Hříšný tanec (1987)

Je to velká limonáda, co by kdekomu už dneska nemusela jít po chuti, na všechna ta romantická klišé jde ale tak nenásilně a za doprovodu fajnových tanečních kreací a samozřejmě již legendární hudby je milým osvěžením parného večera. Upřímně jsem čekal, že půjde o mnohem naivnější romanci, tudíž jsem až mile překvapen. [viděno na Netflixu 29.6.2023]

Duch (1990)

Jedna z nejklasičtějších romanťáren konečně odškrtnuta, ačkoli s brzdou velkých očekávání v srdceryvnou love story. Swayze je zde vynikající, vtípky ve scénách s Whoopi Goldberg hrají na správnou strunu, ale Demi Moore nepředvádí žádné pamětihodné herecké kreace a kromě dvou ikonických scén s ještě ikoničtější písní se tu moc romantického faktoru neskrývá. Příběh samotný ovšem rozhodně nenudí. [viděno na SkyShowtime 28.6.2023]

Květ pouště (2009)

Čekal jsem, že to bude velká síla už jen vzhledem k mým nezměrným empatiím vůči Africe jako takové, ale že mě to až takhle rozsápe, v mých domněnkách vůbec nebylo. Nedílnou součástí mého vodopádu slz je i pod kůži vlézající soundtrack, který jen umocňuje veškeré hrůzy, kterými si musela Waris Dirie během svého mládí projít. O to víc jí obdivuju za to, kam se dokázala dostat a čím dokázala změnit svět. [viděno v Edisonline 24.6.2023]

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Klasický příběh pomsty, který ale zásluhou zasazení do drsné severské přírody a účasti pravé norské absurdity vůbec ničím neirituje a hlavně několika řádně prokreslenými charaktery v mnoha momentech i slušně baví. Seveřani ty nekompromisní thrillery zkrátka ovládají. [viděno v Edisonline 23.6.2023]

Vyproštění 2 (2023)

Chris Hemsworth je zpět coby Tyler Rake, nesmrtelný žoldák, co zachrání leckoho před leckým. K jeho štěstí se i tentokrát dostal do prostředí, v němž se dá využít skvělé inovace v rámci akčního žánru a ona proklamovaná dost dlouhá scéna na jeden záběr mě opravdu posadila na zadek. Po ní jde už jen o sterilně dobrý akčňák, co alespoň rychle odsýpá a nenudí. Ale já se rozhodně stavím do menšiny, co si víc užila řádění v Bangladéši. [viděno na Netflixu 18.6.2023]

Pevné pouto (2009)

Hezky a neotřele vypointované drama o nevzdávání se v nejtěžších chvílích života, co stojí na výborném Wahlbergovi a velmi snaživé, tehdy začínající Saoirse Ronan. Jackson je tu cítit především skrze audiovizuálno onoho “mezisvěta”, kterého je ale ve finále ve filmu dost poskrovnu a do finiše se dojede poněkud setrvačně. Náběh tu ale byl skvělý, prvních 30-40 minut jsem se nemohl odtrhnout. [viděno na SkyShowtime 15.6.2023]

Crash (2004)

Mozaika silně lidských příběhů v pravděpodobně nejkosmopolitnějším městě světa za přítomnosti precizního castu a opravdu důrazné vypovídající hodnoty o tom, jak imigrace minimálně posledních 60 let formuje naši společnost. Tu americkou, kde se střetávají civilizace z celého světa, především. Ani nevím, zda bych tuhle podívanou doporučil komukoli, kdo stále trpí rasovými předsudky. Asi by si je po zdejších událostech spíše prohloubil, než aby dokázal prozřít jako alespoň některá ze zdejších postav. Wow zážitek, Oscar naprosto na místě! [viděno na Netflixu 12.6.2023]

Půlnoční expres (1978)

Tématikou mě Midnight Express lákal už jen proto, že jsem nedávno viděl Dárek do cely č. 7, co mě naprosto roznesl na kopytech a čekal jsem od tohoto staršího a stále dobře hodnoceného kousku podobný zážitek. Bohužel tady se absolutně zapomnělo na prokreslování postav, a to nejen hlavního hrdiny, ale i jakéhokoli z tureckých "záporáků". Z vězeňských filmových děl, co jsem viděl v posledních letech (a že je mám rád opravdu hodně), nejslabší kus. Škoda. [viděno na Netflixu 11.6.2023]

Neutečeš (2014)

Kolega, kterého sleduju tady na databázi, házel špínu na nedávný Smile a srovnával jej s tímhle kouskem se slovy, že It Follows by člověk měl upřednostnit. Když už i já mám zažité oba filmy, můžu jedině konstatovat pravý opak. Tady se z hororového hlediska kromě intenzivního hudebního pozadí neděje vůbec nic, ani jedna sekvence snímku nepůsobí vůbec strašidelně. O hodně nesympatických postavách ani nemluvě. [viděno v KVIFF.TV 9.6.2023]

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Tak jsme se dočkali. A bez delšího vylívání srdíčka můžu opět souhlasit s obecným přijetím - je to neuvěřitelně vyšperkovaná neutichající nálož obrovského fanservisu pro všechny milovníky Spider-Mana, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Těch pomrknutí je tu taková darda, že pozornost musí jet na 200 %. Ale pokud to zvládnete, budete chrochtat blahem. Tak snad Za paralelními světy přijde dřív než za dalších 5 let! [viděno v Cinestar Plzeň 8.6.2023]