Jeden svět nestačí (1999)

Potřetí zase s Piercem Brosnanem jako agentem 007 a opět návrat k solidní podívané a po předchozí slabší Bondovce je znovu na co koukat.. Režisér Michael Apted je znám především pro svoji umírněnější práci, v níž se nepouští do kdejakých akčních eskapád, ale ve svojí kariéře se dopustil jednoho přešlapu, jedné výjimky a tou je právě Jeden svět nestačí.. Už to není o zlatu, ale o ropě, díky níž mají teroristé v plánu ovládnout svět. Skupina teroristů v čele s jakýmsi Renardem coby nekompromisním Robertem Carlylem zavraždí jednoho ropného magnáta.. Tehdy na scénu nastupuje James Bond se úkolem ochránit magnátovu dceru Elektru, v podání božské Sophia Merceau a s cílem překazit další teroristické plány. A to jen proto, aby zjistil, že se věci mají úplně jinak a jeho úkol je už od začátku nesplnitelný.. Dvě lascivní ženské hrdinky, každá jinak, ale přesto podobně jako ve Zlatém oku vítězí šílenost nad půvabem. Příběhově jedna z těch lepších Brosnanovek, i když někdy právě až moc evokuje moje oblíbené Zlaté oko.. Ovšem zábava to je do poslední chvíle, i když zasněžené prostředí předčasně vrcholí před tím vodním.. 70%

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Po vynikajícím Zlatém oku bych snesl hodně, ale Zítřek nikdy neumírá, to i tak překračuje.. Druhý film s Piercem Brosnanem coby Agentem 007 a patrně i pro mě ten nejslabší. Kormidla se tentokrát ujímá především televizní režisér Roger Spottiswoode jehož neobratnost i v tak přednastavených kolejích je neuvěřitelná. A více než předchozí film připomíná tahle Bondovka spíše starší tituly z téhle značky, i třeba proto, jak moc agent 007 sází na svoje hračky.. James Bond tentokrát dostává úkol prověřit si mediálního magnáta Elliota Carvera a předejít tak zhoršení už tak poskvrněných vztahů mezi Čínou a Velkou Británií (když film navíc vychází jen pár měsíců poté, co Hongkong přešel pod čínskou správu), pomocí kterých Carver hodlá vyšplhat mezi nejmocnější muže na světě. James Bond tentokrát nestojí ani tak proti síle, jako proti moci a penězům, a to nakonec může být ještě složitější.. Zítřek nikdy neumírá nemá úplně atraktivního záporáka, který navíc ani nedisponuje schopnostmi se Bondovi postavit fyzicky, i proto tentokrát dost pokulhává akce a netrvá dlouho a celý snímek se poněkud vleče. A kdybych si měl vybrat, tak se k téhle Bondovce už nevrátím.. P.S. A samozřejmě Teri Hatcher over Michelle Yeoh. 60%

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Mladý Forman servírujíc další snímek nové československé filmové vlny za nějž je poprvé z pěti pokusů nominovaný na Oscara.. Tentokrát o lásce, aneb jak Miloš Forman opět střídá komedii s trapností, že kompletně smývá rozdíly mezi drobnými dramatickými odchylkami nálad. Prostá komedie o setkání Andulky a Mildy, který ji zachraňuje ze spárů slizkých plešatících brumdibádů, jen aby ji ochránil od nadrženosti. Jenže jejich spojení není žádná výhra ani pro jednoho z nich, ať už vypadalo jakkoli romanticky, natož pro rodiče.. Krásná povídka o mladých ideálech, které jsou zmraženy nalajnovanými představami vlastních rodičů, kteří přece "chtějí pro své děti jen to nejlepší", akorát že to poslední, co je napadne, je se jich samotných zeptat. Kdyby bylo všechno snadné, zůstali by navždy v onom pokoji.. 75%

Zlaté oko (1995)

