• Krátkometrážní
  • Rodinný

Kapr na černo (1983) (studentský film)

Klasické neduhy, které bych čekal, že pedagogický dozor nedopustí. Nesladěný zvuk (hudba řve, zatímco mluvené slovo není slyšet), afektovaná reakce Honzy (asi jsem žil jinde, ale u nás takhle žádnej kluk nemluvil) a to, že jde jíst špinavej jak čuně, to si fakt neumím představit mámu, které by to nevadilo. Nicméně zahráno dobře, záběry na devastující krajinu krušné, zachycení doby bohužel velmi reálné.

Ro narukisosu (2023)

Zajímavý příběh, který je velmi dobře zahraný a stejně tak i natočený. Téma starého gaye, kterému nezbývá nic jiného, než si najímat mladé kluky, je možná ne úplně originální, ale stále pro nemálo gayů poučné (či návodné). Oceňuji náhled do historie, protože si myslím, že připomínat to, jak gayové žili (nebo spíš byli nuceni žít) dříve, je potřeba. Příběh má ale více dějových linek, kde třeba téma přátelství nebo rodičovství není o nic méně důležitější. Jsem rád, že i díky hudbě se tvůrci vyhnuli zbytečnému melodramatu.

Přání k narozeninám (2022)

Tento film je předpokládám určen spíš dětem, případně jejich maminkám. Jednoduchý humor je zastoupen dost, ten ostatní už méně, ale občas jsem se zasmál taky, třeba při záběrech na vlak. Ale žalostně málo na to, že je to komedie. Gay zápletka působí v roce 2023 poněkud trapně - scénáristé by se měli probrat, už nejsou 90. léta. Budiž aspoň vděkem, že se tvůrci oprostili od gay karikatur a tajtrlíků. Orozovič v pohodě, přece jen je to herec, na rozdíl ale od Kluse, jehož obsazení je dost velký omyl. Oba herci jsou jako gay pár bohužel nepřesvědčiví, s nostalgií vzpomínám na seriál TBH, kde to bylo přesně naopak.

Háblame de ti (2022)

Tvůrci často nacpávají příběh tolik, až je toho moc. Bohužel je tomu tak i u tohoto filmu a přišlo mi to zbytečné. Taky bych byl radši, kdyby příběh pokračoval v lehce komediálním žánru, namísto postupného přechodu do dramatu. Nu ale což, tvůrci to chtěli jinak. Věrohodnosti ubírají hlavní představitelé, z nichž ani jednomu už dávno není tolik, kolik jejich postavám. Nicméně nejen oni, ale všichni to zahráli velmi dobře a mám z toho pocit, že cílovou skupinu to osloví. Slabší kameru vyrovnává skvělá zvuková stránka.

Garáž (2018) (studentský film)

Pokus tvůrců o něco, na co nemají a pravděpodobně ani mít nemohou.

Sen (2019) (studentský film)

Jako dobrý, ale co ten zvuk, to měla být nějaká moderní forma umění...?

Okoge (1992)

Náhled do Japonska začátku 90. let je dnes zajímavý už opravdu jen jako pohled do minulosti. Film je jinak z kategorie "neurazí, nenadchne".

Peridot (2022)

Obyčejný příběh z prostředí prostitutů, který se snaží zaujmout přátelstvím prostituta ke starší ženě. Celkově ale nepřináší nic, co by tu už nebylo.

Revír (2023) (seriál)

Kravina, sice neskutečná, dalo by se říct snad i parodie, ale koukat se na to pro odlehčení dá. Není to kriminálka ani nemocnice, což je plus. Základní pravidlo pro sledování je však jediné - nesmí se to brát vážně.

Bytosť (2020)

Jestli bylo záměrem tvůrců přenést do filmového díla téma předsudků, tak to se asi moc nepovedlo. Ale to neznamená, že by byl film špatný. Vidím v něm především střet přeemocionalizované generace sněhových vloček s realitou všedního dne (právníkova rada Kryštofovi byla naprosto výstižná). Film ale taky poukazuje na problém vztahů po počáteční fázi zamilovanosti. Režisér je mladý, má se ještě co učit, tak věřím, že jeho další práce budou lepší a lepší.