• Krátkometrážní

Halloween končí (2022)

Obyvatelia Haddonfieldu sa stále vyrovnávajú so spúšťou, ktorú po sebe zanechal sériový vrah Michael Myers. Ten ale svoje dielo ani zďaleka nedokončil a je stále odhodlaný zavraždiť Laurie Strode. - Nie je to vyslovene zlé, ale je to tak nekonzistentné a hlavne z hladiska jednej z top hororových sérií ever tak neuspokojivé, že to nemôžem hodnotiť vyššie. Keď ma v deji viac ako hororová stránka zaujme to, ako sa postavy vyrovnávajú s PTSD, nedá sa to nazvať inak, než zlyhaním, teda aspoň čo sa týka žánru. A urobiť z žánrovej ikony houmlesáka žijúceho v kanále, to už je na mňa trochu moc. Nech Michael Myers odpočíva v pokoji. A najlepšie navždy. Ale ako je vidieť na tragickom stave moderného hororu, čoskoro sa zrejme objaví copycat a začne úradovať v sequeloch typu Michael Myers Comes Back, The Ghost of Michael Myers alebo Michael Myers Never Died.

Project Legion (2022)

Po tom, čo svet zaplavili krvilační démoni, sa mladý muž snaží prežiť vo svojom byte a nájsť spôsob, ako zachrániť svojich najbližších. - Je smutné, že jedna z najvýraznejších tvárí pravdepodobne najtvrdšieho športu na svete, musí točiť takéto nezmysly, aby mala na živobytie. Keby mal Cowboy dobrého manažéra, mohol za tých 40 sekúnd v klietke s Conorom zarobiť tolko, že nemusel do konca života pohnúť prstom. Keďže ale prijali hneď prvú ponuku, bude musieť Donald točiť takéto kraviny do konca života. Ale na druhej strane radšej toto, než Woodleyho rapová kariéra a jeho top hit I Will Eat Your Ass. Jedna hviezdička jedine za Cowboya, pretože je to stále lepšie, než jeho posledné výkony v klietke.

Spirit Halloween: The Movie (2022)

Traja chlapci sú už príliš starí na halloweenske koledovanie, takže sa rozhodnú tento sviatok osláviť novým spôsobom. Ich plánom je vlúpanie sa do nového obchodu Spirit Halloween. Tu na nich čaká nespočet príšer, ktorej počas tejto noci ožijú. - Využiť film ako spôsob reklamy pred Halloweenom je cool nápad, ale prevedenie je v tomto prípade málo uspokojivé. Tvorcovia sa netaja tým, že ich inšpirovali staré detské horory od Amblin Entertainment, ale také detské kolektívy ako kedysi už je dnes takmer nemožné dať dokopy, takže aj keď sa chlapci snažia, velmi zábavné to nie je. Finále v obchode mi prišlo odfláknuté a nezaujímavé, takže celkovo je to na dĺžku 73 minút dosť prázdne a odporúčam radšej uprednostniť nejakú staršiu klasiku, ako napríklad necelých 80 minút dlhý The Monster Squad z 1987.

Grimcutty (2022)

Grimcutty je strašidelná internetová bytosť, ktorá sa stane virálom po tom, čo malý chlapec pod jej vplyvom údajne dobodal svoju matku. Keď začnú v malom mestečku pribúdať pobodaní tínedžeri, je jasné, že internetová legenda ožila a bude ťažké ju zastaviť. - Presne ten typ moderného hororu, ktorý nemusím. Každá scéna so strašiakom ma totiž prinúti rozmýšlať, či som totožnú scénu videl v Slender Manovi, Bye Bye Manovi, Truth or Dare alebo ktorejkolvek ďalšej generickej kravine posledných rokov. A to nie je nikdy dobré. Ako teší ma, že títo tvorcovia, ktorí začínali s krátkometrážnymi snímkami na Crypt TV, sa postupne dostávajú aj k celovečerným snímkom, ale nie vždy to dopadne úplne ideálne. A nanešťastie je tomu tak aj v prípade Grimcutty.