Dokonalá definice akčního žánru, esence devadesátých let a jedna z nejlepších Bodnovek vůbec.. Zlaté oko je první s novým agentem 007, kterým se stal celkem na čtyři filmy Pierce Brosnan a dodnes je on tím, kdo se mi vybaví jako první ve spojení s bondovskou sérií.. Martin Campbell není příliš zvučné ani zručné jméno, ale jestli něco zvládl, tak natočit dvě špičkové bondovky, kdy s každou přinesl úplně něco jiného ve zcela odlišné době.. Dozvuky bipolarizovaného světa, ve kterém Ruského medvěda zkouší zahnat britský lev se zbraní v ruce jménem MI6. James Bond musí zabránit bývalým členům KGB využít technologii Zlatého oka využívající elektromagnetismus a udržet tak nic netušící moderní svět v jeho každodenním běhu. Jen tentokrát proti sobě bude mít soupeře z vlastních řad.. Zlaté oko je vynikající akční podívaná s dvěma krásnýma holkama po boku, která na dost dlouhou dobu jednoznačně ovládala svoji filmovou sérii.. A i po skoro uplynulých 30ti letech i nadále zůstává boží! 100%

Skyfall (2012)

Do třetice všeho nejlepšího.. Od začátku se hádalo, zda se vůbec Daniel Craig na Bonda hodí, nyní už má za sebou pět filmů, z nichž vrcholem je právě třetí díl s titulem Skyfall, kterého se ujal legendární Sam Mendes stojící především za zlomovou Americkou krásou.. Série s Jamesem Bondem nachází ve Skyfallu nový vrchol, který rozráží především fantastickou audiovizuální stránkou, když dokáže upoutat jak neonovými přestřelkami, tak naprosto jedinečnou skladbou od Adéle.. Závěr trilogie, u kterého to tehdy mohlo celé na absolutním vrcholu skočit.. MI6 má problém, jelikož někdo ukradl její disk se seznamem svých agentů, z něhož pravidelně hodlá zveřejňovat výčty a rozkrývat utajení britské tajné služby. Řešením problému je M, která možná v Craigově sérii nemá takový prostor, ale pro samotnou mytologii Jamese Bonda má nedosažitelnou cenu.. Na osobní rovině jedoucí příběh, ve kterém James Bond stojí kromě nekompromisního soupeře i sám proti sobě.. Náramná podívaná, která představuje dalšího ikonického záporáka v rámci série, jakého si navíc určitě zapamatujete. Radost Skyfall sledovat, dělající z celého filmu naprostý vrchol značky a z třetího Bonda s Danielem Craigem dělá mistrovský kousek.. Už víc než jen Bondovka! 100%

Quantum of Solace (2008)

Pro někoho sen, pro Marca Fostera asi noční můra.. Po vynikajícím Casino Royale bylo všechno, jak má a další Bodnovka měla nejen jasně rozjetého nového agenta 007, i když se jeho postava tehdy s fanoušky úplně nepotkala, navíc v rukách solidního tvůrce autora vynikajícího Horší už to nebude, Marc Foster měl šanci, ale přišla stávka scénáristů a vše bylo pryč.. Quantum of Solace je nepoznatelné pokračování skvělého restartu série, na které si po letech jen tak někdo ani nevzpomene.. Druhý Bond s Danielem Craigem je jasně nejslabší z celého jeho provedení nejslavnějšího zaměstnance britské MI6 a i napříč celkovou historii značky nakonec působí naprosto zaměnitelně a zapomenutelně a zoufale se upíná k prohloubení příběhu z předchozího filmu.. James Bond tentokrát stojí proti tajemné organizaci ekologů jménem Green Planet, kteří jak se zdá nemají jen environmentalistické plány.. Mix prázdné akce a nikam nemířící prázdný příběh, který sem tam zachrání souboj o bond-girl mezi Olgou Kurylenko a Gemmou Arterton.. Quantum of Solace není zlý, ale vypaří se z paměti zatraceně rychle, že nezbývá žádné nadšení ani zklamání, zkrátka nic. To je i můj vztah k Quantum of Solace obecně - nezájem, a to je na Jamese Bonda zatraceně málo! 55%

Casino Royale (2006)

