Accident Man (2018)

Působí to podivně, když podprůměrní heci hrají tak drsné hláškující tvrďáky. Někdy ta podivnost má svoje kouzlo, ale tady jsem ho nepocítil. Celý ten upovídaný voiceover byl jen malý kousek od dobré parodie.

Adaptace (2002)

Proč vidět ve 108 slovech. Jedinečný a virtuózní /ve smyslu dokonale osvojené techniky s přidanou hodnotou/ scénář – ano. Kaufman mnohými označován za génia – ano. Jeden z nejlepších hereckých výkonů Cage – ano. Meryl Streep – ano. Průnik do mysli komplikovaného intelektuála, který sám sebe přebytečným myšlením paralyzuje v životě – ano. Zábava – mírná. Nuda – mírná. Úmornost – mírná. Umění ve smyslu, vydat se někam, kam ostatní nemají sílu a schopnost dojít, a podat o tom srozumitelnou zprávu – ano. Upřímná komunikace s divákem – ano. Potrava pro onanii analytických intelektuálů – ano. Plně srozumitelné, až pro diváka středního věku – ano. Nutnost vidět pro ty, které zajímá film jako celek a nehledají jen relax a zábavu – ano. Naděje ve tmě – ano. ***********Pár pocitů hozených na zeď. Nejčtenější uživatel Verbal /pro mne inteligentní a talentovanej hulvát z donucení majitelem ČSFD Pomem/ dal Adaptaci odpad a já mu rozumím.******** „Adaptace je důležitej proces. Znamená to, že víte jak v tomto světě vzkvétat.“ Ježíš neadaptoval s úspěchem svoje tělo, ale myšlenky poslal dál napříč staletími.********* K Adaptaci má cenu se po deseti odžitých letech znovu vrátit. Je šance vidět znova jiný film.********* Kurzívou vpisuju monology z filmu. Vytržené z kontextu asi nebudou mít tu sílu a srozumitelnost, ale hlavně pro ně dávám pět hvězd. Jako plamínky v temné místnosti. Jako naděje na podkladu depresívního a sebedestruktivního monologu hlavní postavy.*********** „Tady jde o úžasnou věc. Každá z těchto rostlinek má jedinečný vztah s určitým hmyzem, který ji opyluje. Je jistá orchidej, která vypadá stejně jako určitý hmyz, takže ten hmyz vlastně přitahuje. Je to jeho kopie, duchovní partner a on netouží po ničem jiném než se s ní milovat. Jakmile hmyz odletí, usedne na jinou květinu a miluje se s ní a tím milováním ji opýlí a jak ta květina tak ani hmyz nikdy neporozumí smyslu jejich milování, jak by to mohli pochopit uvnitř svýho maličkýho světa, ale funguje to. Tím že dělají to, k čemu byli stvořeni, se stane něco velkého a úžasného. V tom smyslu nám ukazují jak žít. Že jediným barometrem, který máš, je tvoje srdce. Že když spatříš svou květinu, tak už tě nic nemůže zastavit.“*********** Vidět v jedné věci jednoho okamžiku krásu i ošklivost, radost i utrpení. V záběru motýla a orchideje vidět tu nekonečnou řadu předchozích ne tak adaptovaných a krásných motýlů a květin – v osamělosti umírajících.********* „Chtěla jsem toužit po něčem tak moc, jako tito lidé toužili po orchidejích. Jenže není to v mé povaze. Ale jednu takovou přirozenou vášeň přece jen mám. Chtěla bych vědět jaké to je po něčem tak vášnivě toužit.“********** „Na světě existuje tolik nápadů a věcí a lidí, až příliš směrů, kterými se dá jít. Začala jsem věřit, že důvodem proč stojí za to mít nějakou vášeň je to, že zmenšuje ten obrovský svět na jakousi přijatelnou velikost. Jak milé a smutné poznání. A pravdivé.“********* „Jsem odporný, plešatý a tlustý chlap.“ „ Pšššš. Nejsi. Jen zmenši svět, chápeš? Zaměř se na jednu věc v příběhu a najdi si v něm to jediné, po čem vášnivě toužíš a pak o tom napiš.“********* „Jsi tím koho miluješ, ne tím kdo miluje tebe.“

A Futile and Stupid Gesture (2018)

Určitě zajímavý pohled do 70. let a na "novou vlnu" amerického humoru. Bohužel se ale nepovedlo představit ten humor z blízka, tak jako kdysi Formanovi Andyho Kaufmana.