Cursed Friends (2022) (TV film)

V roku 2002 sa počas halloweenskej noci štyri deti hrajú hru M.A.S.H., pri ktorej zapisujú, ako bude vyzerať ich život o 20 rokov. O dvadsať rokov neskôr sa počas halloweenskej noci opäť stretávajú a všetko začína nasvedčovať tomu, že sa všetko, čo napísali do hry, stalo realitou. Problémom je to, že do knihy napísali aj to, akým spôsobom zomrú, čo sa im čoskoro stane osudným. - V dnešnej dobe, kedy je už mainstreamová komédia kvôli rôznym aktivistom, ktorí by najradšej zničili všetko, čo luďom dokáže vyčariť úsmev na tvári, dá sa povedať mŕtva, sa už podla mňa ani neoplatí točiť filmy ako tento. Všetky pokusy o vtip sú kvôli korektnosti úplne k ničomu, a tak sa títo komici, z ktorých ma niektorí ešte pár rokov dozadu velmi bavili, len potácajú z jednej scény do druhej a je vidieť, že tam sú len kvôli paychecku. Dokonca by som povedal, že deti v úvode zahrali lepšie, než dospelí v celom filme. Keby to malo aspoň trochu sviatočnú atmosféru, ale aj tá tu úplne chýba, takže ide o výrazné sklamanie.

Deadstream (2022)

Populárny influencer Shawn Ruddy bol na internete zrušený. Snaží sa o návrat na obrazovky, a tak sa rozhodne streamovať zážitky zo strašidelného domu, kde chce stráviť celú noc. Nedopatrením sa mu podarí prebudiť ducha, ktorý bol v dome uväznený. Začína byť jasné, že toto môže byť posledná noc jeho života, ktorá bude navždy zaznamenaná na kamerách. - Asi to najlepšie, čo zatial Shudder priniesol na obrazovky. Naprosto ideálna kombinácia humoru a hororu, ktorá sa úplne vyhýba modernej korektnosti a ide naplno od začiatku až do konca. To všetko s minimálnym rozpočtom, ale za to neuveritelnou vášňou k hororovému žánru, pričom sa v niektorých pasážach atmosférou dokáže vyrovnať tým najlepším Found Footage kúskom v histórii. K tomu príjemne mixuje parodovanie moderných influencerov spolu s pridaním chat príspevkov od fanúšikov, ktoré sú tiež nesmierne zábavné. Naviac je to bombasticky napísané a plné legendárnych hlášok, z ktorých u mňa jednoznačne vedie Let's DEMONetize this bitch! Toto manželské duo si okamžite značím ako must-see a už teraz sa nemôžem dočkať ich segmentu vo V/H/S/99, ktorý vychádza o pár dní.

The Inhabitant (2022)

V roku 1892 zabila Lizzie Borden v mestečku Fall River svojho otca a macochu. Hovorí sa, že jej prekliatie sa v rodine dedí z generácie na generáciu, o čom sa čoskoro presvedčí aj Tara, keď sa v jej okolí začnú odohrávať kruté vraždy a ako zbraň vrahovi slúži sekera. - The Inhabitant som chcel vidieť kvôli mojím oblúbencom Leslie Bibb a Dermotovi Mulroneymu a nakoniec pozerám, že tam je tá holka, ktorá mi pokazila zážitok u piatkového nového Hellraisera, ale tak čo už. Ide o variáciu príbehu o Lizzie Borden, ktorá sa pocitovo podobá na vynikajúci a dosť prehliadaný seriál The Lizzie Borden Chronicles, akurát sa odohráva v modernej dobe. Čo sa týka vrážd, je to strašne slabé a nešikovne zostrihané, ale celkovo ma dej prekvapivo zaujal a bol som celkom napätý, čo sa z toho nakoniec vykluje. A keďže ma tvorcovia prekvapili s tým, že sa to všetko neodohrávalo len v hlave hlavnej protagonistky, slušné tri tomu nadelím. Stále ma ale mrzí, že ani 130 rokov po tom, čo sa vraždy odohrali, ešte nevznikol poriadny horor s touto témou.

