Višňový sad (1978) (TV film)

Čechovová hra je legendárna, otázkou je spracovanie. Ideálny formát inscenácie v tomto prípade balansuje na hrane s televíznym filmom a v mnohom to pôsobí rušivo, hlavne pri zbytočných exteriérových sekvenciách. Herecké obsadenie je však výborné.

Hale and Pace (1988) (seriál)

Krátke skeče britských komikov striedajú lepšie chvíľky so slabšími, tých lepších je však viac.

Dunkerk (2017)

Celý film sa nesie v silne dramatickom duchu, kde niet času na oddych, keď aj pri najnevinnejšej scéne očakávate silný moment. Dopomáha k tomu aj nervydrásajúci soundtrack, ktorý hraje v podstate celý film. Nolan stvoril peklo na kúsku zemi, mori a vzduchu, jeho snímok rozpráva o bezvýchodiskovej situácii, unavenej čiastoćnej zbabelosti ale aj nemej statočnosti. Častokrát bezmenné postavy pred nami rozohrávajú úpenlivý boj o holý život a snahu pomocť iným. Problémom však je myšlienka rozdrobiť zem, more a vzduch do troch časových rovín, čo by nebol problém, keby strih neurčoval a nepodsúval, že sa celý film odohráva v reálnom čase. S týmto som mal problém, najvypuklejšie to bolo pri striedaní denných a nočných scén.

Krotitelé duchů (2016)

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Noví krotitelia či krotiteľky nie sú zďaleka takým vtipným filmom ako pôvodný, a keďže mali dokonalú reklamu v staršom filme, ani sa nemuseli snažiť... o divákov mali postarané. Napokon to tak aj vyzerá. Zrecyklovaný námet s občasným vtipom zaujal len ženským pohľadom stačí to len na priemer.

Loupež ve velkém stylu (2017)

Trojica seniorov je zhnusená, že ich systém okradol o dôchodkové úspory a rozhodnú sa vykradnúť banku... Lenže tu nejde iba o lúpež, ale hlavne o skvelú pohodu a zábavu. Nenápadný film so šarmantnými hercami, ktorí si to náramne užívajú, vyniká slušným tempom, jemným humorom a atraktívnou hudbou.

Válka o planetu opic (2017)

Novodobé opice sa definitívne zapísali ako jedny z mojich najlepších filmových sérií. Vojna síce neponúka presne čo by sme od názvu očakávali, epické vojnové scény skor absentujú, doraz je kladený na individuálnu záležitosť. Áno, Caesar vedie svoju súkromnú vojnu a vedie ju silne emotívne. Síce balansuje na hrane zodpovednosti za svoju tlupu a osobnou pomstou, tento boj je nerovný aj vďaka prebudeným démonom v jeho duši. Takto sa stáva tretie pokraćovanie veľmi silnou a pocitovou jazdou. Po technickej stránke je film dokonalý, masky opíc a mimika ich tvárí sú absolútnou prehliadkou súčasnych trikov. Hoci sú všetky zložky snímku vyvážené, nedá mi nespomenúť grandióznu hudbu, ten soundtrack je proste boží.

Papež František: Modlete se za mě (2015)

Na počiatku bola nekresťanská túžba natočiť film. Výsledok je taký, že sledujeme plytko natočený príbeh pápeža Františka plný skratiek a zrýchlených presunov. Tvorca vypichol zásadné momenty z jeho života a bez nejakej filmárskej schopnosti ich posunul divákovi. Tak film stratil akýkoľvek dramatický oblúk a pri troche snahy sa mohol stať dokumentárnym filmom. Takto zostal kdesi uprostred...

Trumbo (2015)

Aj Amerika prešla svojim politickým peklom, keď pod hrozbou komunizmu nesmeli mnohí ľudia tvoriť a pracovať... Dalton Trumbo bol významným scenáristom, ktorí je podpísaný pod skvelé snímky a tento film rozpráva o jeho životnej púti v povojnovom Hollywoode. Bryan Cranston potvrdil svoje herecké umenie a úlohy sa zhostil dokonale.

Deadpool (2016)

Vďaka za vtip, iróniu a odľačený sposob natočenia, ktorý bol patrný už od úvodných tituliek. Škoda, že mu chýba chytrosť a ambícia byť prelomovým.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

20 rokov po prvej nezávislosti sa nič nezmenilo... Emmerich je pápežskejší od pápeža, ako rodený Nemec je najvačším Američanom na kontinente. Jeho pompéznosť, pýcha a oslavujúci nacionalizmus je desivý, také sú aj jeho posledné filmy. Druhá nezávislosť ide presne v duchu predchádzajúcej, nemá žiadny posun a vlastne je to zbytočný film.