• Krátkometrážní
  • Rodinný

Houslista (1969)

Recept na to, jak si zajistit, že už nebudu muset na koncert :-)

Národ sobě (1968) (studentský film)

Připomenutí doby, na kterou by spousta lidí nejradši zapomenula. A to už v r. 1968. Dnes už víme, že se tomu nedalo vyhnout, ale připomínat je to potřeba stále.

Eldorado: Co náckové nesnesou (2023)

Pěkný dokument, který dává náhled na další období, které v minulém století přineslo Evropě zkázu. Největší odkaz však spatřuju v závěru, který je věnován období po 2. sv. válce. To, že byl § 175 aplikován ještě 25 let po válce a úplně zrušen ještě později, to je něco, co se mi chápe jen těžko. Bohužel v této oblasti nebyla lepší situace ani v jiných zemích. Homosexuálové, kteří přežili koncentrák, skončili často opět ve vězení. PS: Opravdu mě baví komentáře zvláště jednoho uživatele, který je zarytý antiteplouš, ale nevynechá jediný film s gay tématem :-)

Easy Tiger (2022)

Psychoterapeut, který sám potřebuje psychologickou pomoc. Jako studijní materiál určitě dobrý.

Jezero (2022) (seriál)

Seriál se musí brát hodně s nadsázkou. Pak je to aspoň občas vtipné. Jinak se jedná o soubor různých kýčů, klišé a trapných scén, kdy se čeká, že se bude divák smát, jenže ono to moc zábavné není. Stejně jako ve 2. řadě hned na začátku, kdy je snad i největšímu troubovi jasný, že žhářem není Justin a že to rozuzlení svatby by v reálu asi takhle nevypadalo. No, prostě se nad tím nesmí moc přemýšlet, chce se to kochat krajinou (tam bych bral chatu hned) a případně vedlejšími dějovými linkami.

En af drengene (2023) (seriál)

Lau jede na tábor, kde se má dle vedoucích státi z chlapce mužem. Obvykle tím, že bude dělat činnosti, při kterých, když máte IQ větší než sněhulák na jaře, tak s tím prostě máte problém. A nepomůže ani bojovné povzbuzování dospělých. Důvod, proč tam je někdo takový, je jasný až po chvíli, i tak ale působí divně. Jsme v r. 2023, 15leté děti už nevykonávají příkazy rodičů tak jako kdysi. Logicky se Lau začne chovat jako blb, až to v závěru dotáhne na ultrablba s dírou v uchu. Aksel má sice spravedlivého ducha, ale je to spíš slon v porcelánu. A i přes zprávy, které divák vidí, není...no, dobře, třeba to byl bratr. Těžko říct, co si z toho odnesou ti, pro které je to především určeno.

Norský sen (2023)

Náhled do prostředí dělníků, kteří v cizí zemi hledají lepší život, byl fajn, ale obávám se, že reálně uvažující divák nebude naladěn na stejnou notu jako tvůrci. Nebo spíš ti, kteří poskytli dotace. Ne o moc lépe je na tom dějová linka Roberta a Ivara, zde asi z polské strany zněl jasný pokyn. Z filmů posledních let začínám mít dojem, že každý gay se aspoň někdy rád oblékal jako žena. Bohužel i zde je divákovi podsouváno, že je to něco běžného a že po tom vlastně touží každý, což je samozřejmě nesmysl. Film z ne úplně obvyklého prostředí z krásné norské krajiny by mohl mít na víc.

My Father, Myself (2022)

Filipínci mají horší filmy, mívali ale taky lepší.  Toto je někde uprostřed. Svým dějem připomíná německé romatické filmy, které u nás měly boom v 90. letech. O řád výše je, pokud jde o emoce (takto zaměření diváci budou jako v ráji) nebo feminismus (ženy zde mají jasnou převahu, muž je ten slabší článek lidstva), o řád níže v herectví, které místy připomíná školní besídku. Nevyladěný zvuk, jakžtakž přijatelná kamera. Postavy vládnoucí časoprostoru vytváří úsměv na tváři stejně jako gay mající sex s nevlastní sestrou kvůli někomu. Za shlédnutí film stojí, ale brzy zmizí ve filmových věčných lovištích.

Summoning Sylvia (2023)

4 tety v jednom domě, duchařina, jakási událost v minulosti. V podstatě klasika po americku s občasným humorným momentem a kýčovitým zvukem. Překvapil ale vývoj děje.

Vědma (2023) (seriál)

Strašný. Myslím, že věnovat síly tomuto žánru u nás je zcela zbytečné. Tato minisérie působila směšně a měl jsem z toho pocit, že cílí na diváka s velmi jednoduchým hodnotovým žebříčkem. Otřesná byla především zvuková stránka seriálu. Herci se snažili, ale myslím, že moc šancí stejně neměli. 1* aspoň za Šafaříka, Trojana a Duška, kterému ta role sedla jak prdel na hrnec. Všech herců je mi ale líto, zasloužili by si lepší díla.