Barbora Hlavsová (1942)

Film z doby, kdy zachování cti bylo hodno velkých obětí. Film je poslem krásných hodnot, jejichž pouhé vyznání bylo ve své době smutným zadostiučiněním. Všichni herci skutečně excelují a film je točen s citem - možná až s jeho přemírou, která ústí v utahané tempo. Kdybych film viděl v premiéře za okupace, pocity by mohly být jiné...

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Tahle komedie mě dostala už úvodními titulky a stylovou hudbou. Potom snem Vládi Menšíka a Chuchlí. A Olinkou Schoberovou. Tou vlastně nejvíc. :)

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Silné ***. Nic, co bychom několikrát neviděli, ale těm dvěma to sluší. A Tom je opravdu bůh. :)

Vodní svět (1995)

Parádně rozdané karty a rozehraný děj během první poloviny filmu je udupán křečovitými scénáristickými kličkami a (opět) natahovaným koncem. U krásného Tance s vlky mi předlouhá stopáž vůbec nevadila, tady celkově působí jako rušivý faktor. Kevin umí, chtělo by to jen schopnější projekt.

Nezlobte dědečka (1934)

Falešný strýček z Ameriky zaměňuje svatbu a mariáš, vykládá o New Yorku a já se úžasně bavím :) Bezkonkurenční Burian, krásná Mandlová a Theodor Pištěk coby vojevůdce kartáginských vojsk. - "Nó, ale teď máme v Americe strašnej problém s gangsterama, to je samej únos." - "Ale to já bych se bála." -"Né, takový voni vracej."

Krajina střelců (2003)

Zdařilý pokus o návrat. Vše za mě řekl Lima a já si přidám čtvrtou hvězdičku. Za to, že Costner umí vyprávět dějově "pomalé" filmy s velkou dávkou citu.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Nejkomplexnější a nejlepší ztvárnění největšího konfliktu v dějinách, i když jen z "jedné strany". Nic nepřiblíží nám tolik neznámé a nepopsatelné pocity víc, než výpověď samotných aktérů, zfilmovaná s citem a precizností. Bez patosu, bez chyby. Sleduji už potřetí a nejspíš ne naposledy. Unikátní projekt s úžasnými herci, ale taky krásná pocta těm klukům, na kterých kdysi "spočívaly zraky světa". Díky, pánové.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Šňupající novinář a agresivní právník na halucinogenním výletě napříč Nevadou. Pokud dokážete přijmout, že příčinou, účelem i motivací - alfou a omegou - filmu skutečně jsou látky měnící vnímání skutečnosti, máte vyhráno. Proto je také přirozené, že si sem tam připadáte ztraceni. Přesto je neradno film kvůli tomuto faktu zatracovat. Ona "bezstarostná jízda" je totiž líčena s velmi chytlavým a svérázným hipsterským odstupem, a hlášky a kreace Deppa jsou doslova odzbrojující. Přidejte si parádní hudební podkreslení a pár komických epizodních roliček, a máte "one hell of a trip".

Užívej si, co to jde (2009)

Kdyby se film odvíjel v rytmu první půlhodiny a nespadl do žumpy průměrných vztahovek, byl bych mnohem radši. Woodyho mám rád víc jako autora Matchpointu nebo Annie Hall. A musím říct, že čeští producenti se s překladem názvu zase jednou pěkně sekli.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Jejich největší zbraní je smích. Komediální rovina seriálu, charakteristická inteligentním jazykovým a situačním humorem, špičkovou protiválečnou satirou, a opravdu nesčetným množstvím vynikajících hlášek, je citlivě vyrovnána - díky jeho zasazení - rovinou tragickou, která ve válce znamená především smrt a utrpení. Výsledkem je Dílo, které je vtipné, lidské, smutné, laskavé, dojímavé a má toho tolik co říct. „I will not carry a gun, Frank. When I got thrown into this war I had a clear understanding with the Pentagon: no guns... I'll carry your books, I'll carry a torch, I'll carry a tune, I'll carry on, carry over, carry forward, Cary Grant, cash and carry, carry me back to Old Virginia, I'll even hari-kari if you show me how, but I will not carry a gun!“