• Krátkometrážní

Bite (2015)

Casey sa pred svojou svadbou vyberie na dovolenku so svojimi kamarátkami, pretože ju čoskoro čakajú iné povinnosti a na kamarátky jej nezostane vela času. Počas výletu ju poštípe neznámy hmyz, čo ale nie je ničím nezvyčajným, pretože počas horúčav je hmyz všade. Po príchode domov sa však na jej tele začínajú objavovať rôzne vyrážky a nedokáže prijímať potravu. Čoskoro zistí, že z dovolenky si priniesla ovela viac ako len zážitky nahrané na kamere. - Na Bite som sa velmi tešil, pretože mám strašne rád poviedku Metamorphosis od Franza Kafku a vedel som, že tento horor sa ňou mierne inšpiroval. Chad Archibald už natočil niekolko hororov, ktoré ma zaujali, ale neboli ničím prevratným. Bite je však projektom, ktorý keby bol v mojich rukách, bol by som nesmierne hrdý na to, ako dopadol. Od začiatku funguje všetko presne tak, ako som si tento horor predstavoval a ako som si predstavoval Kafkovu poviedku, keď som ju spoznal. Deštrukcia sa začne miernymi zmenami na ludskom tele, ktoré najprv nezasahujú do života postihnutej osoby, lenže postupne prichádzajú zmeny, ktoré sú viditelnejšie a spôsobujú už aj zmeny psychiky. Postupne to prerastie do štádia, kedy sa osoba naprosto odcudzí od iných ludí a zomiera. Akurát namiesto smrti je v Bite dokonalá premena na hmyz. Herecké výkony sú perfektné a naprosto uveritelné. Jediné, čo mi chýbalo, bola Michelle, ktorú neviem z akého dôvodu režisér do tohto projektu nezapojil. Musím uznať, že masky som očakával menej vydarené. Musím však uznať aj to, že som Chada v tejto oblasti podcenil a masky vyzerali úplne profesionálne. Pokial som chválil masky nedávno v írskom Cherry Tree, tu sa hranica posúva ešte o niekolko levelov vyššie. Prekvapivo perfektne vyšli aj vzťahy a časové zaradenie. Nákaza prichádza práve v období pred svadbou a snúbenci naviac ani nevedia, či sa vôbec budú brať, takže premena na chrobáka je už len čerešničkou na torte. Moje nízke očakávania vyplývali aj z toho, že mal Bite medzi hororovými fanúšikmi, ktorí sa zaujímajú o tento žáner hlbšie, dosť velký hype. Nedávno som videl The Witch, ku ktorej som nenapísal komentár, tak sem napíšem krátke porovnanie týchto dvoch snímkov. The Witch je nepochopeným projektom hlavne preto, že žáner horor a komercia k sebe nepatria. Bolo totálne nezmyselné propagovať The Witch medzi obyčajných ludí, ktorí nemajú potuchy o procesoch s čarodejnicami, sile miestnych legiend a o tom, čo znamená slovo hororová atmosféra. Na druhej strane propagácia Bite bola zameraná len na hororových fanúšikov, takže verím tomu, že poteší aj ostatných. Velmi sa teším aj na Chadov projekt Antisocial 2, ktorý na YouTube láka thumbnailom ukrižovaného chlapa. Tento motív sme mohli vidieť aj v Bite, ale netuším, čo chce týmto symbolom Chad vyjadriť, keďže v jeho hororoch žiadne náboženské symboly nevidím. Na Antisocial 2 som však aj celkom nahnevaný, pretože TV premiéra bola v Kanade už pred štyrmi mesiacmi a ludia sú tam očividne neschopní nahrať jeden horor z TV. Ale nevadí, na Bite som tiež čakal takmer rok a dopadol perfektne. Poďakovanie majstrovi Chadovi Archibaldovi za snahu v tomto žánri bez odklonov k ostatným nezmyselným žánrom.

Black Friday (2021)

Obchod s hračkami sa chystá na deň, ktorý je snom všetkých obchodníkov a nočnou morou všetkých ich zamestnancov. Tento Black Friday bude výnimočný, pretože zákazníci si okrem peňazí a bojovej nálady prinesú aj neznámu infekciu, ktorá ich mení v beštie. - V podstate mi tu vadil len absolútne amatérsky strih, ale inak som dostal všetko, čo som od hororu tohto typu čakal. Pekné masky, slušný bodycount a prekvapivo znesitelné postavy. Samozrejme sa tu nájdu miesta, kde sa postavy len rozprávajú, ale to je pri Zombie filmoch klasika. Dosť to ale vykompenzovalo to, že sa akcia začína hneď od úvodu a netreba prečkať nejaké dlhé zoznamovanie sa s postavami. Nie že by to bol počin, ktorý budem na Black Friday pozerať každý rok, ale v budúcnosti sa k tomu určite aspoň raz vrátim, pretože aj stopáž tvorcovia fajnovo trafili.

