Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Pamatuji se, že jsem si tenhle film kdysi půjčil ve videopůjčovně (dle roku výroby asi těsně po premiéře) a po pár desítkách minut jsem ho vypnul. Žádné akční bojové scény, žádný epický příběh. To, co mě ve 13 nebavilo, je ale nyní velké plus celého filmu. Weir jde po psychologii postav a celé posádky a nabízí komorní zážitek zabalený v docela velkolepém hávu. Peter Weir se stává takovým mým nenápadně oblíbeným režisérem. 8/10

Carol (2015)

Far from Heaven vol. 2. Je to až příliš sterilní. To, co ve Far from Heaven fungovalo jako atmosféra tehdejší doby, působí v Carol jako filmový nedostatek. Hezky se na to dívá, herecké duo je zajímavé. Škoda, že jde Haynes tolik po povrchu. 5/10

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Velice zvláštní film. Německá tarantinovka, ve které chování většiny postav nedává moc smysl, ale není tolik těžké na to přistoupit. Má to svoje kouzlo, a sympatičnost postav táhne diváka s hrdinami kupředu, zatímco za nimi zůstává spoušť, ale ani jeden mrtvý. Opravdu zvláštní film. 6/10

Bezstarostná jízda (1969)

Koukat se na Easy Rider v neupraveném stavu vědomí je celkem výzva. Vyjma základní myšlenky, která by se ale taky dala sdělit třeba v jedné větě na papíře, jsem celou dobu postrádal cokoliv, co by mě donutilo se u filmu bavit. Na malý okamžik se to zdál být Jack Nicholson, ale ten těžko vynahradí zhulený a především nudný děj, několik nepochopitelných a pitomých scén a dost podivné a prázdné dialogy. Jako zakonzervování let šedesátých zajímavé, jako film s dějem žalostné. 3/10

The Yellow Handkerchief (2008)

Krásný, moc krásný film. Nevím, proč jsem s ním otálel tolik let. Propojení 2 příběhů, z nichž jeden se odehrává v minulosti funguje a nikterak nenarušuje dojem bloumání jihem a hledání sama sebe. Kristen Stewart s Eddie Redmaynem jsou spolu výborní a jejich vztah přitažlivě prapodivný, tak jak se to na nezávislý americký film sluší a patří. V podobném duchu se nesou celým filmem i dialogy a často i jejich absence, kdy si postavy vystačí s úsměvy a pohledy. A to jsou pak ty momenty, u kterých skučíte blahem a jenom se tak blbě usmíváte a jste spokojení, že jste našli po dlouhé době film, který funguje, má kouzlo a má Kristen Stewart. 8,5/10

Piknik na Hanging Rock (1975)

Nevšedně strhující atmosféra dělá z Pikniku na Hanging Rock výjimečný zážitek. Zlatavě meditující kamera, znepokojivé hudební motivy a pomalu povlávající blonďaté pramínky vlasů. Weir natočil podivný, krásný film, který je nejsilnější ve své síle držet diváka v nevědomosti. 9/10

Halloween (1978)

Příjemně strašidelné překvapení. Jako celkem značný hororový ignorant jsem si Halloween pustil především z kontextu filmového přehledu a mé očekávání tak bylo dost nejasné. Překvapilo mě syrové 70kové pojetí a skvělá práce s viděním neviděného. Díky tomu tak tenhle, ve své podstatě pomalý a táhlý filmový kult, působí mnohem strašidelnějším dojmem, než většina moderních, akcí nabušených hororů. 7/10

Daleko za sluncem (2015)

Bohužel musím říct, že jsem až překvapený tím, že tak zajímavé a úctyhodné téma lze zpracovat tak nudně. Špátová téměř vůbec nejde ničemu naproti, jen pasivně pozoruje a to mě celkem dost nudilo. Obsah scén se navíc začal brzy opakovat a po první půlhodině nenabízel nic moc nového. Velká škoda. Takové silné téma by si zasloužilo mnohem emočně silnější pojetí. 6/10

Vetřelec ³ (1992)

Po konci filmu jsem si přečetl, že "kraví verze", kterou jsem si pustil, je ta správná fincherovská, a že jsem tedy asi koukal na podobu třetího Vetřelce, tak jak si ji Fincher představoval. V průběhu filmu jsem však tohle nevěděl a asi v polovině jsem byl šokován tím, jak se ze skvěle rozzáběrované a atmosferické první poloviny, mění film na zběsilou, nepřehlednou a o nechutně digitálního vetřelce obohacenou, patlaninu. Přičítal jsem to právě tomu, že zřejmě v tom momentu Fincher přišel o velení. Takhle jsem však zklamaný ještě víc. První polovina má opravdu dobře našlápnuto a dává vzpomenout na atmosféru prvního dílu. Velká škoda. 6/10

Nelítostný souboj (1995)

Jelikož filmy Michaela Manna, a tím pádem i jeho samotného nemám opravdu hodně rád, beru 3 hvězdičkový zážitek z Heatu jako pozitivní překvapení. Film mě v různých topkách strašil už dost dlouho, a když jsem sám sebe přesvědčil, že film je natolik starý, že do něj nemohl Mann navrtat tu svojí odpudivou digitální kameru, sebral jsem odvahu a věnoval jsem večer hrozivě vyhlížejícím 170 minutám. Už jen samotná xtá variace na gangsterské téma s De Nirem a Pacinem, je pro mě téma celkem nudné. Naštěstí mě bavilo to klasické 90kové zpracování, které Heatu dodává určité odlehčení a tak se tomu můžete čas od času zasmát, aniž byste při tom tvůrce litovali. Nicméně vím, že Heat je druh filmu, který nikdy nebude pro mě tím pravým ořechovým. Drsné kecy v kombinaci s nulovou psychologií jsou druhem filmů, ke kterým se víc hodí popcorn, než moje plná pozornost. 6/10