Král Šumavy (1959)

Vynikající thriller, a to hlavně tím, že se vyhnul jednostrannému lživému výkladu události (v době vzniku tak populárnímu). Edit: Jasně, po celou dobu filmu vás napadá, že tohle je jedna velká kapitální békovina, ale aspoň vám ty svoje lži pořád nevnucují).

Bílá nemoc (1937)

Vrcholem je pro mne dlouhá scéna s Maršálem a doktorem Galénem. Krásná a zároveň hrozná podívaná. Z geniálního podobenství pana Štěpánka úplně mrazí v zádech.

Jízdní hlídka (1936)

Vyjadřovat se k teatrálním výstupům uprostřed boje a ostatním věcem, které by dnes ve filmovém díle zdaleka neobstály, snad ani není na místě. Tady to není pokřivení historických faktů a vrstvení lží jako v nějakém komunistickém blafu let sedmdesátých. Ano, film je poplatný své době - ale v tom v tom dobrém slova smyslu. I bez krvavých scén a efektů tam bylo několik silných scén a herci excelovali - jaká ironie, že za nějakých 20 let si Zdeněk Štěpánek zahrál Husa propagujícího revoluci. Sice předvídatelný, avšak stylový konec je korunován několika záběry na čs. vojsko s duchem a zbraní připravenými k boji. Dokonce se objeví i státní vlajka. :) Toto je, přátelé, vlastenecký materiál. P.S. Být jiné národnosti, nejspíš jdu o hvězdičku dolů.

Slečny přijdou později (1966)

Jedna hvězda za pár až podivuhodně okatých narážek na režim a druhá... no schválně, můžete hádat. Bez napětí, bez hudby (pokud nepočítám jediný motiv vytáhnutý snad z oslavných bylin odněkud ze sibiře), bez atmosféry. Jó, tohle je konec, pánové. Film s dobrými herci se sám neprodá. Škoda.

Ať žije nebožtík (1935)

Tady už je každý komentář zbytečný. Musím se přiznat - pro dobové veselohry až příliš příznačná zápletka záměn a omylů mě zase dostala a jen horko těžko jsem se zvedal z podlahy po neuvěřitelných hláškách pana Haase. A nemůžu si odpustit malou melancholickou litanii - člověk se až diví, kam zmizel kreativní duch a vtip české komedie předválečných a posléze přelomu šedesátých a sedmdesátých let a možná i ta obyčejná chuť dělat zábavu pro zábavu. Kde jsou ty časy.

Machři (2010)

Vesměs nevtipná sračka, která nestojí za štěk. Fuj Sandlere.

Počátek (2010)

Asi budu za alibistu, ale teď se postavím se do role diváka, který cíleně nehledá zápory. Nemůžu si vzpomenout, kdy mě naposledy film tak chytl. Po dalším zhlédnutí se snad zmůžu na víc než jen, wow.

Řád (1994)

Film naznačuje, jak teňoučká je hranice mezi dobrým a špatným. Tolik pravd a tolik důvodů. Působivá režie a parádní herci. Pěkný film, který stojí za zhlédnutí. "Světské zákony byly dodrženy."

Glee (2009) (seriál)

Ale s tou choreografií si dali záležet.

Zoufalé manželky (2004) (seriál)

1. předpoklad: Kdo žije na Wisteria Lane, má ve skříni aspoň jednoho kostlivce. 2. předpoklad: Pořád se něco děje. Neexistuje něco jako klidná ulice. 3. předpoklad: Problémy si vás vždy najdou. Ale teď vážně. Proč 5*? Jednoduše. Je to jedna velká slátanina všeho možného a nemožného, až si člověk říká, kam na to ti autoři chodí. Nekonečná telenovela, při které nemám chuť něco rozbít, když slyším úvodní znělku. Manželky si pořád drží úroveň (což je dnes skoro nemožné!), pod kterou už pěkných pár sérií neklesly. Ač jsou hrdinové stavěni do kolikrát absurdních situací, jednají a přemýšlejí (do určité míry) jako normální lidé. A několikrát těch dvaačtyřicet minut jedné episody neslo - věřte tomu nebo ne - jakési poselství. Pro mě to (zatím?) funguje bezvadně.