Black Mass of the Nazi Sex Wizard (2015)

Film zobrazuje násilné predstavy, ktoré sa počas Vianoc odohrávajú v mysli zvráteného vraha. - Slovo umenie má pre každého človeka iný význam. Pre niekoho sú umením tri čiary nakreslené na plátne, za ktoré je ochotný zaplatiť 70 miliónov, pre iného zase banda dievčat, ktoré neustále zvracajú. Je to moje prvé stretnutie s tvorbou tohto Lucifera, a aj keď to v podstate nemá žiadny dej, dá sa na to pozerať vďaka velmi zaujímavej práci so zvukom a nechutným maskám. Inak to išlo mimo mňa, ale keďže si očividne režisér robí čo chce a buduje si v tomto žánri svoju vlastnú cestu, dám tomu priemerné hodnotenie.

Black Site (2018)

Poslaním organizácie, ktorá sídli na mieste nazývanom Black Site, je deportovanie Bohov, ktorí prišli na Zem činiť zlo. Ich najnovším úlovkom je Erebus, ktorého deportácia sa ale nezaobíde bez problémov. Budova sa totiž ocitne pod útokom jeho nasledovníkov, ktorí sú odhodlaní vyslobodiť svojho vodcu za každú cenu. - Zvláštny horor, nad ktorým budem ešte nejakú dobu premýšlať. Aj keď je to natočené poloamatérskym štýlom a herci podávajú miestami až podradné výkony, ide o horor, ktorý si zhliadnutie zaslúži. Spracovanie mysteriózneho námetu v štýle H. P. Lovecrafta, kedy strach vychádza hlavne z toho, čo ludské oko nevidí a v prvom rade nedokáže pochopiť, tu je vygradované do najvyšších otáčok a výjavy odohrávajúce sa v hlave hlavnej hrdinky sú fascinujúce. Tvorcom sa podarilo zladiť to aj technicky, čiže nechýba štýlová hudba a prepracované vizuály. Rozuzlenie bolo pre mňa tiež uspokojivé, takže mám z toho dosť pozitívny dojem. Keby tu bolo viac prostriedkov a skúsenejšia výprava, išlo by o extrémní nářez, ale aj takto ide o film, s ktorým som viac než spokojný. + herečka z The Mind's Eye, Pod a Darling + herec z The Rezort a Kill Command

Black Water: Abyss (2020)

Partia piatich dobrodruhov sa vydáva preskúmať systém podzemných chodieb. Podarí sa im objaviť nádhernú jaskyňu, ale kvôli prietrži mračien zostávajú uväznení pod zemou. A nie sú sami. - Režisér parádneho The Reef sa po dlhšej prestávke vracia s ďalším Animal Horror kúskom a opäť prináša krvavú zábavu. Scenár samozrejme netreba komentovať, pretože ten je u všetkých filmov tohto ranku totožný, ale za zmienku určite stojí slušná práca s aligátorom, ktorý sa na rozdiel od digitálneho nepodarku v mainstreamovom Crawl drží v úzadí, a keď už udrie, tak to stojí za to a scéna je nastrihaná tak, že to nepôsobí trápne, aj keď vždy na obeť zaútočí rovnakým spôsobom. Ako letné osvieženie to svoju úlohu splní ideálne a páči sa mi, že sa režisér vo svojich hororoch drží väčšinou podobnej tematiky. + herečka z The Loved Ones a The Meg

Blair Witch: 20 let poté (2016)

