• Krátkometrážní

Satanic Hispanics (2022)

Hororová antológia s latino tematikou. Prvý segment je taká klasická Rugnovina, teda vynikajúci námet so skvelými maskami (Rugnovi maskéri by si mali okamžite spakovať kufre a presťahovať sa do Hollywoodu, aby američanom ukázali, ako sa robia praktické efekty), ktorý ale nenaplní svoj potenciál a vyšumí úplne do prázdna. Druhý segment prináša príbeh o upírovi (latino tematika AF, že jo), ktorý porobí tak trochu bordel po meste a podarí sa mu uniknúť spravodlivosti. Je to dobre zahrané, sú tam príjemné gagy a celkovo mi tento segment svojím štýlom vyhovoval. Tretí segment má na starosti Gigi Saul Guerrero a konečne môžem napísať, že sa jej zadarilo. Plusové body má aj za to, že tento segment mal najviac spoločného s tematikou celej antológie. S lepším castingom by z toho mohol byť podarený celovečerák, ale aj v tejto forme sa mi to páčilo. Štvrtá poviedka s kubánskym démonom a gigantickým dildom na záver poteší a trochu pripomenie skvelý seriál Ash vs Evil Dead, ktorým sa očividne inšpirovala. Celý príbeh Satanic Hispanics je odrozprávaný človekom, ktorého našli policajné zložky v dome plnom zavraždených ludí a ktorý tvrdí, že si po neho prichádza San La Muerte. Toto zocelenie príbehu ma príliš nenadchlo a myslím, že sa dalo vymyslieť niečo omnoho pútavejšie. To isté sa dá povedať aj o nedostatočne využitej latino tematike, pretože tu toho mohlo byť z tejto impozantnej kultúry omnoho viac. Celkovo ma táto antológia zaujala a po dlhšej dobe som sa pri horore zabavil, aj keď mi trochu vadilo, že niektoré poviedky boli vážne a niektoré zase vtipné. Proste čisto 50%-ná záležitosť.

Shining Vale (2022) (seriál)

Rodina Phelpsovcov sa kvôli problémom presťahuje do malého mestečka Shining Vale. Podarí sa im zohnať obrovský dom za výhodnú cenu. To ešte netušia, že dom má svoju temnú históriu, ktorá čoskoro vyjde na povrch a rodinnú situáciu ešte zhorší. - Pre človeka pochádzajúceho z (ne)normálnej rodiny dosť slušná zábava. Komédia sa tu miesi s hororom, ktorý niekedy prichádza z nadprirodzených zdrojov a niekedy z klasických rodinných strastí. Courteney Cox je pred šesťdesiatkou vo famóznej forme, fyzicky aj herecky. Prekvapivo sa tu podarilo vytvoriť aj zopár fungujúcich atmosférických scén, hlavne v podkroví a v digitálnej podobe v tom Oculuse či čo to bolo. Svojím spôsobom mi to pripomínalo seriál Ash vs Evil Dead, ktorý vznikol tiež na kanále Starz! a mohol by som si ho zopakovať. Ako oddychovka na zopár večerov Shining Vale poslúži ideálne. Som zvedavý, či vznikne aj druhá séria, pretože záver v štýle The Shining nechal vela vecí nezodpovedaných.

Shut In (2022)

Matka s dvoma deťmi zostáva po príchode svojho násilníckeho manžela, ktorý je závislý na drogách, uzatvorená v špajzi, z ktorej sa nedokáže dostať von. Napriek bezradnej situácii je ale odhodlaná ochrániť svojich potomkov za každú cenu. - “We entered the entertainment space in order to deliver a message to Hollywood: You no longer have a monopoly,” Shapiro said. Aj keď Shut In Hollywood žiadnym spôsobom nezasiahne, som nesmierne rád, že niečo takéto vzniklo. A ten monopol Hollywoodu sa vďaka woke kultúre pomaly ale isto rozpadá. Joe Rogan, Elon Musk, The Daily Wire, UFC, NELK, The Babylon Bee a mnoho ďalších ''krajne pravicových'' osobností a spoločností s virálnym dosahom začalo konečne spolupracovať a ukazovať, že v jednote je sila, len treba posunúť bokom všetky nezhody. Shut In je vystavaný hlavne na hereckom výkone Rainey Qualley, ktorá odtiahla celý film sama a velmi sa jej darilo. Velmi príjemné je aj celkové vyznenie filmu, hlavne záver, ktorý mi ako pravému sedliakovi vyčaril úsmev na tvári. Pevne verím, že budú aj ďalšie projekty od The Daily Wire aspoň na takejto úrovni, to by ale myslím Dallas Sonnier mal zabezpečiť, keďže je podpísaný pod tie najväčšie indie pecky posledných rokov, a to nie len z hororového žánru.