Ačkoli se to tehdy zdálo absolutně proti Flemingovu původnímu vnímání značky agenta 007, tak dnes je možná Daniel Craig tím nejlepším Jamesem Bondem.. Série, která k letošku čítá rovných 25 titulů o nejslavnějším agentovi britské rozvědky, nikdy neměla odlišnějšího představitele Jamese Bonda, než jakým byl Daniel Craig a kde si jiní pomáhali technickými vychytávkami, tak Craig přidává na úderech. A i když bych si to nikdy nepřiznal, vždy jsem chtěl vidět agenta 007 jinak, takhle. Casino Royale je první z pětice filmů s Danielem Craigem coby agentem a stejně nemá čas cokoli řešit o MI6. Jedinečný začátek nové série, u které se dodnes nemůžu rozhodnout, který díl je tím nejlepším, ale Casino Royale by se pokaždé mělo zvážit.. James Bond jako vyslanec tajné britské organizace bojuje proti všemu možnému i třeba proti terorismu a ne vždy jde jeho složky porazit standardním způsobem. Někdy musíte ovládnout ropná pole, jindy obětovat vlastní půdu pod nohama, ale tentokrát stačí jen vyhrát pokerový turnaj. Ovšem u tohohle stolu se hraje o úplně jiné sázky.. Dost bylo soubojů na život a na smrt, tentokrát stačí jen, aby jste měli lepší karetní kombinaci, anebo to tak aspoň vypadalo.. Téměř bez akce, vše odehrávající se v pár místnostech a stejně se Vám ve strachu o postavy zatajuje dech. Boží Eva Green jako velkým s výstřihem operující bondgirl Vesper, anebo zapamatovatelný záporák, který jako jediný bude mít slzičky na krajíčku.. Poker, Evička Greenů, škrábání na koulích a hle ona je to možná nejlepší Bondovka! 90%

Gran Torino (2008)

První labutí píseň pro hereckou ikonu a legendárního "blonďáka" Clinta Eastwooda, který původně plánoval se Gran Torinem rozloučit a dát filmařině sbohem. A kdyby tomu tak bylo, odešel by na naprostém vrcholu svojí kariéry, ale dnes už víme, že svému slovu nedodržel a právě tímhle to nekončí, Clint Eastwood režíruje a hraje dál, letos mu bude 94 a film se svojí ikony ani zdaleka ještě nehodlá vzdát.. Známe ho jako drsňáka ze západu, který definoval zlatou éru westernů, když se stal tváří Leoneho "dolarové trilogie". Ale Eastwoodovo setkání s westernovým žánrem je jako manželství, dva odhodlaní jedinci mající život před sebou se ho rozhodnou strávit spolu v dobrém i zlém. Eastwood tak ztvárnil ty nejlegendárnější westernové role, jako Muže beze jména, Blonďáka anebo i Billa Munnyho, kteří nakonec svůj vrchol nachází až právě ve zdejším hrdinovi Waltovi Kowalském.. Gran Torino je téměř moderní variací na westerny odehrávající se v dnešní době, kde kovbojové a banditi ale jezdí v autech a namísto pokladů hledají výhodný úrok.. Někdo říká, že Clint Eastwood hraje sám sebe, ale možná právě naopak, když vždy milý a slušný staří naopak vdechuje život postavě stojící za rozcestím, v kterém ztratil manželku a uvědomuje si, že celá rodina a jeho život byla chyba a Walt se měl chovat jinak, to už ale čas nezmění.. Není to co bývalo, přátelé umírají a domy v sousedství postupně obnovují přistěhovalci a co hůř asijati, které Walt ve svojí době střílel ve válce. Zda je pro něj v tomhle světě ještě místo, zjistí teprve až tehdy, když přijde o to poslední, co mu zůstalo o svého Forda "Gran" Torino.. Nedá se ani popsat, co Clint Eastwood ještě předvedl, a jak já říkám, on je v tomhle starším podání naprosto jedinečný, ano stále hraje stejné mrzouty s morálně dobrým vnitřkem, ale to stačí.. Dojemná výpověď obyčejného sarkastického dědy, se kterým si nechcete zahrávat, a když ano budete mu navždy vděční.. Jeden z nejdojemnějších příběhů a labutích písní, jaké film kdy přednesl a jenž je radost pokaždé zase sledovat, i když to bude někdy trošku hořkosladké. Ještě teď po letech zpracovávám.. Bezchybné! 100%

