Geniální film, který "snad nerespektuje vůbec nic". Drama o komikovi, kterého můžete nesnášet - stejně jako obdivovat. Životní role Jima Carreyho (herečtější než Truman Show) a pro mě osobně nejlepší Formanův kousek. Velká zátěž na diváka, jenž očekává mainstreamovou komedii, dostane ale anarchistický životopis.(1.4.2009)

Poprvé ukázal Jim Carrey svoji charakterní hereckou tvář v Truman Show. Rok nato se spojil s tím nejcennějším co máme (což není KlasA) a navždy překonal svůj pitvořící se stín, protože teď už všichni vědí, že skutečně umí. Co vlastně byl zač ten Andy Kaufman? Byl to tak šílený sebestředný megaloman, který byl ve své komice natolik geniální, že ho široká veřejnost milovala jen do té chvíle než zažila některé z jeho živých vystoupení? Byl to buřič a lidumil, který chtěl lidi bavit, nebo vizionář, který se sám bavil tím jak často je nepochopen? Muž Na Měsíci jde až na dřeň biografického filmu a je to opravdu zážitek.(14.6.2006)

Miloš Forman skutečně už natočil, jak říká betelgeuse, pěknou řádku filmů o svých společnosti zpěčujících se rebelech. Tento film je ale, ať už je to zásluha scénaristy nebo samotného Miloše Formana, trochu jiný. Nejspíš však bude příčinou sám Andy Kaufman, který nám tu ukazuje, že humor je nejzajímavější právě tam, kde přestává být pouhým humorem. Jedině na této hranici se stále ještě děje něco pozoruhodného. Andy nikdy nechtěl být prostě jen komikem. Svá šou přeměňoval spíše v jistý druh umění (nejblížší snad happeningu). Při svých vystoupeních byl podobně jako dadaisté schopen spílat svému publiku. Nechtěl se jim totiž líbit. Chtěl upoutat pozornost. Šokovat a vyprovokovat reakci - ať už jakoukoli. Chápu, že tenhle druh legrace pobuřuje. Leckdy připomíná rozmar koupajícího se člověka, volajícího o pomoc. Jeho nevhodný způsob žertování bude potreztán. Pomoc mu bude odmítnuta ve chvíli, kdy se skutečně začne topit. Andy totiž rád staví na motivu mystifikace. (Zdá se, že z ní stále lze a to nejen v oblasti humoru hodně vytěžit. Vzpomeňme jen třeba na u nás oblíbené Zelenkovy mystifikace.) Přesto mi však Andyho snaha zaujmout připadá mnohem přijatelnější než třeba způsoby bulvárních novinářů anebo metody reklamních pracovníků, kteří své publikum rovněž rádi manipulují. Jeho snažení je totiž mnohem čistčí. Je to přístup spíše dětsky hravý než vykalkulovaný. Jeho žertování připomíná legrácky malého chlapce (dovedené ovšem k magalomanství), který si dělá legraci jen pro vlastní potěšení. Abyste se mohli pobavit s ním, musíte přijmout jeho úhel pohledu. Pak nám teprve může odhallit hodně o nás samotných: o našich nevědomých očekáváních (tehdy, když je zklamává) a o postupech, jimž se necháme manipulovat.(7.3.2004)

