• Krátkometrážní

Pozvánka do pekla (2022)

Po výsledkoch DNA testu zisťuje Evie, že má v Londýne rodinu, o ktorej nikdy nepočula. Jej bratranec ju pozve do honosného sídla patriaceho mužovi menom Walter, kde sa koná velkolepá svadba. Po príchode ale zisťuje, že nie všetko je také krásne, ako tento obrovský dom. V jeho vnútri totiž číha niečo temnejšie. - Taká generická hororová blbina, ktorá sa snaží tváriť, že je fresh and sexy, ale v žiadnom prípade si nezaslúži miesto v kinách. Zahrané je to dobre a dokáže si to udržať pozornosť, ale je to nehorázne predvídatelné a v podstate ma po celý čas zaujímalo len to, kolko z postáv, ktoré dodržiavajú stáročia nejaké tradície, sa ku koncu pridá k hlavnej hrdinke, ktorú poznajú pár dní. Interiéry a kulisy sú krásne, ale nedokážu navodiť ten feeling, ktorý tento subžáner vždy potrebuje k tomu, aby uspel. Skrátka ďalší z rady PG-13 hororov, ktorých vznikne každý rok niekolko a na druhý deň po zhliadnutí si ani nepamätáte, o čom vlastne boli.

Predátor: Kořist (2022)

Naru je odhodlaná bojovníčka z kmeňa Komančov, ktorá chce svojmu kmeňu dokázať, že sa schopnosťami dokáže vyrovnať mužským lovcom. Uprostred jednej výpravy narazí na predátora, ktorý nepochádza z tejto zeme. Napriek nedostatočnému arzenálu sa tomuto netvorovi neváha postaviť a urobiť čokolvek, aby ochránila svojich blízkych. - Dan Trachtenberg nesklamal a vytvoril ďalšiu pecku. Pevne dúfam, že bude divákmi pozitívne prijatá, pretože nedať toto do kín je hriech, ale je velmi lahké odhadnúť, prečo to do kín nešlo. Hororový žáner tu síce nehraje prím, ale aj tak ma to velmi bavilo. Casting hlavnej postavy sa vydaril na jednotku a konečne vznikol v rámci žánru ženský charakter, ktorý je uveritelne napísaný a pripomína staré dobré časy, kedy silné ženy boli základom hororu. V rámci reálií je film taktiež ohurujúci, pričom ma fascinovalo aj to, že sa tu objavuje aj pôvodný jazyk Komančov, ktorým už hovorí len pár dôchodcov v Oklahome. Milovníkov akcie film poteší tiež, pretože už len sledovanie súbojov medzi osobami vyzbrojenými lukmi a šípmi a predátorom, ktorý používa tie najvyspelejšie technológie, je prinajmenšom zaujímavý. Digitálne efekty sú tiež na top úrovni, takže celkovo mi to vychádza na velmi silné štyri hviezdičky a v podstate jediné, čo mi tu chýbalo, boli praktické gore efekty. Inak ale jeden z najzábavnejších filmov, ktoré som za posledných pár rokov videl. Dan Trachtenberg sa stáva zárukou kvality a dúfam, že na jeho ďalší počin nebude treba čakať niekolko rokov.

Privilegium (2022)

Žiaci zo súkromnej školy v Nemecku začnú trpieť zvláštnymi príznakmi a ich správanie sa začne meniť zo dňa na deň. Postupne zisťujú, že nejde o náhodu, ale že sa niekto snaží ovplyvniť ich správanie a naplniť svoje temné ciele. - Námet nie je velmi divácky vďačný, ale pozeratelné to je. Postavy sú zaujímavo napísané, a aj keď je premisa v rámci hororového žánru vyždímaná naplno, nedá sa úplne presne odhadnúť, kam to celé smeruje. Záver je celkom intenzívny a dosť ma prekvapila jeho bezcitnosť, takže slabšie tri tomu dám.

