Miloš Forman je nejčastěji považován za filozofa, sociologa, kulturního diagnostika, teoretického anarchistu či představitele tzv. katastrofického filozofického diskurzu a jeho zřejmá láska k nezařaditelným, komplikovaným jedincům (Amadeus, Vlasy, Přelet) je opojnější o to více, oč častěji je na rozdíl od prostomyslných bambulů v čele s Forrestem Gumpem nebo Amélií z Montmartru dovede k tragédii. Forman ke svým neschůdným postavám pociťuje sympatie, ale nikdy jim nezapomene přiložit brokovnici k hlavě. A zřídkakdy nevystřelí. S tímhle souvisí druhá věc: Forman si často vybírá takové scénáře, abyste nemohli zkoumat jeho styl. Respektive každá jeho scéna nese nějaké drama, zkušenost, podstatu, a nikdy není do počtu. Tím pádem je obtížné vnímat Formanův rukopis, a když se tudíž řekne Forman, každý si vybaví určitá témata než formální vzorce a matrice. ____ Koncept filmu vychází ze zajímavé tenze mezi diváky uvnitř filmu (publikum Andyho výstupů) a diváky vně filmu (meta-publikum Andyho výstupů, tj. já nebo vy). Někdy jsou pocity obou skupin vzájemné, jindy v protikladu. Řečeno terminologií Rottentomatoes, je-li představení obzvláště špatné, projeví se to vrhem rajčat, vzdor spokojenosti meta-publika (nadto kdo z nás si s sebou bere k filmům rajčata).(17.11.2008)

Muž na měsíci není film, který by vzbuzoval okamžité nadšení a vyvolával výbuchy smíchu. Sledujeme uměleckou dráhu podivína, který byl ve své době nepochopen, a tudíž není divu, že i film o něm musí v člověku uzrát. Nenazýval bych Muže na měsíci skvělou biografií, bezprecendentní satirou na zábavní průmysl, ani v něm nespatřuji kdovíjakou poctu stand-up komikům. Je to zkrátka příjemně ujetý a docela zábavný film, v němž si přepálené výrazové prostředky Jima Carreyho konečně najdou dokonalé místo... 7/10(17.7.2016)

Když v lese spadne strom a není tam nikdo, kdo by ho mohl slyšet, opravdu se ozve při jeho dopadu zvuk? A ještě lépe, co když je tam o samotě jen nějaký ten Kaufman. Kde máte jistotu, že se strom po pádu neroztříštil na drobné pidimužíky, kteří vzápětí nepředvesli baletní úpravu Silmarilionu? On to tvrdí, vyvraťte to! Svět člověka stojí a padá s vykonstruovanou realitou. Jedna věc je necha se jí konejšit, druhá věc je tvořit vědomě konstrukce vlastní. Hergot, člověku to dává moc. Andy rozšiřoval své performance za hranice podia a často díky tomu dopadal jako ten chlapeček co se nudil když pásl ovce a tak si vyfabuloval nějaký ty vlky. Svět člověka je v mnohém iluze. Je krásný se touto skutečností čas od času nechat omlátit o hlavu. Ještě krásnější ale je s tímto umět reálně pracovat. Jinak hrozí, že to bude často dopadat tak, že dav vesměs inteligentních lidí unisono skanduje ,,Nejsme žádné ovce!'' a ani si neuvědomuje ten kentus, který tím po sobě lejou.(5.3.2012)

Asi tuším, jak se cítili Kaufmanovi diváci. Čistě náhodou jsem před lety zahlédla v televizním programu Formanovo jméno. Podívala jsem se ještě jednou, protože jsem nemohla uvěřit vlastnímu zraku - Formanův film na Primě, v deset večer? To musí být tisková chyba, říkala jsem si ještě ve chvíli, kdy končila reklama před filmem. Načež se objevil obličej Jima Carreyho a já si byla definitivně jistá, že jde o špatně načasovaný aprílový vtip. Ne, vtip to nebyl a s přibývajícím časem se všechny moje pochyby vytrácely spolu s jistotou, co je pravda a co nastražená past. A není to jedno? Kdo z nás může s jistotou říct, co je pravda a co podfuk, když se jedno tak snadno stává druhým? A když existují lidé, kteří to dovedou zamotat ještě víc? Za excelentní mystifikaci až do samého konce uděluji Formanovi čestné uznání za jeho nejlepší snímek posledních let. A Carreymu poklonu a omluvu za pochybnosti o jeho herectví.(4.8.2007)

Poprvé ukázal Jim Carrey svoji charakterní hereckou tvář v Truman Show. Rok nato se spojil s tím nejcennějším co máme (což není KlasA) a navždy překonal svůj pitvořící se stín, protože teď už všichni vědí, že skutečně umí. Co vlastně byl zač ten Andy Kaufman? Byl to tak šílený sebestředný megaloman, který byl ve své komice natolik geniální, že ho široká veřejnost milovala jen do té chvíle než zažila některé z jeho živých vystoupení? Byl to buřič a lidumil, který chtěl lidi bavit, nebo vizionář, který se sám bavil tím jak často je nepochopen? Muž Na Měsíci jde až na dřeň biografického filmu a je to opravdu zážitek.(14.6.2006)

• - Natáčení Muže na Měsíci o nevypočitatelném komikovi Andy Kaufmanovi se moc nelišilo od natáčení se samotným Kaufmanem. Jeho představitel Jim Carrey si vyžádal dva přívěsy, jeden pro Andyho Kaufmana a druhý pro jeho alter ego, nesnesitelného barového zpěváka Tonyho Cliftona, do kterých se během natáčení střídavě převtěloval. (MFJD)

• - Jim Carrey odmítal slyšet na své jméno během celého natáčení a chtěl, aby ho štáb oslovoval jako Andyho. I v momentech, kdy nebyl na place. (don corleone)

• - Režisér Forman se rozhodoval mezi Edwardem Nortonem a Jimem Carreym pro hlavní roli. Nakonec nechal finální rozhodnutí na studiu. (don corleone)