Půlnoční klub (2022) (seriál)

Brightcliffe je hospic, do ktorého chodia dožiť svoje posledné chvíle tínedžeri, ktorým kvôli chorobám nezostáva na tomto svete vela času. V noci sa tajne stretávajú a rozprávajú si desivé príbehy, vďaka ktorým sa medzi nimi formujú silné priatelstvá. Tiež sa dohodnú, že ten z nich, ktorý zomrie ako prvý, pošle ostatným správu zo záhrobia. - Na Flanagana hrozná slabota a je smutné, že už aj jeden z najnádejnejších hororových režisérov poslednej dekády spadol do žalostného bahna woke kultúry. Rozdiely v epizódach režírovaných ním a režírovaných inými režisérmi vrátane jeho dvorného kameramana Michaela Fimognariho sú až príliš zretelné a vo výsledku celý seriál vyzerá, že vlastne ani nemá žiadne posolstvo, keďže sa herci striedajú v rôznych charakteroch a ani jeden príbeh (s výnimkou Dustyho) nie je dotiahnutý do uspokojivého konca , poprípade sa preruší v polovici a o pár epizód pokračuje nezmyselne ďalej. Základ to nemá zlý, ale striedajú sa tu atmosférické päťhviezdičkové hororové sekvencie s poloamatérskymi až takmer divadelnými scénami plnými tupých dialógov, a to je niečo, čo pri seriáloch neznesiem. No a hrôzostrašne prehrávajúca Haeather Langenkamp ani nestojí za reč. Dúfam, že takto podobne nedopadne aj seriálová adaptácia môjho najoblúbenejšieho hororového literárneho diela The Fall of the House of Usher, ktorá má našťastie v obsadení Willu Fitzgerald, lebo v prípade The Midnight Club ma Flanagan strašne sklamal.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Po smrti otca Bloodstonea sa viacero lovcov monštier stretáva na jeho poslednej rozlúčke. Majú súperiť o mocný kameň, ktorý po sebe zanechal. Ich cielom je zabitie netvora, ktorý sa pohybuje v obrovskom labyrinte a len jeden z nich sa môže stať víťazom. - Velmi príjemné prekvapenie plné akcie a súbojov s vynikajúcou choreografiou, v ktorej sa mixujú asi všetky žánre, na ktoré si človek spomenie. Old school čiernobiele vizuály mi väčšinou vadia, ale tu to funguje výborne a ideálne sa to dopĺňa s prevedením vlkodlaka, ktorý síce mohol dostať viac priestoru, ale keďže má celý film ledva päťdesiat minút, ubehne to ako nič a v podstate to okrem niekolkých slabších dialógov nemá žiadne hluché miesta. Keďže nemám potuchy, čo je Marvel, DC alebo Disney, tak netuším, či dej na niečo nadväzuje alebo niečomu predchádza, ale užil som si to ako už dlho nič a je na tom pekne vidieť, že natáčanie bavilo úplne všetkých.

Hellraiser (2022)

Počas krádeže nájdu dvaja lupiči tajomnú kocku, ktorú si vezmú so sebou. Riley ju má pri sebe v čase, keď sa predávkuje, a jej brat, ktorý jej prišiel pomôcť, sa o ňu poreže a následne zmizne. Riley začína zisťovať, že kocka je niečo omnoho temnejšie než len tajomná hračka. - Nový Hellraiser sa nepochybne zaradí medzi to najlepšie, čo na hororovej scéne tento rok vzniklo. Napriek tomu to nehodnotím príliš vysoko, pretože s tým mám podobný problém, ako s Brucknerovým The Ritual. Režijne aj scenáristicky je to špičkovo odvedená práca, ale výsledný dojem u mňa kazia nesympatickí herci. Nezaujali ma ani masky, ktoré mi prišli odfláknuté, ale ďalej už všetko funguje, ako má. Má to atmosféru, potoky krvi a aj záverečný zvrat, ktorý väčšina divákov zrejme odhadne dopredu, ma príjemne prekvapil. Ženské prevedenie Pinheada tiež nebolo zlou volbou, takže som zvedavý, či pribudne aj sequel, pri ktorom by som určite uvítal nové a hlavne sympatickejšie herecké obsadenie. Brucknerov prístup k tejto tematike je svojský a ide o jeden z raritných prípadov, kedy má readaptácia úspešného filmu / knihy svoj význam. Tiež musím pochváliť vydanie na VOD, pretože v kine by to s viac ako dvoma hodinami stopáže ludí až tak nebavilo, čo si našťastie tvorcovia očividne uvedomovali.