Sirotek: První oběť (2022)

Po tom, čo Leena Klammer unikne z psychiatrickej liečebne v Estónsku, prevezme identitu strateného amerického dievčatka Esther. Jej noví rodičia majú po jej objavení z jej návratu obrovskú radosť. Tá ale čoskoro zmizne, pretože je zrejmé, že do ich domu sa vrátil niekto úplne iný. - Z tohto prequelu som mal velké obavy, pretože jeho vznik bol podla mňa neodôvodnený. Naviac je Isabelle Fuhrman už dospelou ženou, takže som nečakal, že by to mohlo fungovať. Dopadlo to našťastie viac než dobre a tento prequel pôvodnému filmu hanbu neurobil. Scenár je na to, že človek, ktorý videl prvý film, vie, ako to v závere dopadne, dosť nápaditý a vo viacerých momentoch prekvapí. Samozrejme tu u hercov chýba charizma hereckého obsadenia z prvého filmu, ale Esther to dostatočne zvláda utiahnuť sama. Niekolko mesiacov som sa strachoval, ako to celé dopadne, ale nakoniec som velmi spokojný, že jedna z postáv, pri ktorých sa zrodila moja vášeň pre tento žáner, dostala ďalší film a je späť v celej svojej manipulatívnej kráse. Dva filmy už ale tejto frančíze budú navždy stačiť.

Slayers (2022)

Partia influencerov je pozvaná k zbohatlíkovi menom Steven Rektor. Ten im ponúkne kontrakt s obrovským platom, ktorý bez váhania prijmú. Netušia však, že sa práve ocitli v sídle krvilačných upírov, ktorí s nimi majú diabolské plány. - Kde sú tie časy, keď hrali Thomas Jane a Abigail Breslin v parádnych hororoch. Toto je len akási nezáživná zlátanina plná výdobytkov modernej techniky, ktoré ale nie sú vôbec využité. Charaktery sú bez charizmy, nie je to vtipné a celé to vyzerá, ako keby to ani nemalo scenár a herci všetko improvizovali. Keď som dal nedávnemu The Invitation s podobným konceptom dve hviezdy, tu nemôžem dať viac ako jednu.

Soft & Quiet (2022)

Tento film sa odohráva v reálnom čase. Sleduje partiu žien, ktorá sa vo volnom čase stretáva a diskutuje o témach, ktoré sú na verejnosti tabu. Pri návšteve obchodu zažijú nepríjemnú udalosť, ktorá navždy zmení ich životy. - Jason Blum sa zase vyznamenal. Síce je ten film opäť misgenred a hororom je tu tak maximálne gigantická medzera medzi prednými zubami Olivie Luccardi, ale už dlho sa mi nestalo, že by ma celovečerný debut tak uchvátil a znechutil zároveň. Režisérke ide stavanie napätia v scénach úplne na jednotku, ale všetko zabíjajú naprosto debilné charaktery, ktoré sa správajú ako deti na prvom stupni základnej školy. Ale aj sama režisérka bude tak trochu decko, keďže v rozhovoroch priznáva, že informácie o krajnej pravici čerpala z Instagramu a pod. Keďže išlo režisérke o to, aby reagovala na udalosti medzi májom 2020 (George Floyd / Amy Cooper) a januárom 2021 (''útok'' na kapitol), hodnotím film ako zlyhanie. Takýto typ filmu nikoho zmýšlanie nezmení, maximálne tak nahnevá pár autistov z 4Chanu. A keby boli tie ženské v kuchyni, kam patria, tak by takéto pochybné klubíky určite nevznikali (joke, ne že tady bude nejaký genderman triggered).

Sorry About the Demon (2022)

Zo začiatku sa mi páčilo, ako sympaticky tento malý horor paroduje ''strašenie'' z mainstreamových hororov, ale v druhej polovici už je film strašne naťahovaný a v niektorých scénach je jasne vidieť, že tvorcovia nevedeli, ako to celé ukončiť. Casting je sympatický a keby to malo okolo 80 minút bolo by to za slušné tri, ale takáto stopáž bola skrátka príliš. Nápady sa ale tvorcom uprieť nedajú, takže v budúcnosti určite uvítam nejaký ich ďalší kúsok.

Spirit Halloween: The Movie (2022)

Traja chlapci sú už príliš starí na halloweenske koledovanie, takže sa rozhodnú tento sviatok osláviť novým spôsobom. Ich plánom je vlúpanie sa do nového obchodu Spirit Halloween. Tu na nich čaká nespočet príšer, ktorej počas tejto noci ožijú. - Využiť film ako spôsob reklamy pred Halloweenom je cool nápad, ale prevedenie je v tomto prípade málo uspokojivé. Tvorcovia sa netaja tým, že ich inšpirovali staré detské horory od Amblin Entertainment, ale také detské kolektívy ako kedysi už je dnes takmer nemožné dať dokopy, takže aj keď sa chlapci snažia, velmi zábavné to nie je. Finále v obchode mi prišlo odfláknuté a nezaujímavé, takže celkovo je to na dĺžku 73 minút dosť prázdne a odporúčam radšej uprednostniť nejakú staršiu klasiku, ako napríklad necelých 80 minút dlhý The Monster Squad z 1987.

Stranger Things - Kapitola sedmá: Masakr v laboratoři (2022) (epizoda)

Zrod najprecíznejšie vytvoreného záporáka v hororovej histórii v priamom prenose. A to úplne bez srandy. Keď sa niekto vyzná v drogách a vie mi poradiť, čo ma dostane na päť týždňov do nejakého tranzu, tak napíšte DM. Lebo fakt neviem, ako vydržím to čakanie na posledné dve epizódy.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

He's not going to stop. Ever. Not until he's taken everything. And everyone. Zážitok na celý život, ktorý ani nemá zmysel nejako obšírnejšie komentovať. Všetko tu v rámci emócií funguje epicky a Dufferovci si už istotne zaistili to, že na nich svet nikdy nezabudne. To, ako do seba všetko od prvej po túto sériu excelentne zapadá, je dychberúce.