Project Legion (2022)

Po tom, čo svet zaplavili krvilační démoni, sa mladý muž snaží prežiť vo svojom byte a nájsť spôsob, ako zachrániť svojich najbližších. - Je smutné, že jedna z najvýraznejších tvárí pravdepodobne najtvrdšieho športu na svete, musí točiť takéto nezmysly, aby mala na živobytie. Keby mal Cowboy dobrého manažéra, mohol za tých 40 sekúnd v klietke s Conorom zarobiť tolko, že nemusel do konca života pohnúť prstom. Keďže ale prijali hneď prvú ponuku, bude musieť Donald točiť takéto kraviny do konca života. Ale na druhej strane radšej toto, než Woodleyho rapová kariéra a jeho top hit I Will Eat Your Ass. Jedna hviezdička jedine za Cowboya, pretože je to stále lepšie, než jeho posledné výkony v klietke.

Prokletí městečka Bridge Hollow (2022)

Mladá rodina sa presťahuje z Brooklynu do malého mestečka Bridge Hollow, ktorého obyvatelia berú oslavy Halloweenu neuveritelne vážne. Hlavnou atrakciou je legenda o Stingy Jackovi, ktorý sa snaží o to, aby bol každý deň v roku ako tento strašidelný sviatok. Po tom, čo Sydney zapáli sviečku vo vnútri tajomného artefaktu, začnú halloweenske dekorácie ožívať a mestečko sa ocitne v obrovskom nebezpečenstve. - Do tohto hororu som vkladal velké nádeje, ale skončilo to len ako taká jednorazová chuťovka, ku ktorej nebudem mať dôvod niekedy sa vrátiť. Marlon Wayans a Priah Ferguson majú medzi sebou dobrú chémiu, ale vadili mi zúfalo nevyužité vedlajšie postavy, ktoré tam boli ako keby len do počtu a vývoju filmu nijako nepomáhali. Kostýmy sú super a sviatočná atmosféra malého mestečka funguje, a aj keď oživené dekorácie boli k videniu vo viacerých hororoch poslednej dekády, tento námet ma zrejme nikdy neomrzí. Jeff Wadlow je schopný režisér, ale točí už skoro dvadsať rokov a ešte nenatočil nič, čo by nejako výraznejšie vynikalo.

První krev (2022) (seriál)

V meste Savannah sa znenazdajky začnú opäť objavovať monštrá, ktoré boli vyhubené pred dlhými rokmi. V rovnakom čase sa do seba zamilujú upírka Juliette a členka rodiny lovcov monštier Calliope. Obe sú pripravené po prvý raz vraždiť, takže nebude trvať dlho a v meste sa začne krviprelievanie. - Akosi som nemal čo nové pozerať a niečo staršie som po piatkovom zážitku u Stranger Things taktiež nechcel zapínať, pretože by mi to prišlo až príliš amatérske. Tak som nejakým nedopatrením narazil na toto a nebolo to úplne najhoršie. Vlastne ono je to fakt zlé, ale našlo sa tu pár vecí, vďaka ktorým si to udržalo moju pozornosť. Najviac ma zaujal vedlajší charakter Olivera, ktorý sa objavil len v niekolkých epizódach, ale nakoniec bol klúčovou postavou. Taktiež tu hrá príjemná moderná hudba (cunnilingus on my couch vedie, lol). Monštrá sú tu len digitálne a sú asi tak (ne)podarené, ako plastické operácie miestnych silných ženských charakterov, ktorých casting niekto vôbec netrafil. Napriek všetkým nedostatkom a celkovému woke nádychu ma to ale zaujalo a po finále som zvedavý na druhú sériu. Asi to je moje nové guilty pleasure. Seriál po jednej sérii zrušený, takže všetko, na čo som bol zvedavý, zostane nezodpovedané. Čiže hodnotenie ide dole.

