• Krátkometrážní

Sputnik (2020)

Od této záležitosti se očekával nový Vetřelec. Ostatně tak pravila většina recenzí, no ve finále se Rusové vydali odlišnou a originální cestou, což je jen dobře, protože sci-fi žánr nabízí neustále nové možnosti, takže by byla škoda kopírovat tuto kultovní sérii. Herecké obsazení je na Ruské poměry nadstandardní, jak po stránce vzhledové, tak té herecké a pokud bych měl hledat výtku, tak v případě hlavní ženské postavy, která mohla být více, jak jen to říct, koukatelná. Vzhled mimozemské bytosti je nepochybně inspirován, již zmíněným Vetřelcem, ovšem to je jediná podobnost, jakou zde lze nalézt. Menší zklamání pociťuji v nevyužití potenciálu onoho stvoření, ale jakmile nám něco předvede, tak je to nezapomenutelná scéna plná krve a srdce každého gore nadšence, v tu chvíli, teče blahem. Každá taková scéna je navíc podkreslena vhodně zvolenou hudbou, která přidává na hororové atmosféře a vytváří skvělé napětí. Celkové hodnocení je tedy vysoce nad průměrem, ale doporučit se to dá spíše náročnějšímu publiku, protože se nejedná o nic, co by utkvělo v paměti svátečním divákům hororového žánru.

Stáhni a zemřeš (2019)

Countdown není špatným hororem, nemáte-li přehnané nároky. Jedná se totiž o typický mainstreamový kino horor, cílený na americké náctileté publikum, které sice náklady filmu zaplatilo hned při otevíracím víkendu, no u nás to propadlo. Za to nemůže nic jiného, než onen ,,teen" rating, protože už jen shlédnutí traileru dokázalo spoustu lidí odradit od projekce, jelikož to nemělo šanci přijít s něčím, kvůli čemu byste to chtěli vidět. Musíte tak počítat s úplnou absencí gore, hrubou mluvou, jakoukoliv hudbou a hlavně tím, že se nebudete bát. Je vcelku paradox, že paranormal horor není postavený na strašení, nýbrž na lekání, které sice funguje a chtě nechtě to s vámi cukne, ale každý takový moment je okamžitě utnut rychlým střihem, takže si toho moc neužijete. Herecké výkony byly slušné a jejich představitelé sympatičtí, ale hodně pokulhávala logika ve scénáři, která výsledný, už tak nepříliš dobrý dojem, ještě více dehonestovala. Zcela otevřený konec byl docela troufalý, ale kdo ví, třeba se někdy dočkáme (ne)chtěného pokračování. K doporučení to vyloženě není, protože tím, že to neuvidíte se o nic nepřipravíte, ale na druhou stranu, kdo hledá nenáročný horor na večerní odreagování, tak je tohle to pravé.

Stake Land II: The Stakelander (2016)

Oproti jedničce si hlavní postavy obrátily role, ten mladší teď ochraňuje většinu času toho staršího, taky že už to není ten mladej zelenáč, ale zkušený lovec. Lehčí pokles v hodnocení je kvůli tomu, že je to v podstatě to samé, co první díl. Na začátku se dozvíte, že nesmíte nikomu věřit. Pak tu opět máme ty ''krásné'' zombie upíry, vyšinuté náboženské bratrstvo, které má pod palcem královna upírů. Nesmí chybět ani lehce zaostalejší skupiny, které pro pobavení unáší zbytky přeživších a nechávají je v aréně bojovat proti jiným lidem, i upírům. Samozřejmě jak je zvykem v každé apokalypse, i na kanibalismus musí dojít. Královna za moc nestála, na to, že dokázala ovládat upíry a všichni z ní měli strach, bych si ji představoval drsnější. Sledovat se to pořád dá a ničím to neuráží.