Dlhé roky po zmiznutí Heather z prvého filmu o čarodejnici z Blair sa nájde videopáska so zábermi z udalostí, ktoré sa vtedy odohrali. Na túto nahrávku narazí jej brat, ktorého toto video uistí v teórii, že aj napriek mnohým neúspešným pátracím akciám je jeho sestra stále nažive. Dá dokopy tím kamarátov, zabezpečia techniku a s pomocou miestneho chlapa sa vydávajú do lesa, v ktorom sa jeho sestra stratila. Na mieste ich však namiesto dojemného stretnutia so stratenou sestrou čaká najhrôzostrašnejší zážitok ich mladých životov. - Marketing mal tento horor zvládnutý perfektne, ale rovnako ako v mojich očiach nepodarený horor The Witch, ktorý mal podobný ošial na hororovej scéne a tým pádom sa dostal aj do rúk mnohých divákov, v ktorých nemal čo robiť, sa to vo finále premenilo na neuspokojivý projekt. Zodpovednosť nenesie Adam Wingard, ktorého práca je pre mňa ako vždy uspokojivá, ale skôr aspekty, ktoré sú u hororového Found Footage subžánru najdôležitejšie. A to práca s kamerou a herci. Nemyslím si, že bolo dobrou volbou dať do rúk kameru neskúsenému postaršiemu pánovi, keďže bolo cielovou skupinou hlavne mladé publikum a využívalo sa množstvo modernej techniky. A herci sú tým najslabším článkom tohto hororu. Otravnej škriekajúcej Heather sa samozrejme nevyrovnajú, ale u tohto hororového subžánru si divák jednoducho potrebuje vytvoriť mierny vzťah k postavám, keďže sleduje všetko z prvého pohladu, a to sa u postáv v Blair Witch takmer vôbec nedalo. Na všetko sa išlo až príliš rýchlo a aj keď tu bolo nočných scén vela a snaha o vystrašenie diváka sa nedá poprieť, bolo mi v podstate úplne jedno, kto zomrie a kto prežije. Páčilo sa mi, že tvorcovia ukázali tentokrát aj zábery na les zhora, pretože u prvého projektu mnoho ludí kritizovalo to, že sa všetko odohrávalo na okraji lesa v riedkom poraste. Taktiež som rád, že som sa dozvedel nové informácie o čarodejnici, ktoré sú prínosné aj pre objasnenie niektorých nejasností z prvého projektu. Som spokojný aj s intenzívnym vyvrcholením, ktoré však kvôli spomenutým problémom s hercami nepôsobí až tak výrazne, ako by malo. Jedná sa u mňa teda o mierne sklamanie, pretože tak ambiciózny projekt by mal s touto zaujímavou hororovou tématikou pracovať ovela profesionálnejšie. + herečka z From Dusk Till Dawn: The Series

Bledé modré oko (2022)

V roku 1830 sa vo vojenskej akadémii v štáte New York za záhadných okolností obesí jeden z miestnych kadetov. Na miesto je privolaný detektív Landor, ktorý má zistiť, čo sa na mieste stalo. Obesenému mužovi niekto z hrudníka vybral srdce, takže začína byť jasné, že pôjde o neobyčajný prípad. - Podobne ako Antlers velmi depresívny film. Nepríjemné pocity dokáže Scott Cooper vytvoriť s prehladom, ale podobne ako u jeho predchádzajúceho filmu som mal pocit, že sa bojí zatlačiť na pílu a nechce stratiť divákov, ktorí mali radi jeho diela ešte predtým, než sa začal sústrediť na tvorbu hororov. Osobne ma nepotešila ani prehnaná stopáž, ktorá sa tu k pomalému tempu príliš nehodila, ale inak k tomu nemám viac výhrad. Chémia medzi Landorom a fenomenálne zahraným Poeom mi prišla super, dej bol až do úplného konca plný prekvapení a výprava mi prišla zvládnutá s prehladom, rovnako ako vynikajúco využitá práca s nepríjemne mrazivým prostredím. Keby to išlo do kín medzinárodne, asi by to neuspelo, ale ako VOD film na začiatok novej hororovej sezóny u mňa spokojnosť. Som zvedavý aj na režisérov ďalší horor A Head Full of Ghosts a zaujímalo by ma, prečo je tak zaťažený na točenie filmov podla predlohy.

Bleed (2016)

Partia šiestich známych sa po dlhšej dobe stretáva, aby mohla osláviť kúpu nového domu jedného páru. Po prvých dňoch plných zábavy sa partia rozhodne, že by mohla podniknúť výlet do blízkej väznice, ktorá v minulosti vyhorela a je už dlhé roky opustená. To, čo sa zo začiatku zdalo ako perfektný výlet, sa však po malej chvíli mení na boj o život, keďže v polorozpadnutej budove bývalého väzenia sa ešte stále ukrýva mnoho nebezpečných tajomstiev. - V poslednej dobe sa horory so slovom Circle v názve množia velmi rýchlo. Na tento horor som sa tešil, pretože z posteru vyplývalo, že to bude ďalší horor s tehotnou ženou v hlavnej úlohe, ktoré sa v poslednej dobe taktiež velmi kopia, ale zvyčajne s nimi nemám problém. Ale vždy viem, že na najlepší horor s tehotnou ženou v hlavnej úlohe z New French Extremity À L'intérieur už nikdy žiadny horor tohto štýlu nedosiahne. Bleed začína ako klasická ducharina, kedy sa partia priatelov schádza a po niekolkých strašidelných historkách a počiatočnom nadšení zo skúmania starého väzenia sa stáva terčom útokov nadprirodzených síl. Tento horor sa snaží priniesť aj nejaké nové nápady, ale velmi sa mu to nedarí. Prostredie bolo zaujímavé a v závere sa aj napätie celkom stupňovalo, lenže napriek velmi krátkej stopáži si Bleed dosť ťažko udržoval pozornosť, čomu sú na vine hlavne slabé herecké výkony. Duchovia vyzerajú dobre vtedy, keď nie sú použité digitálne efekty, ale akonáhle sa objaví nejaké CGI, je nejakému pozitívnemu dojmu absolútny koniec. Určite však musím pochváliť hudbu a kameru, pretože práca s nimi bola velmi vydarená. U hudby sa kvalitnej práci ani nedivím, keďže pán Jerome Dillon má za sebou velmi úspešné hororové projekty The Collector a No One Lives. Zdá sa mi, že režisér tohto hororu si zobral velmi vela práce, keďže režíroval, robil scenár a ešte aj strihal. Ako režijný debut to však dopadlo celkom dobre a myslím si, že aj on sám môže byť celkom spokojný.

