• Western

Občanská válka (2024)

Název je zavádějící a reklamní video taky. Občanská válka v Americe tvoří ve filmu jen vzdálenou kulisu. Jde o road movie dvou až tři novinářů a jedné učnice. A ti jedou autem necelých 1400 km do Bílého domu, cestou zastavují a fotí akce z malých bojůvek a povídají si o tom. Možná myšlenka pro Američany, moje byla, že do kina jsem na to nemusel. Devizou filmu je zvuk. Veškeré výstřely, odrazy, ozvěny působí silně realisticky a vytváří pocit osobní účasti v centru dění.

Podruhé mě neoklameš (2024) (seriál)

Je to smutné, že se už na hodnocení CSFD nedá vůbec spolehnout. Nový seriál, který bodoval hned po startu, tak jsem do toho šel. A bylo těžké vydržet až do konce. Detektivní telenovela, okořeněná vším možným. Hlavní hrdinka je sice hezká, ale nedá se jí věřit skoro nic. V každé situaci je "vystajlovaná" jak na filmovou přehlídku v KV. Její fyzické zákroky proti mužům působily uměle, jako když dítě odstrčí dědečka. Stále pátrá po něčem, ale každému hned při tom pátrání vyklopí vše, co už ví. Což by ji mohlo samozřejmě i ohrozit. Po celou dobu po pohřbu zavražděného manžela působí pohodovým a normálním dojmem. Psychické můry z válečné akce podivné v této míře vzhledem k její hodnosti a vojenské kvalifikaci. A dál je to zbytečné rozebírat.

Stíny v mlze - Královna majálesu (2024) (epizoda)

U první série jsem dal první epizodu a už se nevracel. Z tradice jsem i u druhé série dal první epizodu. Sice to bylo o něco lepší než u jedničky, ale stejně ... Takové mdlé.

Sucho (2024)

Tento film není pro masy ani pro hlas lidu. V příběhu dvou naprosto rozdílných venkovských rodin je každá postava zcela mimo a svým způsobem zaslepený cvok. Takže to na sebe naráží každou vteřinu a všude. Sláma k těmto zaslepencům a buránkům přihodil ještě mladé evropské zachránce klimatu a bez jakéhokoliv soucitu nechal na divákovi, ať si s tím v hlavě pohraje. Výborní herci, záměrně většina neznámých. Kamera skvělá. A hlavní a nečekaná věc: Celý film byl neuvěřitelně silná a stupňující se DEPKA. Sláma vytvořil velmi silný film, bez snahy zalíbit se.

Temný případ - Noční krajina (2024) (série) odpad!

Kdo mohl takové kravině propůjčit název značky TP? Záběry na noc, vítr a mráz už dneska nikoho neohromí. A pak jsou tu samé absolutně nezajímavé postavy. Vyšetřující dvojice policistek mě do "děje" nevtáhla ničím. Postarší běloška (omlouvám se za ten rasistický výraz) nezajímavá ničím, nesympatická a celou dobu jen řve. Mladší černoška hnusná, tetování jí teče nohavicemi a rukávy ven, ve tvářích proražené větrací otvory, které jsou následně ucpány cvoky z riflí, ale nepochopil jsem, proč tu vůbec je. Kriminální příběh? A vůbec příběh? Paní Issa Lopéz by se měla probrat a jít dělat něco jiného než film. Tohle byla obrovská (temná a chladná) nuda a ještě průser.

Tokyo Vice - Season 2 (2024) (série)

Začnu tím, že první, velmi dobrá série seznamovala delší dobu s postavami, jejich prací a zvyklostmi v Japonsku (v Tokiu). Pak se vše opět pomalu zahušťovalo a na konec se všechno, co šlo, pěkně posralo. Žádná výtka, poutavě natočeno. Druhá série už "jenom" jede a jede. Má o dva díly víc a stejně jsem litoval, když to skončilo. Každá postava, až už je sympatická nebo ne, přitahuje svou osobností. Scénář neopomněl ani takovou maličkost, že mladý novinář, Američan, se při návštěvě rodiny v Americe  rodině a všem známým klaní do pasu, jak je zvyklý z Tokia. Jediné a poplatné zaváhání je postelová scéna dvou chlapců, včetně zasouvání. Šlo o zcela vedlejší postavy a scéna neměla nic společného s dějem. Jinak seriál super a druhá série graduje skoro 10 hodin.

V letu (2024)

"Uvolněná žánrovka s loupeží ve 12 000 metrech žádné velké nároky na diváky neklade a velmi pravděpodobně bude hitem". Takto to píší jinde. Ovšem místním hodnotitelům padají z klávesnice jen samé sračky. Nebyl jsem si předem jistý výsledkem, ale film je tím, za co se vydává. Akční komedie.  Takže zábavný, a to splňuje. Je jedno, že děj obnáší opotřebované klišé. Je tu film s novým zpracováním, jinými herci a "jinou" zápletkou. Opravdu se v tom nemusím dál hrabat, když chci, aby mě film "jen" pobavil. A k tomu bonus pro mě: prvních 12 minut se odehrává v Benátkách.

31. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023 (2024) (pořad)

Dobrý filmový retro úvod. Průběh vyhlašování měl docela plynulý průběh, a to je na celém večeru to hlavní. Vystoupení jedné paní, kde nevím, která národnost u ní platí, bylo příšerné a za téma, které vůbec nepatřilo tento večer na pódium bych ji nechal vyvést. Výsledky letos hodně v souladu s diváckým pohledem. Kromě filmu Bratři. A ještě kromě neúspěchu filmu Úsvit.

Advokát - Série 2 (2023) (série)

Druhá série byla uvedením na obrazovky rozdělena na dvě části. Ta první byla lepší a pestřejší. Ve druhé jsme se tři epizody nehnuli ze soudní síně. Sice Micky na place vždycky exceluje, ale všeho moc škodí. Závěr se opět srovnal a překvapení na konec se taky konalo. Oproti první řadě se neřešily drobné epizodní případy, ale celé je to věnované jednomu "velkému" případu, který je navíc ovlivněn osobním vztahem advokáta ke klientce. Celkově stejně dobré jako první řada, nebo i lepší, změnou zaměření pouze na jeden případ a urputností obhájcova týmu. Nutnost - lesby na place, ta hlavní černá. Absolutně se bez toho obejdu.