, podobně roztomilých filmů.

O království z nudlí a štěstí bez konce (2009) (TV film)

Ne nebyl to žádný majstrštyk, ale na tomhle serveru se k novým českým televizním pohádkám přistupuje neuvěřitelně kriticky. Co všichni čekáte? Ty "legendy" prostě už nikdo znovu nenatočí; nemluvě o tom, že velká část jejich legendarity je způsobená dobou, která uplynula od jejich natočení a dalšími faktory, které nemají se samotnými filmy nic společného. Zajímalo by mě, jak by měla vypadat televizní pohádka, které by tady lidi dali čtyři nebo pět hvězdiček. Já tuhle hodnotím třemi a půl, protože je zde neuvěřitelně podhodnocená (v době mého hlasování 29%) a protože se mi prostě líbila. Neměla scénář jako všechny ostatní české televizní pohádky, byla originální, byla vtipná, režie i herecké výkony byly solidní a některé gagy mě opravdu pobavily. Na druhou stranu ale chápu, že tento styl nemusí sednout každému.

Přicházím s deštěm (2009)

západ X východ - hvězda X ti ostatní - hřích X odpuštění X vykoupení. No řekněte sami, kolik jste viděli meditativních detektivních filmů s náboženskými motivy a přesahy. Po Tranově průměrném Norském dřevu o sto procent větší a zajímavější zážitek.

Stáhni mě do pekla (2009)

Vzpomínám, kdy jsem se naposledy u hororu bavil i smál....no už je to dlouho :-) Správně nachystaná kovadlina, hrůzostrašný kapesník, zvracení koťátek a Miloš, který během filmu řekne pouze dvě věty: "Si tetyčka" a "přišel tvůj čas" (obojí skutečně zahlásí česky i když film posloucháte v originálním znění). No jsem zvědavý co Raimi vyrobí příště :-) ...a taky jak to s Milošem provedou ti, co mají na starost dabing :-)

Vejdi do prázdna (2009)

Hyperstylizovaný, hyperbarevný, halucinogenní, fascinující trip uprostřed Tokia. Úvodní brutální titulky vás přikovají ke kinosedačce a po krátké pauze následuje (šestiminutová) nejlepší jízda na drogách, jakou jsem kdy v kině viděl. Po téhle nirváně se pak dokonce začne odvíjet i nějaký děj :) Uznávám, že ten film má mouchy, opravdu JE to kameramanská exhibice....ale to ničemu nevadí. U těch dvou a půl hodin jsem se ani minutu nenudil. Doporučuju všem, ale v kině; dívat se na to doma ztrácí smysl.

Vzhůru do oblak (2009)

Příjemná podivaná; v rámci pixarovské tvorby ale asi nejslabší snímek, především proto, že má nejméně propracovaný svět, do kterého se může divák ponořit. Chápu, že tenhle atribut nemůžou mít všechny pixarovky, ale prostě mi tam chybí a bez něj je to jenom barevná, hezká, vtipná a dobře udělaná pohádka.