Still/Born (2017)

Pro mě osobně bylo největším lákadlem jméno Jesse Moss , který se mi líbil v mimozemském Extraterrestrial, ale tady si k mé smůle střihnul jen menší roli. Přesto zahrál každou scénu důvěryhodně a znovu ukázal že to v sobě má. Úloha šílené, paranoidní matky s depresemi je vždy nevděčná a záleží jak ji představitelka zvládne. Christie Burke se této role zhostila natolik dobře, že už obličej této herečky nikdy nechci vidět. Snaha vystrašit diváka tu nepochybně byla, ale málokdy fungovala. K tomu měla dopomáhat hororová hudba, která se, když už nic jiného, dobře poslouchala. Atmosférických momentů tu moc není a napětí je téměř nefunkční. Určitě to šlo i lépe promyslet, co se logiky týče.. protože aby postava řekla do telefonu, že je skoro doma a pár vteřin na to rozrazila dveře domu, to mi moc chytré nepřijde. Má to alespoň poměrně chytlavý průběh, kdy to chcete dokoukat už jen proto, abyste se dozvěděli finální rozuzlení, zda to všechno byly jen halucinace, nebo tam skutečně řádí démon. Nic nového do žánru to tedy nepřináší, ale rozhodně to není propadák, kterých vychází ročně nespočetně.

Summer Camp (2015)

Čtyři vedoucí ''Summer Campu'' zapadlého někde ve španělských lesích a virus ''neznámého'' původu. Ten ze svých obětí naštěstí nedělá pomalé zombie, nebo nějaký jiné podobné stvůry, které touží po lidském mase, ale agresivní bestie, které chtějí jediné, zabíjet. Gore si sice moc neužijeme, kromě jedné pěkné scénky si nic jiného nevybavuji, ale svůj půvab ten film má. Nakažení se vyznačují hlasitým řvaním, černou hmotou tekoucí z úst a vysokou agresí. Občas jsem si sice škubal vlasy u nelogických dialogů a chování, ale až tak hrozně bych to neviděl. Místní ''burani'', kteří jsou k vidění hned na začátku, dostanou menší prostor až v samotném závěru, kdy se vše vysvětluje. Nakonec i menší ukázka toho, jak se člověk zachová, aby si zachránil život. Finální scéna to skvěle podtrhla.

Symptom Pandorum (2009)

Podle hodnocení by se dalo říct, že je to jedno z nejlepších sci-fi, no já bych to tak světle neviděl. Určitě se podoba najde nejvíce v Event Horizonu. Dle mého názoru to rozdalo velice rychle karty na stůl v podobě hlavní pointy, a tím to ztratilo veškeré napětí z neznáméno, které si to drželo úvodní minuty. V podstatě po půl hodině už to není sci-fi, ale klasická naháněčka a vyvražďovačka s mutanty. Ti byli dost podobní potvorám z The Descent, ale místy to bylo do očí bijící CGI a ubíralo to na důvěryhodnosti. S postavami moc seznámeni nejsme, nicméně jsou sympatické a v čele s vynikajícím Benem Fosterem se na ně dalo bez obtíží koukat. Hororové to bylo více než dost, příšery vypadaly slušně a vydávaly nepříjemně mrazivé zvuky. Atmosférické je to dostatečně a scény, kdy Bower prolézal kabelovým systémem působily pěkně klaustrofobicky. Mám k tomu pár výhrad, kvůli kterým jsem váhal i nad průměrem. Strašně brzy je nám prozrazená pointa, takže nedojde na žádné vysvětlení co se přesně stalo, jak se to stalo a co jsou ty stvůry zač. Za další. Ty akční scény měly být vtip? Nejsem znalec, takže nevím jestli to bylo tak hrozně natočené nebo sestřihané, ale proboha, vždyť kdykoliv se něco začalo dít, nebylo absolutně nic vidět. A ještě bych měl výtku k těm psychicky depresivním iluzím, když se mířilo do finále, místo toho tam mělo být lepší vysvětlení toho, co jsme v předchozí hodině viděli. Finální rozuzlení potěšilo, zvrat tam být musel, tak záleželo jen na tom, jak bude obstojný a mě vyloženě nezklamal.