Bleeding Hearts (2015)

V malom meste žije sesterstvo, ktoré je preňho prínosom, ale každoročne na obdobie jedného mesiaca z mesta zmizne. Záhadou je to, že v rovnakom období vždy opustí svoje ženy aj niekolko mužov, ktorí sa už k svojim ženám nikdy nevrátia. Niektorí ludia veria, že zmiznutia mužov má na svedomí sesterstvo, iní však tvrdia, že ide len o náhodu. V meste sa však tento rok zdržuje muž, ktorý sa rozhodne natočiť o záhadnom sesterstve dokument a odhaliť pravdu. - Na Bleeding Hearts som sa už dlhšie tešil kvôli Tonymu Toddovi, ktorý nanešťastie dostal len nevýraznú a úplne nepodstatnú úlohu, čo znie dosť komicky, keďže hral Boha. Aj napriek tomu to však bola slušná zábava. Sú tu parádne hlášky, kopa vtipných momentov a zábavných postáv. Čo mi však vadilo boli ženy, ktoré hrali v tomto horore hlavnú úlohu. Ani jedna z nich sa mi nepáčila a nechcem tu moralizovať, ale predvádzať takéto výkony a ukazovať vagíny kvôli takémuto hororu, ktorý si pozrie na svete maximálne niekolko stoviek ludí, je podla môjho názoru dosť nezmyselné. Naviac boli všetky úplne nechutné a pôsobili na mňa ako šlapky. ktoré zohnali tvorcovia na poslednú chvílu. Gore bolo len priemerné, za to krvi tu bolo celkom dosť. Nezmyselná bola podla mňa aj línia Santa Claus vs. Jesus vs. Satan, pretože nijak neposúvala dej a neprišla mi ani vtipná. Ale ten zvuk, ktorý vychádzal zo slúchadla keď volal Boh bol perfektný. Záverečný zvrat som nečakal, a tak to môj dojem o dosť vylepšilo. Pochváliť musím aj chytlavý soundtrack, ktorý hral dosť často a napriek tomu, že je úplne jednotvárny, sa mi páčil. Bleeding Hearts ubližuje jeho slabá práca s dvomi žánrami, ale ja som sa celkom dobre pobavil, napriek dlhšej stopáži to ubehlo celkom rýchlo, takže s radosťou udelím priemerné hodnotenie. + Tony Todd

Bliss (2019)

Kreatívna maliarka Dezzy (Dora Madison) zažíva ťažké obdobie, keďže sa jej minuli nápady pre jej obrazy a jej agent potrebuje aby svoju prácu čo najskôr dokončila. Rozhodne sa pomôcť svojej fantázii zakázanými látkami, ale postupne začína čoraz viac upadať do svojich halucinogénnych snov a prestáva byť schopná rozoznať čo je skutočné a čo nie. - Za co, Pane Bože, za co? Zas čtyři roky v prdeli. Toto sa mi honilo hlavou keď som to dopozeral, lebo po úžasnom The Mind's Eye som sa tešil na ďalšiu vizuálnu jazdu od pána Joe Begosa, ktorá mala tentokrát ešte mať aj moje oblúbené halucinogénne prvky. Halucinogénne to teda bolo riadne, ale predstavitelka hlavnej postavy mi bola tak vrcholne nesympatická, že ma to nebavilo už od prvej minúty. Pochváliť ale musím kameru, ktorá sa perfektne hodí k takému feťáckemu doupěti akým je Los Angeles. Zopár scén stojí za pozornosť, ale ak ste ešte nevideli The Devil's Candy, kde hrajú prím taktiež malby (v niektorých momentoch by som povedal, že si Joe Begos prevzal pár vecí z tohto filmu), určite si pozrite radšej to. + Graham Skipper + Matt Mercer + Jesse Merlin + herečka z Exists + herec z The Purge + herec z Spring a The Mind's Eye + herec z The Belko Experiment, Outcast a Like.Share.Follow