• Krátkometrážní

Věc, která dobyla svět (1956)

Rogera Cormana mám rád ale tohle je Béčko(možná i Céčko) jako kráva. O Cormanovi je známo, že dokázal natočit filmy za pár chechtáků a tady je to evidentně znát. Tohle nejde brát vůbec vážně a potom se u toho člověk i zasměje. Hlavní myšlenka není vůbec špatná a tak trochu dá vzpomenou na Invazi lupičů těl. Už to tu možná i někdo psal. Letájící monstra vypadají podobně jako netopýři a hlavní mimozemský monstrum ukrývající se v jeskyni, no to se prostě musí vidět 🤣. Takže bych k uvedeným žánrům rozhodně doplnil komedii. Podívat se na to určitě dá ale v dnešní době to už ocení opravdu jen ten co se chce pobavit nebo milovník ultra brakovejch filmů. Já mám pro Cormana slabost takže 3hvězdy tam hodím.

Sorority Girl (1957)

Věděl jsem, že nepůjde o horor ale filmy Rogera Cormana jsem si natolik oblíbil, že jsem filmu zkusil dát šanci. I díky tomu, že jsem si všimnul, že v tom hraje Barboura Morris a že má film jen hodinovou stopáž. A nelituju. Jde o malé drámo odehrávající se na dívčím kampusu. Jak už je psáno v jediným zdejším komentáři jsou zde intriky, psychologický teror i vydírání. To vše má na svědomí manipulátorka Sabra. Za mě povedená a koukatelná jednohubka. 3hvězdy

Odpoutaný Frankenstein (1990)

Frankenstein(jeho monstrum) se dočkalo několika filmových zpracování. Když nebudu brát v potaz filmovou klasiku jakou je Frankenstein z roku(1931) a jeho pokračování(dá-li se to tak nazvat) Bride of Frankenstein(1935) tak tohle je jednoznačně jedno z nejzajímavějších, nejoriginálnějších a taky nejosobitějších filmových zpracování týkajících se Frankensteinova monstra. Dokážu pochopit, že to nemusí sednout každýmu ale já jsem se rozhodně nenudil. Za tenhle poslední film ke kterýmu Roger Corman usedl jako režisér si tu 4 slabší hvězdu zaslouží.

Obři se železnými pěstmi (1978)

Zdejší obsah jsem si nečetl(možná jsem měl). Myslel jsem si totiž, že půjde o něco ve stylu Death Race 2000(1975) kterej Corman produkoal a hrál v tom i D. Carradine. Jen jsem si podle plakátu říkal, že místo auťáků tam budou motorky. To jsem se ale šeredně přepočítal. Death Race 2000 bylo sice Béčko ale byla to prdel. Tohle je taky ultra Béčko ale bere se to zatraceně vážně. Tyhle filmy asi nemá cenu srovnávat. U Death Race 2000 jsem se náramně bavil. Tímhle filmem jsem si spíš protrpěl. Rogera Cormana mám rád ale tohle mi prostě moc nesedlo. 2hvězdy.

Death Race 2000 (1975)

Pokud hledáte pořádnou 70kovou ujetost, bizarnost, šílenost, no zkrátka a dobře old school Béčkovej trash jak má být tak jste na správný adrese. Film z produkce Rogera Cormana zavede diváka na 20. ročník transkontinentálního bruálního automobilového závodu při němž je povoleno likvidovat chodce. Za ty jsou dokonce plusový body(důchodci a haranti jsou za nejvíc bodů). Závodu se zúčastní 5 dvoučlenných posádek(vždy ve složení muž a žena). Soutěží tyto dvojice. Calamity Jane a její navigátor. Nero the Hero a jeho navigátorka Cleopatra. Náckovská dvojice Matilda the Hun a její navigátor Herman the German která je podporována hajlující skupinkou. Machine Gun Joe Viterbo(S. Stallone) a jeho navigátorka. A konečně Frankenstein(D. Carradine) a jeho nová krásná naigátorka Annie která však má postranní úmysly. Všechny ženský ať už řidičky či navigátorky se toho nebojí a ukážou svoje kozačky. Navíc jde o povedenej mix Sci-Fi, akce a komedie. Já jsem se pobavil. 4hvězdy. P.S. ... Co to je? Den eutanázie na geriatrické klinice. Dělají to každý rok...