Syn temnoty (2019)

Z tohohle by mohl být hodně slušný nový hororový subžánr. Přeci jenom nezranitelná postava se super schopnostmi, která si může dělat co se jí zlíbí a nikdo jí v tom nemůže zabránit, je pro to jako dělaná. V Brightburn máme malého ,,Clarka,'' který disponuje totožnými schopnostmi, jen není tak kladný, jako jeho dospělý vzor. Na tohoto anti super hrdinu se velice dobře povedl casting, protože jeho představitel si říká o facku už od pohledu, čili ho snáž můžete nesnášet. Děje jsem se ze začátku bál, protože se to rozjíždělo jako řadová mainstream blbost, ale když náš ,,superman'' poznal své dovednosti, začalo peklo pro celé jeho okolí, kdy padaly hlavy především v rodinném kruhu. Letos se zatím zřejmě jedná o nejbrutálnější horor, který lahodí oku všech gore příznivců, protože tu je k dostání několik precizních praktických efektů, které se nedají popsat, a je potřeba je vidět. Navíc to díky, na kino film, přijatelné stopáži krásně utíká a v posledních dvaceti minutách je to taková nekompromisní řezničina, že bych si přál okamžitě sequel. Tomu otevřel dvířka svým cameem Michael Rooker, ale obávám se, že vzhledem k nedostatečným tržbám, to bude pouze moje přání. Nicméně bych se nebránil ani seriálu, který by mohl přiblížit původ onoho ,,supermana''. - Osobní poznámka: Hororový debut Elizabeth💖

Šílení kanibalové (2016)

Tak obrovský úvodní potenciál to mělo, a tak trestuhodně to je nakonec nevyužito. Exteriéry rozsáhlé pouště nabízely nespočetné množství možností, kdy nám tvůrci mohli naservírovat doslova cokoliv, když v tomto ,,světě'' neexistují pravidla a oni se zmůžou na dvě uřezané končetiny hned v úvodu a ještě k tomu mimo záběr, to je opravdu geniální. Ovšem když to vezmu tak, že na režisérském křesla seděla žena, tak se nemůžu divit, že jsme nedostali detailně brutální a násilnou podívanou. Nejvíce mě však zaráží, proč se tomu upsalo takové hvězdné trio, to musel být tučný honorář. - Zasvěcení a vysvětlení děje se nám v podstatě nedostane a na tak dlouhou stopáž to má celkově málo dialogů. Snad jediné pozitivum je příjemná hudba, ale film jako takový nedokáže udržet divákovu pozornost, protože se za ty dvě hodiny doslova nic nestane.

Šílenství Debory Loganové (2014)

Za mě tedy nic moc, ačkoliv mám rád FF, tady mi moc nesedlo a mohlo to být natočené klidně normálním způsobem, dopadlo by to stejně. Snaží se to hrát na psychiku, když se u Debory projeví posednutí, je opravdu creepy, ale nějak mi to celou dobu smrdělo hrozně amatérsky. Mělo to dost hloupý děj, který se pořád opakoval, každou noc se ,,štáb" vzbudil a paní Loganová nikde, a tak pořád dokola. Ke konci to mělo alespoň nějakou atmosféru a nezapomenutelnou scénu s ,, hadí hubou". Herci a jejich výkony se u FF hodnotit téměř nedají, ale tady můžu s klidným srdcem říct, že je to otřesné. Průměr dávám především za konec a za to, že se to snažilo držet celý film hororového žánru.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Tak pro mě jednoznačně nejlepší horor roku. Takhle detailní pitvu jsem nikde neviděl. Tady nechybí opravdu nic co má horor mít. Hustá atmosféra, parádní hudba, skvělí herci, zvraty, lekačky a luxusní gore. Mrtvola, která při pitvě dává jednu otázku za druhou, o překvapeních nemluvě a zkušení patologové, kteří nám zas odkryjí co se vlastně ,,nebohé'' Jane Doe stalo. Zážitek je o to větší, že jsem o tomhle hororu vůbec nevěděl a vyklubala se z toho taková TOPka.