Půlnoční klub (2022) (seriál)

Brightcliffe je hospic, do ktorého chodia dožiť svoje posledné chvíle tínedžeri, ktorým kvôli chorobám nezostáva na tomto svete vela času. V noci sa tajne stretávajú a rozprávajú si desivé príbehy, vďaka ktorým sa medzi nimi formujú silné priatelstvá. Tiež sa dohodnú, že ten z nich, ktorý zomrie ako prvý, pošle ostatným správu zo záhrobia. - Na Flanagana hrozná slabota a je smutné, že už aj jeden z najnádejnejších hororových režisérov poslednej dekády spadol do žalostného bahna woke kultúry. Rozdiely v epizódach režírovaných ním a režírovaných inými režisérmi vrátane jeho dvorného kameramana Michaela Fimognariho sú až príliš zretelné a vo výsledku celý seriál vyzerá, že vlastne ani nemá žiadne posolstvo, keďže sa herci striedajú v rôznych charakteroch a ani jeden príbeh (s výnimkou Dustyho) nie je dotiahnutý do uspokojivého konca , poprípade sa preruší v polovici a o pár epizód pokračuje nezmyselne ďalej. Základ to nemá zlý, ale striedajú sa tu atmosférické päťhviezdičkové hororové sekvencie s poloamatérskymi až takmer divadelnými scénami plnými tupých dialógov, a to je niečo, čo pri seriáloch neznesiem. No a hrôzostrašne prehrávajúca Haeather Langenkamp ani nestojí za reč. Dúfam, že takto podobne nedopadne aj seriálová adaptácia môjho najoblúbenejšieho hororového literárneho diela The Fall of the House of Usher, ktorá má našťastie v obsadení Willu Fitzgerald, lebo v prípade The Midnight Club ma Flanagan strašne sklamal.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Vedec Albert Wesker sa so svojimi dcérami presťahuje do nového domu v komunite New Raccoon City. Umbrella Corporation tu pracuje na novej droge s názvom Joy, ale ich ozajstné plány sú omnoho temnejšie. - Resident Evil považujem za jednu z najpreceňovanejších hororových sérií a jej kultový status mi bol vždy záhadou, ale oproti tomuto je asi každý jeden diel klenotom. Toto je tak nezmyselná zlátanina, že sa to ťažko popisuje. Jediné, čo sa tu dá pochváliť, je vizuálne prevedenie a silné herecké výkony, ale aj keď sa herci snažia hrať naplno, scenár jednoducho neumožňuje, aby z toho vzniklo niečo zaujímavé. Nedotknutelnosť hlavnej postavy je miestami až úsmevná a jej motivácia je úplne debilná (dcéra, ktorá o ňu absolútne nejaví záujem). Dopozerať sa to dá. Teda pokial pri tom budete robiť ďalších desať vecí a občas si spomeniete, že vám na obrazovke beží epizóda seriálu.

Rozhodnutí nebo život (2022)

Curs>r je zapadnutá videohra, ku ktorej sa úplnou náhodou dostane Kayla. Keď zistí, že hra dokáže ovplyvňovať realitu a začne ničiť jej život a život jej blízkych, je na záchranu neskoro. Musí si vybrať medzi smrťou alebo pokračovaním v nebezpečnej hre. - Malý horor na zabitie času, ktorý sa nesie na vlne mainstreamových kravín typu Truth or Dare alebo Ouija. Vela vecí ma tu nezaujalo, ale za zmienku stojí svieže spojenie videohry a reality v kombinácii s príjemnou hudbou. Postavy sú nezaujímavé, gore tu nie je a celkovo sa tu nenájde nič, na čo by si človek o pár dní spomenul, takže trochu nechápem ten záverečný nábeh na sequel. Radšej odporúčam povenovať sedemdesiat minút kanadskej chuťovke Game of Death, ktorá sa nesie v podobnom štýle, ale je krvavejšia a hlavne zábavnejšia.

Sandman (2022) (seriál)

V dvoch epizódach ma to absolútne ničím nezaujalo. Príde mi to celé infantilné a ďalšiu scénu s tou holohlavou černoškou už fakt nedám. Nemienim s tým zabiť celý víkend, takže koniec. Jedna hviezdička za pekné vizuály.