Útěk z vězení (2005) (seriál)

Kdyby show skončila první sérií (u dalších se hodnocení postupně snižuje až ke **), mohlo jít o legendární příběh, který staví na parádním nápadu a téměř dokonalém provedení. Příběhy mezi zdmi Fox River a za nimi se dynamicky proplétaly, krve teklo jako na výroční zabíjačce, ale až na několik výjimek, v mezích "seriálové" uvěřitelnosti. A tou jsem byl tak unešen. Všichni až na Dominica Purcella herecky excelovali, a bylo proč s nervózně svrbivým prstem na myši čekat na další epizodu._____ Druhá série si svou dynamičnost zachovala, ale stávalo se tak poněkud účelově, a i když si Prison Break stále držel svůj cool, naděje oddaných fandů byly chladokrevně umlčeny (jako tolik hlavních postav v seriálu) koncem druhé a přerodem v hloupoučkou třetí sérii. Ale jak už jsem naznačil, pro mě žije jen ta první.

Mise (1986)

Podstata a hodnota skutečného života nám dávno unikla, namísto láskou svět žije silou moci, ale idea samotná přetrvá. Třeba v tomto příběhu o pokání, vůli a křídlech i poutech víry. Pro mě zatím asi nejpůsobivější role Roberta De Nira.

Nebeští jezdci (1968)

Škoda. Že tak krásné období nejen pro tvoření filmů nevydrželo déle. Že Čechoslováci bojující na Západě na své hrdinství doplatili. Že vůbec přišlo takové období, kdy se od normálních lidí čekaly velké věci. Že jsme jako olivy, které ze sebe vydají to nejlepší, až když jsou drceny. Že český film předčasně přišel o takový talent, jakým byl Jiří Hrzán.

Opustit Las Vegas (1995)

Tak. Konečně jsem, po několika měsících, našel odvahu hodit i sem pár zbytečných slov. Po dobu sledování jsem si pořád říkal, na co se to sakra koukám. Nějaká podstata, motivace, cíl, myšlenka? Nic. Ale se záverečnými titulky se něco zvrtlo. Někde se se zaduněním přehodila obrovská páka poznání a já si řek: Co jsem to sakra viděl? Celý film se totiž tváří strašně nevinně, ale jak se čas naplní , to co má být jasné a nevyhnutelné, je najednou hrozně nestravitelné. Nicolase Cage nemám moc rád, ale co tady předvedl, je mimo mé chápání.

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Dnes je bez debaty, že dílo plné sexu, krve a drog najde své místo na výsluní mnohem lépe a rychleji, než jiné duchovní dítě bez nich. Bylo by však zlomyslné a neopodstatněné tady komentář ukončit, protože je zjevné, že i toto béčko má potenciál. Ještě zjevnější však je, jak strašně chce zaujmout, a to úplně vším. Otázka je, je-li to problém jen seriálu, nebo scény, na které se málokdo z výše popsaných důvodů udrží. Viděl jsem 7 dílů, takže je možné, že své hodnocení změním, ale prozatím sleduju jako oddych a veselý kýč. :)

Californication (2007) (seriál)

Spolu s Entourage mi pravidelně zvedá koutky a "plní" ty nejmokřejší sny. :) Otevřte dveře ke svým fantazií a stejně budete daleko od každodenní skutečnosti Hanka Moodyho. Možná by bylo vhodné připojit jako podtitul symbol z pánských záchodků, protože si troufám tvrdit, že obsah a celková "orientace" seriálu může být pro ženy solí do ran. Seriál ale také umí překvapit svou lidskostí a svébytným hedonistickým světobolem. Také proto za 5*. A konec třetí série mi zasadil těžký spodní hák. My California dreamin' and I need another h(H)ankie. P.S. Nemožné kvalitativně docenit, pokud sledujete s dabingem. Jako všechno. Howgh.

Futurama (1999) (seriál)

Budoucnost je ošemetná, aneb Matt Groening se zbláznil. Snad žádné jiné téma nedává takovou scénáristickou volnost a já s Fryem si pozici Alenky v říši mimozemšťanů, robotů, a vesmíru na dosah neskutečně užíváme. A ještě něco: všechny postavy jsou neskutečně boží. P.S. Nemožné kvalitativně docenit, pokud sledujete s dabingem.

Kouzelný dům (1939)

Ačkoli netypická, ale tím působivější dvojice Štěpánek-Mandlová a snivá režie i astmosféra vytvořily pozoruhodné dílo, které mi ukázalo novou stránku prvorepublikové kinematografie. Zajímavý zážitek. A ke komentářům některých: Je lepší pokud se "přehrávání" děje z uměleckého citu a oddanosti roli než z nedostatku talentu a zoufalé křeče. Já jen tak.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Ačkoli se mnou film v některých scénách lomcoval jako ranní mrazík uvázaným ratlíkem, nemůžu říct, že bych byl unešen. Kniha, kterou jsem zhltl za dva dny, mě přinesla dodnes nepopsatelný zážitek. Filmový přepis zaujme hereckými výkony a atmosférou "betonové džungle" jako vystřiženou z knihy, ale přesto zůstává (jak už to bývá) jen neúplným obrazem. Začátek by si zasloužil protáhnout, takhle je to jako nasednout do vlaku bez výchozí stanice. Pro podobný zážitek shlédněte Paniku v Needle Parku.