The Last Woman on Earth (1960)

Cormanovo Sci-Fi, drama, romance, horor, postApo, ... no asi to má ode všeho trochu. Jedna věc je ale jistá. Nápad filmu je celkem jednoduchej a v podstatě si vystačí se třemi herci. Takže jde o celkem úspornej snímek. Hlavní postavy jsou Eve a Harold(manželé) a Martin(Haroldů právník), kterýho si zahrál Robert Towne(zároveň i scénárista filmu. Mezitím co se tahle trojice potápí, celé lidstvo vymře díky tomu, že na nějaký čas z atmosféry zmizí kyslík. Po vynoření postupně trojice zjišťuje co se vlastně stalo a že jsou asi opravdu poslední přeživší na planetě. Začnou tedy plánovat co dál a jistý plán už mají. Zdá se však, že mezi Eve a Martin přeskočí jiskra a tak se tu vytvoří jakýsi milostný trojúhelník. Naštěstí nejde o žádnou extra romantiku. Film začíná(nejspíš záměrně) na kohoutích zápasech. „A těmi i končí". 3hvězdy.

Slasher Time! (2023) (amatérský film)

Kdo mě zná ví, že české novodobé filmové tvorbě zrovna moc neholduju. A pokud se budeme bavit vyloženě o české novodobé hororové scéně tak to je vyloženě bída. Pár filmů by možná za menší zmínku stálo ale v porovnání v celosvětovým měřítku jasně zaostáváme. A tak není divu, že každej českej pokus o horor kvituju ikdyž samozřejmě do něho jdu bez větších očekávání. Nejinak tomu bylo u dílka tohoto začínajícího režiséra Vojtěcha Kavky. Ale světe div se i v Česku se možná začíná blýskat na lepší(hororový) časy. Ačkoliv jde o kousek začínajícího režiséra/scénáristy tak tenhle film svoje kvality bezesporu má. Slasher Time! potažmo Vojtěch Kavka rozehrává s divákem celkem neotřelou podívanou která je napínavá až do samotnýho konce. Tenhle psychologickej horor/thriller je myslím si dobře zvládnutej(na svoje poměry) i po technický stránce. Namátkou vyberu český odpadový kousky jako Čepel smrti(2009) nebo třeba Poslední výkřik(2012) vedle kterých působí tenhle „amatérskej" počin jako majstrštyk. Vše je navíc zabaleno do velice sympatický stopáže(jen 70minut) takže to uteče jako voda. Možná jen trochu zamrzí absence krve. Kdyby u nás všechny pokusy o horor byly alespoň takovéto kvality tak si nemáme na co stěžovat. S radostí ty slabší 4hvězdy dám.

Jáma a kyvadlo (1961)

Společně s filmem The Fall of the House of Usher/Zánik domu Usherů(1960) jednoznačně nejlepší Cormanovka. Je pravda, že z povídky Edgara Allana Poea si bere jen ústřední motiv ale jak už psal můj filmovej kolega darkrobyk, kdo četl ví, že tak tahle povídka se asi moc zfilmovat nedá. A tak to vzal Corman po svým. A já nemám slov. 5hvězd

Maska rudé smrti (1964)

Další z Cormanových zfilmovaných povídek Edgara Allana Poea a další film na němž spolupracoval s hororovou legendou Vincentem Pricem. Ten si tu tentokrát střihl roli prince Prospera koketujícího se satanismem. Jenže na toho už si brousí zuby všudypřítomná smrt. 4hvězdy.

Ligeina hrobka (1964)

Vizuálně je to prostě starej dobrej Corman. Po herecké stránce samozřejmě nezklamal ani Vincent Price. Ale příběhově mě to tentokrát moc nevzalo. Možná je to i tím, že tuhle povídku E. A. POEa vůbec neznám. Pořád jsou to pěkný 3hvězdy ale za mě pokud bych si měl volit filmy ve spojení Poe + Corman tak mám favority jinde.