• Krátkometrážní
  • Rodinný

Eismayer (2022)

Myslím, že Luka Dimic by udělal z nejednoho heteráka gaye :-) Jinak jsem si při sledování několikrát říkal, že tohle asi ne, takhle asi ne, ale když si člověk uvědomí, že je to podle skutečného příběhu, dívá se na to trochu jinak.

Společné lži (2022)

Opět něco, co se Francouzům povedlo. Ač nemám rád film s časovými prostřihy, zde to mělo své opodstatnění a vhodně doplňovalo děj. Jen toho děje z minulých let mohlo být více. Mile překvapila postava Stéphaneho, která se nejdřív zdála být až moc zaražená, ale nakonec se ukázala pohotová, vtipná. Příběhu bych vytknul příliš strmý nástup, kdy jsem byl sice rád, že se kluci půl filmu neoťukávají a nepřesvědčují o tom, že takoví nejsou, ale na druhou stranu ta rychlost mi tam nesedla. Velmi oceňuju zvukovou stránku díla.

Palčivé dny (2022)

Mladý a pohledný prokurátor byl zřejmě zvyklý na město, což místní rychle vycítí a není pak problém, aby si s ním dělali, co chtějí. Typický příběh je doplněn o jakousi homofobní zápletku, která sice nemá reálný základ, ale může dobře posloužit pro zbavení se nepohodlné osoby v tupém stádu.

Děti sledující noční vlaky (2008) (studentský film)

Spratek se zanedbanou výchovou, kterýmu chybí práce, a holka, která má asi psychický problém z minulosti. Užijí si v autě, on je v myčce, ona v lese spí, příp. je mrtvá, těžko říct. Z filmu se divák nedoví prakticky nic.

Slušný občan (2022)

Film začíná tím, že gay pár chce mít dítě. Mají i naplánovaný způsob. Postupně se však ukazuje, že jeden je emoční klubko a druhej jako by snad ani partner nebyl. V každým případě mi z toho vyplynulo, že tihle dva by dítě rozhodně mít neměli. Obávám se, že hetero divák by hned začal generalizovat, čímž ten film moc gayům toužícím po dítěti nepomůže. Zbytečné záběry, jindy naopak utnuté bez dořešení. Herci v pohodě, kamera taky, ač bylo evidentní, že oba hlavní představitelé mají své hranice, za které diváky nepustí (což je pochopitelné vzhledem k tomu, že tvoří pár i v reálu).

Děti chaosu (2023) (TV film)

Velmi zajímavý dokument o tom, co se dělo po válce s dětmi. A to na na všech stranách. Film je francouzský, takže je zaměřen více na Francouze. Při sledování mě napadlo jediné - vždyť oni dělali téměř to samé, co za války Němci. Ale taky je nutné na to pohlížet historicky. Pak člověku dojde, že to bylo prostě pragmatické. Dneska nelze nikoho soudit za to, co se tenkrát dělo. Je ale určitě dobré si to připomínat.

Sex O'Clock (2023) (seriál)

Musím uznat, že Nova překvapila. Sice je to dost překombinované a zdá se, že víc problémů se do 1. řady už nacpat nedalo, ale má to silnou vtipnou stránku, což se moc nevidí. Obsadit Janu Švandovou byl geniální nápad, ale i ostatní herci to zvládli skvěle. Moc mi tam neseděl Révai. Scénáristé by mohli v další řadě ustoupit od té šablony, kdy se všechno vyřeší v posledním díle.

Fanfik (2023)

To, co v jiných zemích zpracovávají jako seriál, je zde v jednom filmu. Na jednu stranu to má spád, na druhou stranu to působí trochu nezvykle. Pro mnohé Poláky to bude stejně něco zavrženíhodného. Ale jiným to třeba pomůže. Nemyslím si, že je to špatný film, zapadá do své kategorie.

Minuta ticha (2016) (TV film)

Dnes už celkem ohrané téma Němci velmi dobře zpracovali. Slabinou je scénář, kdy některé dialogy jsou vyloženě kýč, ale jinak krásné prostředí, kamera i zvuk a herci to dali taky skvěle. Přelohu neznám, ale oceňuji, že film se drží více romantického žánru a ne dramatického.

Lo que sabemos (2021)

Takové pohodové, naštěstí jen s drobnými dramaty, celkem dobře natočené i zahrané, ale ne něco, co bych si chtěl uchovat.