Tento film mi ukázal čtyři fakta, která už nemůže nikdo nijak vyvrátit. 1) Forman je mistr v biografickém žánru. Jeho režisérská vyspělost zde tak nádherně vyplavala na povrch...Muž na Měsíci se sleduje jedním dechem; budete se smát, plakat, kroutit hlavou nebo se na ní škrábat, ale zcela určitě nebudete usínat. Chytře a v kaufmanovské terminologii i divácky účinně zpracované titulky jsou pouhým náčrtem věcí následujících... 2) Carrey není potrhlá troska, která parazituje na divákovi díky jeho gestům a ušklebkům. Není tomu tak, neboť jeho výkon zde je jak komický, tak tragický zároveň. Právě zde mě tento vyhlášený komik utvrdil v tom, jaká je jeho herecká kvalita, že zahraje pestrý výkon neskýtající pouze ztřeštěné grimasy a i když samotný Kaufman na svůj vzhled nijak nesázel, Carrey i přes ten podivínský kukuč předvádí něco neuvěřitelného (tady se mohl zatřpytit Oscar). 3) Andy Kaufman byl neskutečně rozervaná osobnost. Byl to komik, u kterého mělo obecenstvo obavy, strach či byli naprosto znechuceni tím, co se děje na scéně. Kaufman byl mistr mystifikace, který udělal z lidí voly a oni se tomu ještě smáli, aniž by věděli, oč vlastně jde. Svým potrhlým skečům, gagům a fórům tedy spíš bavil sebe než diváky, vymýšlel nové, originální, často až nemorální či morbidní postupy, aby uspokojil své hravé, ale přitom velmi citlivé a nesnadné já. Zašlo to až tak daleko, že ani vlastní rodina mu nevěřila, že by mohl umřít. Není to zas nějaký jeho nejapný žertík? 4) Když se sejdou tři baviči, nemusí se nutně jednat o komedii. Patrně by si každý druhý myslel, že jestli ve filmu hrají spolu Danny DeVito, Paul Giamatti a Jim Carrey, musí to být nějaká řachanda, u které se potrháte smíchy. Namísto toho se však jedná o mistrné biografické drama, které nutí svými komediálními vsuvkami spíše k zamyšlení, nežli smíchu. A proto si tohoto snímku vážím. Není zbytečně dlouhý, není zbytečně emotivní a není zbytečně moralizující.(19.2.2008)

Andy Kaufman byl hvězdou své doby. Byl milovaný a nenáviděný zároveň, jeho žertovné kousky šokovaly miliony lidí a rozhodně byl tím druhem člověka, který si zasluhuje, aby o něm byl natočen film, který vysvětlí lidem, jaký byl doopravdy člověk. Už když Miloš Forman pomyslel na natočení filmu o této kontroverzní osobnosti, věděl, že Andyho Kaufmana dokáže zahrát jen Jim Carrey, přesto však jej nevybral hned a vyhlásil konkurz: "Kdo si chce zahrát ve filmu Andyho Kaufmana, nechť sám sebe natočí, jak si jej představuje ve své kůži." A Carrey neváhal, chtěl to zkusit a dokonce věřil, že se pro tu roli hodí. Když se tvůrci filmu podívali na pásku s jeho záznamem, bylo jasno, Carrey totiž působil jako Kaufman naprosto věrohodně. Andy se vrátil... Škoda jen, že Carreyho životní herecký výkon byl přehlídnut a nedoceněn. Muž na Měsíci je strhujícím dramatem, ve kterém jen těžko rozeznáme pravdu a fikci, skvělý scénář nemohl zfilmovat nikdo jiný než právě Miloš Forman, který s citem předvádí Kaufmanův život plný překvapení. Představuje nám muže, jenž šokoval masy diváků svými pokročilými gagy, mystifikování fanoušků však zapříčiní, že je začne ztrácet a s nimi jako by se vytrácela jeho vůle žít, v tu chvíli, kdy zjistí že má rakovinu mu nidko nechce věřit, lidé si myslí, že se jedná jen o další skvělí gag, ale tu už film se blíží ke svému smutnému konci, ve kterém sledujeme Tony Cliftona a sami se ptáme kde je ta hranice mezi pravdou a fikcí. Muž na Měsíci je pečlivě natočený film, ke kterému sedí slogan filmu Horem pádem: Drama které vás rozesměje, komedie která vás rozpláče...(30.12.2005)

• - Když Shapiro (Danny DeVito) láká Kaufmana (Jim Carrey) na natáčení sitcomu Taxi říká mu, že bude jako Kouďák z Kroku za krokem (od r. 1991). Tento seriál v té době ještě neexistoval. Jde pravděpodobně jen o chybu v překladu do češtiny. (icewhite)

• - V drobných rolích se objevili i skuteční George Shapiro, Bob Zmuda a Lynne Marguiliesová. Shapiro ztvárnil majitele klubu, který Andyho (Jim Carrey) propustí, Zmuda producenta, který se s Andym popere a Marguliesová se objevila v davu na Andyho pohřbu. (GudMen)

• - Jako reklama na film se v médiích hodně mluvilo o bitce mezi Jimem Carreym a Jerry Lawlerem, která byla vydávaná za reálnou. (don corleone)