Kancl (2001) (seriál)

Kým americký Office ponúka množstvo typicky seriálových scénok, mierne ozvláštnených iným postupom, britský Office pôsobí kompletne alternatívne a revolučne. Neponúka "rámovateľné" scény, fyzické gagy ani extra hláškujúce postavy. Svojím sofistikovaným spôsobom necháva svoje postavy žiť si svoj život, ktorý môže miestami diváka nudiť, no vo výsledku funguje skvele. Po dopozeraní síce nebudete vedieť, čo sa vám presne páčilo, ale budete to chcieť vidieť znovu. Či je to kvôli trápnemu (trápny nerovná sa nevtipný - to vás Office naučí) Gervaisovi, chudákovi Timovi a jeho dokonalej kancelárskej romancii alebo ostatným postavám. Neviem, no stojí to za to.

Control (2007)

Absolútny zážitok, omamný v mnohých ohľadoch. Reálie, herci, "live koncerty", záver. Joy Division som mal rád, po tomto filme ich zbožňujem. Rovnako ako samotný film, ktorý mi aspoň v piatich momentoch nahnal zimomriavky.

Moon (2009)

Kým takmer do polovice vyzerá Moon ako filmový experiment, ktorý smeruje totálne zlým smerom, ku koncu vybalí mainstreamové prvky a na prekvapenie mu to vôbec neublíži. Stáva sa tak inteligentnou drámou s "wow" prvkami, ktorá naplní mnohé očakávania. (viac než District 9)

Štvanec IRA (2008)

Obyčajné, miestami nudné a predvídaťeľné, no v niečom užitočné a obohacujúce. Stále však iba "typický životopis" ako má byť.

Odstřelovač (2007)

Najobyčajnejšia prestrelka v najneobyčajnejších kulisách. Zábavné.

Všude dobře, proč být doma (2009)

Mendes sa snaží tlačiť mainstream do festivalovej schémy a začínať od nuly, ale stopy nezahľadí. Momenty počiatočného okúzlenia sa bijú so známymi tvárami v obsadení a držiteľom Oscara za režisérskou stoličkou. V momentoch je však film silný, v závere dojímavý a pomedzi to osviežujúci, aj keď trochu neúprimný. Za Krasinskeho však hviezdička navyše. Ten človek bude hviezdou.

Pařba ve Vegas (2009)

Zuby nechty vyhýbajúc sa trápnosti a klišé, no trošku zaostávajúc za niečím výnimočným. Hangover je vtipným filmom, no nie je tým filmom, ktorý si budete púšťať stále dokola a smiať sa pri ňom deň čo deň. Je to zábavné, originálne aj objavné, ale nejak extra ma to nechytilo. A tú štvrtú * pridávam len za skvelého Eda Helmsa. 75%

District 9 (2009)

Príbehovo strohé, predvídateľné a nudné, no aj tak prekvapujúce. Toho nízkorozpočtového pachu sa neviem zbaviť, s výnimkou trikov vyzerá District 9 ako to najlacnejšie béčko pod slnkom. Vyniká len v momentoch, kde popustí uzdu trikom a dá priestor mimozemšťanom, ktorí sú zaujímaví a podfarbujú príbeh aj v momentoch, keď ide len a len o akciu. Tej je totiž District 9 plný a málokedy to pomáha samotnému deju ako aj celku ako takému. Myšlienkový presah je minimálny a celá dejová línia je tak len pozadím pre nespútanú akciu, po ktorej v hlave nič nezostane. Rovnako ako po celom filme. Škoda.

Sólista (2009)

Amatérsky scenár v rukách profesionálov zhmotnený hereckými esami, ktoré sa snažia čo sa dá, ale vôbec to nestačí. Akademická nuda, ktorá neuspeje ani u akadémie. A to je najsmutnejšie.

Vzhůru do oblak (2009)

Pre mňa najlepší Pixar od Monsters a potvrdenie toho, že pri (pre mňa) zaujímavej téme, je animovaný spôsob zobrazenia jedným z najlepších. Je to prvoplánove, ale zároveň nepríjemne hlboké, je to detské, ale zároveň dospelé, je to krátke, ale zároveň to stačí na to, aby som si to zamiloval. Od dokonalého úvodu po dojímavý záver.