Mlčení jehňátek (1991)

Nikoli první, ani poslední filmová adaptace některého z románů o sérii s Hannibalem Lecterem od nepříliš proslaveného Thomase Harrise, ale bezpochyby ta nejvíc slavná.. Mlčení jehňátek jsou vlastně odchylka, jelikož se jako jediná adaptace příběhů o tomhle fikčním sériovém vrahovi dočkali kvalitního zpracování, když přitom diváci mohli postavu doktora Lectera vidět už potřetí v rámci filmu, ale žádné z nich se ani nepřiblížilo kvalitám tohoto snímku. Možná i třeba proto, že vlastně jako jediný totiž dokáže balancovat mezi dvěma rovinami, v první začínající agentka FBI Clarice Starlingová řeší svůj první případ týkající se dopadení brutálně výstředního sériového vraha Buffalo Billa, a zatímco ve druhé je nucena podstupovat ponižující návštěvy právě jiného vraha doktora Hannibala Lectera, který se kdysi s Buffalo Billem setkal.. Jedna strana podpírá druhou, a jak postupují psychiatrické návštěvy mezi Clarice a Hannibalem, tak se slepují informační střípky vedoucí k Buffalou Billově dopadení. Jenže kdo bude z vybudovaného vztahu nakonec profitovat, kdo dosáhne svého... Mlčení jehňátek někdo dokáže vnímat jako kriminálku, jiný zase jako horor, když přitom se v tom najde ještě pořád dost navíc.. Jedinečná možnost složek FBI dát nahlédnout veřejnosti do svých vlastních řad a poodkrýt náročnost svojí práce. A přitom je samotné vyšetřování jen dialogovou přestřelkou a hrou mezi mocnými a lidí po ní lačnícími.. Mlčení jehňátek je jedinečné v psychologii postav, ve které nejen že dokáže feministickým způsobem odprezentovat a obhájit postavení agentky Starlingové, jež dodnes zůstává jednou z průlomových ženských hrdinek na poli filmu, ale především na malém prostoru představí dvě postavy sériových vrahů, z nichž jedna podpírá svými skutky druhou, úplně stejně jako funguje původní paradigma vztahu Starlingové a Lectera.. Napínavé sledování, v němž se střídá, jak tradiční touha po rozluštění případu, tak i očekávání z motivace postavy Lectera, které právě Mlčení jehňátek spojuje a ve finále společně rozklíčuje.. Ve svojí době patrně absolutní vrchol kriminálních thrillerů, které zkrátka v těch devadesátkách měly jinou energii a dodnes tuhle éru zvládnou definovat. Mlčení jehňátek ale na svém kouzlu téměř nic neztrácí ani po letech a i nadále jde o dosti nepříjemnou a neobvykle poutavou honbou za vlastním uspokojením, jakému už nemůže žádné parazitující pokračování zkazit reputaci.. 90%

Smrtící nenávist 2 (2006)

Po vzoru kultovního Kruhu je i Nenávist remakem dřívějšího japonského snímku a nevím proč se Šimizu rozhodl svoji ikonickou značku představit světu v americkém hávu, ale alespoň je pořád dobře, že u značky zůstal a nepředal ji do cizích rukou.. Problémem Nenávisti je mytologie, kterou příběh od začátku zoufale postrádá a tenhle dojem nenapravuje ani pokračování. Oproti prvnímu filmu se nevrací Sarah Michell Gellar, no nebo je lepší to tak pro vynechání traumat brát.. Ústřední figury se tak zmocňuje její mladší sestra, která se snaží proti temným silám bojovat po svém a navždy od nich odlákat svoji rodinu.. Jenže nejen, že zlý protivník v podobě duchů má mnohem méně prostoru, ale mnohem víc sází jen a pouze na přítomnost jumpscarů, které absolutně postrádají veškeré kouzlo.. Smrtící nenávist 2 nerozvíjí původní mytologii a nenavazuje na první příběh, naopak jde jen o variaci a odhadnutelnější kopii jedničky, na kterou je lepší si nechat zajít chuť. 40%