• Krátkometrážní
  • Rodinný

Miles (2016)

Film táhne především sympatičnost hlavního hrdiny. Zajímavá je také vzpomínka na internetovou komunikaci konce 90. let. Ten zvuk vytáčeného spojení.... :-)

Střed mého světa (2016)

Skvělý výběr herců, oběma klukům jsem to věřil. Stejně tak dobře zvolená hudba, reálné scény a nepředramatizovaný děj. Vytknul bych ne úplně vhodně zvolené obsazení dětských rolí, kdy jsem měl často problém rozeznat, kdo je on a kdo ona. Častý střih k obrazům z minulosti byl taky až moc a někdy to kamera přeháněla se zoomem. Celkově tedy lepší průměr.

Cesta vesmírem (1974)

Z pohledu dětského diváka v době natočení je to skvělá sci-fi. Z pohledu dnešního dospělého to vypadá úsměvně, nicméně určitý předobraz budoucího vývoje se filmařům podařil, aniž to možná bylo jejich záměrem.

Byznysmeni z Východu (2016)

Skvělý film plný vtipných okamžiků, jen tomu chybí nějaký konec.

Kamenné srdce (2016)

Úžasný film o síle a potřebě přátelství. V dnešní době není lehké obstát v takových životních zkouškách, jakou si prošli hlavní hrdinové. Když k tomu nemáte výchovu a nikoho v okolí, kdo by vás některým věcem naučil, hledá se cesta těžko. Film dokazuje, že to jde, i když to někdy bolí.

Vítejte v Norsku! (2016)

Námět skvělej, ale něco tomu chybělo. Některé rádobyemoční scény mohly být zkráceny, konec takový nijaký.

Jesús (2016)

Dobře vykreslená realita současného Santiaga i teenagerů, dobrý výběr herců. Na druhou stranu šílená módní kamera, kdy vidíme absolutně nedůležitý detailní záběr na ramena postavy, zatímco nám uniká dění kolem. Námět není špatný, protože agresivita mezi dospívajícími je všudepřítomná. Že se nevyhýbá ani gayům, je fakt, takže je fajn, že se ve filmu neobjevují různé karikatury obvyklé především v holywoodských filmech. Některé záběry jsou však zbytečně dlouhé a filmu by pomohl lepší střih. Moralisté musí strpět některé scény, avšak na závěr budou odměněni, zatímco my realisté to budeme mít spíš naopak.

01:54 (2016)

Další film o šikaně, který bohužel ani tentokrát nevybočuje ze zaběhlých scénářů. Opět vidíme zbytečnou smrt a chování hlavního hrdiny jako naprostého idiota. Zde dokonce několikrát. Když už jsem si říkal, že by to stačilo a mohl by přijít zvrat, přišla jen další békovina. Ke konci přišel okamžik ("už nebudeš nikoho obtěžovat"), kdy jsem si říkal, že tohle udělat na začátku, nebylo by co dál řešit. Teda bylo, ale nemělo by to asi tak dramatický děj. Konec, kdy všichni projevují lítost, je vlastně vrchol celého toho pokrytectví, které se od začátku filmem nese. Možná bylo úmyslem tvůrců ukázat na problém šikany. Jo, stalo se, ale co jako s tím? Tohle všichni víme. Možná bylo úmyslem tvůrců ukázat na pokrytectví. Pak ve vás po filmu zůstane pachuť vědomí, že to tady bylo, je a bude a ani zbytečná smrt na tom nic nezmění. Film není odpad, hvězdičku si zaslouží, ale jinak je zbytečný, hloupý. Což je škoda, protože problém šikany je velmi vážný.

Poviem jej to sám (1984) (TV film)

Toto pokračování po 5 letech (ve filmu po 4 letech) je o něco více zábavnější. Ale taky jsou zde absurdní momenty, které scénárista zřejmě v urputné snaze vypotil z posledních sil. Přitom stačilo ubrat na psychologičnosti a dát tomu volnější průběh. Skvělý Peter Kočiš i Štefan Kvietik.

Poviem mu to sám (1979) (TV film)

Dobře natočený příběh o vztahu otce a syna, ač v některých okamžicích je evidentní umělá snaha scénáře nějak pokračovat a nepůsobí to zrovna moc přirozeně. Jestli mi ale někdo někdy řekne "zomrieš" budu se smíchy válet po zemi.