Diagnóza: Šampión (2015)

Shodou okolností jsem den předtím viděl poprvé Aliho, rovněž se Smithem. Šampión mi proti němu přišel o třídu lepší, a to ho nenatočil ani Michael Mann, ani nevyprávěl o nějaké známé celebritě. Mile mě překvapilo, do jak ožehavého problému tvůrci "zavrtali".

Ali (2001)

Dobré, i když jaksi "nemannovské" a vzhledem k hlavní postavě podivně odtažité. Ze začátku také až nepříjemně natahované, zejména zařazenými songy. Co jsem se pak nedozvěděl z děje, to mi neosvětlil ani závěrečný titulek - třeba v kolika letech vlastně Ali zahájil a ukončil svou boxerskou kariéru, že v době natáčení a uvedení filmu ještě žil (resp. kolik mu tehdy bylo let), kolik získal za svůj život titulů atd. Ale nevíc mě "namíchlo", že jsem ve filmu vůbec nepoznal "půlnočního kovboje" Jona Voighta. Přesto přimhouřím oko a s přihlédnutím ke Smithově hereckému výkonu dávám ****. Objektivně 70 %.

Sestup do pekel (1986)

Zajímavá atmosféra, hezká širokoúhlá kamera, Sophii to také sluší, přesto... Filmu chybí více napětí a žánrová ukotvenost, takto se pohybuje mezi psychologickým dramatem, noirem, erotickým filmem, thrillerem a díky obsazení G.Rinaldiho (jednoho z Bažantů) i falešnou komedií. Režisér filmu je u nás prakticky neznámý. Za mě poctivé ***.

A Promise of Bed (1969)

Velmi nezávislý povídkový film (ani ne komedie), jehož jednotlivé části jsou neuvěřitelně natahované a tím ve výsledku nudné. Navíc jednotlivé části mají klesající úroveň: první povídka ještě 50 %, druhá 40 a třetí 30. Za zmínku snad stojí jedině dobová hudba skupiny Scrugg, několik obnažených ženštin a snad jediní trochu známí herci - zde ani neuvedený Victor Spinetti (Perný den) a pozdější parťák inspektora Regana Dennis Waterman. Také režisér Derek Ford je u nás dosud neznámý, maximálně jako scénárista pár béčkových filmů. Toto dílko je aktuálně k vidění s titulky na Netflixu pod názvem This, That and the Other.

Úsměv (1994)

Do komedie to má daleko. Něco mezi Faunovým velmi pozdním odpolednem a Showgirls. Marielle je tam ve věku mezi svými rolemi v Bezva fintě a Hercích, Seignerová mezi Hořkým měsícem a Devátou bránou. Miller také natočil lepší filmy, v čele se Svědkem (s Venturou, Serraultem a Schneiderovou). Konec jsem bohužel nepobral...

Divoké kvítí (1997)

Podivný žánrový i dějový mišmaš, zahrnující dospívání, komunismus, alternativní život v komunitě, terorismus, kriminální drama a trochu snad i té komedie. Nic zvláštního. Hudbu k tomu nahrál Pražský symfonický orchestr.

Cesta za smířením (2021)

Norský žánrový mix ve stylu bratří Coenů a Tarantina. Začíná jako manželské drama, pokračuje jako černý coenovský thriller (ve stylu Zbytečné krutosti nebo Farga), který přejde v psychothriller á la Boormanovo Vysvobození a následně se změní... no, nechci spoilerovat. Noomi hraje (zde dokonce dvojsmyslně) dobře jako vždy, vedle ní Aksel Hennie, kterého jsem předtím viděl (a ještě neznal) v Lovcích hlav a Sisu. A o další tvorbu T.Wirkoly se teď asi začnu zajímat.

Slepičí úlet: Zrození nuget (2023)

VAROVÁNÍ! Tento film nemá s "jedničkou" kromě postav a volné dějové návaznosti bohužel NIC společného! Zmizeli Park s Llordem, zmizeli dabéři obou hlavních postav, zmizel chytrý scénář, zmizel spád, zmizel chytrý humor, zmizely gagy, hlášky a narážky na jiné filmy, zato se zhoršila animace a střih. Z hereckého obsazení "jedničky" zůstala prakticky pouze M.Richardson. Místo humoru, parodie a akce je tu jakási melancholie, důraz na rodinu a přátelství. Postavy včetně Rockyho se oproti skvělé jedničce (kterou jsem si po dlouhých letech pouštěl pouhý den předtím a u které jsem vůbec neváhal s plným hodnocením) náhle chovají jako rozumu zbavené a bohužel to není vtipné, ale trapné. Nejtragičtějším případem je nový (indický?) manžel "zlé" farmářky. Všem postavám jako by zde chyběla "duše". Před shlédnutím jsem se velice divil, proč sequel takového skvělého filmu vůbec nešel do kin. Při sledování jsem to brzo pochopil. Místo bavení se jsem po většinu stopáže jenom nevěřícně zíral, jak bylo možno takto zkazit skvělý originál. Přitom jeho scénárista se kupodivu podílel i na tomto nepodarku. Ačkoliv mělo jít (po variaci na Velký útěk v jedničce) tentokrát o parafrázi Mission: Impossible, zaznamenával jsem tam (možná chybně) pouze velmi nepodařené odkazy snad na Barbie, Stepfordské paničky nebo v závěru na původní Fargo. Všechno to utrpení "korunuje" 2x nastavovaný konec a závěrečné 11minutové (!!) titulky bez jakékoliv vložené scény či posledního vtípku, za nimiž ještě následují další plné 4 minuty titulků se všemi variantami netflixovského dabingu. Opravdu, pokud milujete jedničku, na toto se ve vlastním zájmu NEKOUKEJTE. Kvalitou se to neblíží (mám-li zůstat u plastelíny) dokonce ani Pirátům či Pračlověkovi, natož Wallaceovi & Gromitovi, Ovečce Shaun či samotnému originálu. Čili bezkonkurenčně nejhorší (s velkým odstupem za vším ostatním) věc od studia Aardman. Nevím, na který film má upomínat podtitul Zrození nuget, výstižnější by snad byly Stepfordské slepičky, ale podle výsledné kvality bych to přejmenoval spíš na Záprtek...

Vzpoura na lodi Caine (1954)

Výborně napsané, zrežírované i zahrané. Po druhém shlédnutí mám sto chutí vidět i ty další verze, hlavně Altmanovu a zcela čerstvou Friedkinovu. A po nich si dám znovu tuto, snad v ní konečně objevím toho Lee Marvina...

Železničáři: Neznámý příběh Bhópálské tragédie roku 1984 (2023) (seriál)

Bylo to poutavé, napínavé a navzdory množství postav a skokům v čase i prostoru docela přehledné. Až na sociální postavení a chování postav to bylo pojaté takovým všeobecně vstřícným, skoro až americkým stylem. Klidně bych si to dal celé znovu.