Agora (2009)

Když do výpravy vrazíte přes 50 mil. eur, tak musíte divákovi vyjít vstříc a trochu se podbízet. Aby bylo drama, ve kterém budete fandit, použijete bílé a černé figurky. Bílá královna Hypatie s několika platonicky zamilovanými pěšáky proti křesťanům, kteří tady jednoznačně hrají za temnou stranu síly. Ona si to nakonec ta západokřesťanská kultura, která se už 2000 let reflektuje v růžovém, zaslouží. Tím, že Konstantin začal s protěžováním křesťanství, ho také definitivně pohřbil. Dal by se zobecnit fakt, že jakákoli sociální struktura, která vytváří pozice nesoucí byť jen iluzorní představu moci, přitahuje bezcharakterní a narušené osobnosti. A to se netýká zdaleka jen bohaté křesťanské církve, ale třebas i různých sociálních sítí dneška nebo také zdejší filmové databáze. Zajímavé komentáře uživatelů gudaulin, dzej dzej, salahadin.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Další potvrzení, že nemám rád "vážné" Spielbergovi filmy. První polovina docela chaos a druhá - napínavější zase, jak už bývá u režiséra zvykem, doslovná a tupě manipulující k závěrečné hurá katarzi. Jen pro ty legendární herce v čele s Meryl, dám alespoň ten průměr. Štefane, kup si už konečně ty pruty a odstěhuj se na Floridu.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Další dívenka zachraňující postapo svět. Tantokrát s mečíkem a na bruslích. Skvěle animovaná , sympatická, v nádherně provedeném vizuálu. Tvůrci nekompromisně dávkují klišé na klišé v hodně dementním příběhu, který pokud bude vydělávát, má zaděláno na vydatnou franšízu. Cíleno výhradně na teen generaci, ostatní populace se ignoruje.

Amy (2015)

Příběh navyzrálé blbky s geniálním hudebním cítěním a mimořádným hlasem v nejvyšších patrech šoubyznysu. Dokument se snaží budovat legendu oběti, což se mu i daří. Hezky o Amy mluví v závěru Tony Bennett: "Byla jednou z nejopravdovějších jazzových zpěvaček, jaké jsem kdy slyšel. Podle mého s ní měli jednat jako s Ellou Fitzgerald nebo s Billie Holiday. Měla ten dar. Kdyby ještě žila, pověděl bych jí: " Zpomal, jsi příliš důležitá." Život vás naučí jak ho žít, když ho dokážete žít dost dlouho."

Anihilace (2018)

Ajajaj, tak světu hrozí zánik a zachraňovat ho jde pět emočně rozháranejch skautek. Chápu, že herci musej mít obnažený ksichtíky, že se nedá koukat 2 hodiny na lidi ve skafandrech, ale i tak je to další z mnoha výletů do potenciálně toxickýho prostředí bez ochrany. Buňky si dělaj co chtěj, všechno metastázuje do patogeních map a děvčátka si to s kulometem štrádujou k majáku. Místo pochodové písně si stačej navzájem pokecat o svejch těžkejch dramatech a Natálka vypadá že trpí každým nádechem. Co se to stalo z toho nádherného děvčete, které neslo Leonovi kytku ?? A protože Garland není ňouma a ví, že na remake Stalkera v 21. století je už málokdo zvědavej, tak sem tam výletnicím položí do cesty nějakýho toho bubáka nebo superotravný milostný flashbacky a na závěr hutnej matroš pro hloubavý duše v podobě otázky otázek, tedy "kdo jsem?". Plus závěrečný, efektně barevný taneček x ohňostroj, aby úplně všem bylo jasný, že jdeme do finále. Za hudbu, atmosféru a originalitu - tři hvězdy. Za to, že dobrej scénárista vytvořil patlaninu, jednu hvězdu zase dolu.

Annie (2014)

Taková Pretty Woman pro desetiletý holčičky v muzikálový podobě. Těžce hodnotitelné jako celek. Některé hudební výstupy skvělé. Některé texty písní xblití. Příběh a postavy v muzikálu mohou být asi přepálené, ale stejně si myslím, že tady tvůrci podprahově pumpují dětem sračky do hlavy. Výsledný pocit vystihuje scéna, kdy ve filmu letí v helikoptéře dobrotivej milionář s černošským sirotkem nad New Yorkem a ve velmi chytlavé písničce zpívají o tom, že jejich město je plné šťastných možností. Pobrukuju si s nimi, usmívám se a je mi nevolno.

Ant-Man (2015)

Pásová výroba superhrdinských filmů posledních let mi tenhle žánr dost znechutila. Musím ale uznat, že tohle je jeden z nejlepších kousků, které jsem v dané kategorii viděl. Do nadprůměru ho posouvají humor, dobře napsané dialogy, sympatičtí herci a místy dost originální akce. Technická kvalita je standartem, ale třeba ta závěrečná akční scéna v dětském pokojíčku je neuvěřitelně vymazlená. Pobavit děti i jejich rodiče se tady skutečně povedlo a to není vůbec málo. Snad první film, ve kterém nejsou hmyzáci zlodušská monstra, ale kamarádi. I to se počítá.