Super Size Me (2004)

"My body ... officially hates me." ... Ano, aby ne, když tělo musí čelit měsíčnímu ataku neustálého přísunu pokrmů z McDonalds. Morgan Spurlock dostal zajímavý nápad vyzkoušet na sobě účinky této stravy společně s vyčleněním téměř veškerého pohybu ze svého repertoáru, jak je pro některé Američany typické. Nejen kouření vás může postupně zabíjet, tento dokument ukazuje, že existuje i další z mnoha způsobů, o kterém si to mnozí ani neuvědomujeme. Snímek se mi líbil z toho důvodu, že má spád, přináší spoustu zajímavých informací, nesnaží se příliš poučovat a nechává lidi si udělat vlastní názor.

Suvenýry (1989)

Skvělý animák, skvělé provedení, skvělá hudba, skvělý námět - co víc k tomu dodat. Vůbec bych nevěřila, že Knick Knack je snímek starý více jak 20 let, podle svého laického pohledu bych to vůbec netipla. Závěrečná pointa mě dostala, opravdu jsem se od srdce zasmála. Pro mě 4,5*.

Den & Noc (2010)

Den & Noc je dalším příjemným počinem z dílny Pixaru. Po počátečním zmatení jsem nakonec byla příjemně překvapena a užívala jsem si těch 6 volných minut ve společnosti dvou zvláštních postav, mezi nimiž vznikalo pomalé přátelství. Opravdu zajímavý námět.

Nuit blanche (2009)

Dokonalé vizuální zpracování a ukázka toho, jak lze vyjádřit myšlenku i beze slov. Hudba skvěle podkresluje celý příběh a dodává mu na intenzivnosti. Zpomalené scény, dobové kostýmy - jednoduše nádhera. Rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

Polojasno (2009)

Polojasno je jeden z mých nejoblíbenějších krátkometrážních filmů. Snímek je krásným příkladem toho, jak jednoduchý námět může v divácích vykouzlit úsměv po čas jeho krátkého sledování. Neobvyklé přátelství mezi čápem a mrakem přináší celé množství vtipných situací, které je radost sledovat. A musím uznat, že mrak je opravdu roztomilý :)

Ip Man (2008)

Vzhledem k tomu, že zrovna nepatřím mezi fanoušky filmů zabývajících se bojovými uměními, dlouho jsem se tomuto snímku vyhýbala. Nakonec mě přeci jen zvědavost a zájem rozšířit si i jiné obzory k snímku zavály. Hned na úvod musím zdůraznit, že jsem nebyla zklamána, ale velice příjemně překvapena. Film mapuje nejenom neobyčejný život zakladatele bojového umění WingChung - Ip Mana, ale zároveň jej zasazuje do reality té doby - japonské okupace Číny. Historický podtext snímku dodal větší a zajímavější rozměr. Bojové scény nebyly přehnané, spíše dokreslovaly tamní atmosféru, jednoduše a nenásilně zapadaly do skládačky celého příběhu. Konec filmu mě utvrdil v přesvědčení, že sleduji nezapomenutelný život jednoho pro mě neznámého muže.

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

Velice příjemná československá komedie o testování partnerských vztahů. Josef Abrhám a Libuše Šafránková jako vždy nezklamali a naservírovali divákovi vtipný příběh s několika nezapomenutelnými okamžiky. Snímek určitě stojí za doporučení, nabízí alternativu, jak strávit příjemný večer a připomenout si dobu dávno minulou.

Před soumrakem (2004)

Nevím, zda bylo dobré sledovat volné pokračování filmu, jehož první díl jsem nikdy neviděla. Zpočátku jsem byla velice zmatená, co jsem si to pustila - po prvních minutách se mi v hlavě honily myšlenky, zda se lidé hodnotící tento film nezbláznili. Jak může mít tak vysoké hodnocení, když se v podstatě jedná o 80-minutý nepřetržitý rozhovor? Jak někdo mohl vydržet jej celou dobu sledovat? Záhy jsem pochopila - vtipné, promyšlené dialogy zabývající se nejrůznějšími tématy vás nenechají se od filmu odtrhnout, nechávají vás pomalu pronikat do jádra postav a poznávat, že všechno není tak veselé a bezstarostné, jak se v prvním okamžiku jevilo. Osobně se mi velmi líbil konec, který nechal scénárista jaksi vyplynout, aniž by zbytečně tlačil na pilu. I přesto, že nepatřím mezi velké vyznavače romantických filmů, tento byl tak specifický, že si jej ráda v budoucnu pustím znova. Jo,a abych nezapomněla, pustím si i první díl.

Uvnitř tančím (2004)

Tomuto filmu jsem se dlouho vědomě vyhýbala, co mě k tomu vedlo, toť otázka. Obecně nemám ráda snímky, které se divákovi vědomě snaží hrát na city a předpokládala jsem, že jde právě o tento případ. Uvnitř tančím je ale jiný, jeho snahou je ukázat, že i handicapovaní potažmo postižení lidé jsou lidé jako my všichni ostatní, pouze jsou jim některé činnosti odepřené. James McAvoy v roli Roryho O´Shea předvádí velmi přesvědčivý výkon, pro mě velmi osvěžující a jeho herecký partner mu nepochybně skvěle sekunduje. Film o přátelství a společném překonávání překážek je veselý, vtipný, občas smutný, ale přese všechno velice silný. To mluví za vše. Mohu jen doporučit.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Street-art přestavuje pro jednoho umění - pro druhého vandalismus, rozdělení v tomto případě mnohdy balancuje na hraně. Dokument zachycující umělce street artové scény je velice zajímavý, za mnohými "obrazy" stojí trnitá cesta a jejich bytí není nekonečné. Banksy nepochybně patří mezi celosvětově uznávané umělce moderní scény, jeho graffity jsou nadčasové a instalace nepostrádají vtip. Další výraznou figurkou snímku je Thierry Guetta - původně kameraman, který se (pro mě zázrakem) pod preudonymem Mister Brainwash dokázal vypracovat mezi elitu street-artu. Nelze mu upřít, že dokázal skvěle využít svého potenciálu, zkušeností a zúročit nabyté vědomosti. Pokud odhlédneme od faktu, že v podstatě vykrádá díla Andyho Warhola a Banksyho, je to geniální obchodník a podnikatel. Při sledování dokumentu jsem se celou dobu nemohla zbavit pocitu, že celé je to pouhé divadlo, bouda na diváka a skvělá mystifikace. Podle mého osobního názoru je Mister Brainwash pouze alter ego Banksyho, který si z diváka jen vystřelil a snažil se jej svést na špatnou cestu. Pravděpodobně se mýlim, ale kdo ví... Pokud dokument skutečně popisuje realitu, tak klobouk dolu před Thierry Guettou.