Expendables: Postradatelní (2010)

Jeden z nejlepších akčňáků vůbec, z každého záběru cítíte, že si SLY splnil dávný sen a natočil ultimátní kulervoucí řežbu, která v době digitálních efektů působí, jako by přišla z jiné doby. Věříte, že vás kulka rozpůlí, že Statham může jít nožem proti kulometům, že rána do ksichtu fakt bolí. Člověk odkojený Komandem, Rambem, Běžícím mužem a Demoliton manem má chuť si v kině stáhnout kalhoty a začít masturbovat (http://www.youtube.com/watch?v=WmH-nutDcG4&feature=related, http://www.youtube.com/watch?v=jvzrLudgRHk&feature=related ).

Osudová sázka (1998)

Jak můžou rodiče zkurvit celý život? Vincent Gallo hraje velmi uvěřitelně chlapíka, jehož jediná hodnota je omezena na bowlingovou skříňku. Ironický a velmi bizardní snímek, který mě zprvu obtěžoval svými zbytečně dlouhými scénami a nulovou dynamikou. O postavě Christiny Ricci si těžko lze něco myslet, když se o ní až do konce filmu nic nedozvíme a důvody proč zůstává s hlavním hrdinou jsou rovněž dosti bizardní. Strach se mění v lítost a poté v lásku? Ale právě tápání po těchto motivech mi donutilo k takovému zamyšlení nad snímkem, které zřejmě Gallo chtěl. Pár scén je geniálních (bowling, "postelová" scéna v motelu a fantasie ve strip baru).

Muži v říji (2009)

Srovnávat Muže v říji s dědictvím či dokonce se Slavnostmi sněženek by bylo velmi troufalé, ale právě atmosféra života v obci na konci silnice, jež Sedláček vystihl skvěle, mi dala zavzpomínat na tyto skvosty. Musím uznat, že suchý humor mi sedí a několikrát jsem se upřímně zasmál (a potom jsem si pro sebe řek: "Ježiš, to je píčov*na", ale myšleno v tom nejlepším slova smyslu). Právě tento kontrast řadí Muže v říji mimo všechny kategorie a přiznávám se, že dávám 3* jen proto, že netuším jestli to bylo dobré nebo vyjímečné. Každopádně pocit, že se jedná o další pravý český film mi možná jednou donutí zvýšit mé hodnocení, tohle potřebuje čas.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Takhle nějak si představuji dobrodružný film, fantastická výprava i kamera, skvělí herci a přeci jen i trochu originality. Nadstandartní oddechovka, opravdu mi není jasné podcenění u mnoha komentujících.

Pumpkin (2002)

Úmyslně předimenzovaná pohádka, kde prakticky všichni kromě Christiny přehrávají (ta je opět dokonalá ve svém jedinečném, minimalistickém způsobu herectví). Myslím, že většina komentujících nepochopila smysl Pumpkina, kritika nesmyslnosti a nelogičnosti děje zde totiž není na místě, o něj tolik nejde, jelikož režisér uzpůsobil celé aranžmá filmu, včetně hudebního doprovodu tomu, aby zdůraznil kontrast mezi tím, co se od nás společnost očekává, a tím co je možná správné, ale nemáme koule do toho jít. Totální výsměch elitářství, výsměch rasismu, výsměch konzumu a neustálé honbě za dokonalostí. Skvělé přenesení pocitu tíže prvního kroku mimo vyšlapanou cestičku.

Legie (2010)

Doufal jsem v druhého Constantina, ale Legie jsou něčím trošku jiným. Béčkové dílko, které nedokáže ani udržet rozumně béčkovou linii, protože přes sebe bez sebemenší logiky chrlí všechno možné, andělé, nemrtví, mouchy, poselství... Tohle ani nelze nazvat klišé, spíše slátaninou, při jejímž sledování divák upřímně nechápe, kdo má potřebu toto točit, natož vidět. Mezeru mezi několika solidními akčními momenty vyplňují stupidní dialogy. Úvodní a závěrečné slovo hlavní hrdinky dokonale podtrhuje tupost a prázdnost scénáře.

Nějak se to komplikuje (2009)

Zejména dokonalé herecké výkony ústředního tria dělají z filmu Nějak se to komplikuje kvalitní oddychovou zábavu, která mě osobně překvapili velmi svěžím humorem. Hra těla, gesta, komické situace přichází se stejnou přirozeností jako zkušené herecké výkony. Maryl Streep válí a Alec Baldwin působí dokonale jako starý prasák.

Kick-Ass (2010)

Tak kulervoucí, že to ani nepobírám, Kick-Ass působí jako úkaz, něco co jsem vždycky chtěl a konečně na mě došlo. Síla v okamžicích, geniální střih, soundtrack, dokonalé akční sekvence a hlášky, jež svojí silou drtí koule. Tenhle film je kurevsky cool a řádně si pohrává s emocemi diváka. Dojem z prvního setkání Kick-Asse s Mindy a následný masakr při zvuku naivně dětské hudby, ve mě zůstane ještě hodně dlouho. Sakra ať už je druhej díl.

Na hraně temnoty (2010)

Podařený návrat Mela Gibsona před kameru. Přímočarý thriller s nekompromisním Gibsonem, kterému ten nasraný výraz opravdu věříte. Do toho né úplně blbá zápletka, čili 4* a spokojenost.