Štěstí na dosah (2006)

Film, ktorý mohol byť buď dojímavý a realistické, alebo mohol byť len ďalšou parafrázou na americký sen. Lenže vďaka odzbrojujúcim výkonom oboch (!) Smithovcov a naozaj realistickému príbehu sa na to dobre pozerá, dojíma, emancipuje a uvedomuje, ako sme na tom my ostatní dobre. Emocionálna bobma, pri ktorej záleží len a len na vás, či vás dostane. Ja som pri niektorých scénach nedýchal.

Pokání (2007)

Dokonalý vizuálny skvost, ktorý vďaka perfektnej kamere hre so svetlom v každej (!) scéne nebude mať šancu zovšednieť. Neuveriteľná súhra zvuku a obrazu v konfrontácii so silou emócií hlavne úžasnej Keiri Knightley v dobovej pohľadnici, ktorej časti hovoria každý o niečom inom no v konečnom dôsledku sú jedine a dokonale o "Pokáni". V prvej polovici sa nadýchame Austinovskej atmosféry, kde sa rieši len a len láska, aby sme boli vzápätí vrhnutý do centra vojny, v ktorom niektoré dokonalé kamerové sóla pripomínajú Potomkov ľudí. Vyvrcholením je potom emocionálne najnabitejší a neopakovateľný koniec so s scénou ospravedlnia Bronnie, pri ktorej sa zarazí dych... Tak emocionálna filmová výpoveď o láske v čase, ktorej jej neprial, tu ešte nebola.

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Typický, vizuálne príťažlivý a príbehovo šablonovito tupý výplod amerických mozgov, ktorý by bez tých pekných trikov a jednej vzdušnej naháňačky (ktorú unfortunalety poznáme už z traileru) zapadol do úplne najnižších poschodí môjho hodnotenia. V mojich očiach preto rovnaké hodnotenie ako súdobý Transformers.

Já, legenda (2007)

Aj napriek nechutnej agitke na konci, je to od toho momentu chronologicky naspäť len lepšie a lepšie :) Množstvo tiesnivých scén logicky podmanených prostredím zanecháva hlboký dojem a rozbúcha srdce na dlhšie než obyčajné ľakačky. Škoda v tomto prípade krátkej stopáže a skratkovitého záveru. Ale to sme už tam, kde sme boli na začiatku. 70%

Tahle země není pro starý (2007)

Čisté remeslo, z ktorého srší neuveriteľné sebavedomie tvorcov (kde ho po Lady Killers berú?!) a kultovosť (ktorej pramene sú však možno trochu komerčné s prihliadnutím na Oscary). Lenže ak je to tak dobre zahrané a natočené, že mi to pripomenie samotného Tarantina (ktorého aspoň v "sympatickosti" zabijaka) tento film prekonáva) nemôžem inak, než dať plný počet a ešte pár dní rozmýšľať, nad tými GENIÁLNE natočenými "strielačkami" a nad tým, či sa dá násilie zobraziť ešte realistickejšie (spoločne s nedávnymi Eastern Promises jednoducho asi maximum možného). A aj bez siláckych kecov alebo auto naháňačiek sa dá natočiť film, z ktorého neodtrhnete oči.

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Tak odlišné od všetkého (nielen autobiografického) a vďaka tomu také originálne a experimentálne. Všetko je to ako keby podané očami samotného Dylana a jeho pravdivo-nepravdivými výrokmi, v konečnom dôsledku podporujúcimi jeho nenapodobiteľnú a v tom čase nadmieru originálnu povahu. Film vrcholí vždy DOKONALÝMI speváckymi vystúpeniami, v ktorých sa odzrkadľuje nielen herecký talent všetkých zúčastnených. Menovite treba vychváliť už tradične skvelého Balea a prekvapivo dospelo hrajúceho a spievajúceho M.C. Franklina... Kěd sa jeden z nich pustí do spevu, hovoríte si (tak ako pri diametrálne odlišnom Once), že im to ale ku..a hraje. A o hudbu ide v prvom rade, takže som spokojný. 80% P.S.: A škoda toho soundtracku, ktorý sa dal využiť aj viac (hlavne "How does it feel" nemuselo byť až pri titulkách.)

Renesance (2006)

Potenciál zakopaný v neprehľadnosti a nevyrovnanosti, z ktorej pramení občasná obrazová nepochopiteľnosť. Vďaka občas až príliš divnej animácii treba na obrázky viac zaostrovať s čim prichádza nestíhanie sledovania deja (čítania tituliek), čo zapríčiňuje potom istú zmätenosť a nechuť sledovať to ďalej. Lenže tie akčné scény sú božské a celková zápletka nie je až taká gýčová, aká by sa mohla zdať. Lenže všetko dobré sa utápa v mori neprehľadnosti a túžby po kulte (čomu zodpovedá aj občasná patetická=smiešna hudba). 60%

Zápisky o skandálu (2006)

Dokonalé... Najlepšia dráma posledných rokov, ktorá ťaží z neuveriteľne silných hereckých výkonov a námetu, ktorý je na moje potešenie spracovaný dokonale. Už by som sa iba opakoval.

Východní přísliby (2007)

Bez ospravedlnenia najlepšia gangsterka tohto tisícročia. Reálnejšia než Bourne, American gangster alebo Departed, herecky DOKONALÁ a správne účelová. Všetko do seba zapadá bez zbytočných povrchových scén na efekt. Nuž a scéna v kúpeloch je najreálnejšou akčnou scénou, aká sa kedy vyskytla vo filme. A to hovorím bez toho, aby som bol nejakým Cronenbergovým fanúšikom, alebo by ma "niečím zhúlili v nemocnici". Žánrovo neprekonateľné. 95%

Auta (2006)

Pixaru už bohužiaľ dochádzajú nápady a tak si musí vystačiť s obyčajnou "Disneyovskou" báchorkou prevedenou do sveta áut. Lenže hlavnému hrdinovi sa nedá ani fandiť, ani nehláškuje a jeho prerod, ktorý je hlavnou témou filmu je vyriešený až príliš klišovito a "nepixarovsky". Ešteže tá animácia je opäť na vynikajúcej úrovni a niektoré vtipy a narážky majú svoj význam. A tie vedľajšie postavy sú konečne uveriteľné a reálne. 65%