Příběh, který mě naprosto vzal dech. K tomu přispěl skvělý Jim Carrey, který se stal naprosto věrohodným Andy Kaufmanem a režisér Miloš Forman z něj vymáčkl jeho maximum. Tento film si zasloužil i nějakého Oskara, každopádně díky Formanovi se Kaufman vrátil dříve než po 20 letech po smrti, jak slíbil. (( :: Tento film je klenotem mezi mými všemi filmy a patří k těm co mám nejvíce rád.(10.1.2007)

Byl v totální opozici vůči okolnímu světu. Byl spontánní, mystifikující, kontroverzní, drzý, čímž publikum ničil, ono ho za to milovalo, nebo nenávidělo. Miloš Forman spojil v dalším biografickém opusu síly s multivýrazným Jimem Carreym, který může dodnes kroutit hlavou, že ho akademici tehdy ignorovali. Vsadil na něho i přesto, že pro diváky jsou Kaufmanovy vtípky docela náročným rébusem, protože miloval jeviště a reakce publika. Jevištěm pro něho byl prostor před televizní kamerou, zábavní klub i wrestlingový ring. Všude tam udělal vždy něco jiného, než se od něho očekávalo. A pokaždé s nějakou jinou maskou. Co mi tak úplně nesedělo, byly občas právě reakce publika. Místy takhle, ať už negativně nebo s nadšením, nikdo nereaguje. Přitom jsem někde četl, jak si Forman chválil, jaké perly mu asistent režie z publika nabídl. Ale to je jen drobná poznámka v jinak milém, komplikovaném i zároveň srozumitelném balení.(7.8.2015)

Andy Kaufman chtěl už od útlého dětství být někým. Ne komikem, ale někým, kdo vyvolá v lidech emoce. A bylo mu jedno, jestli ta emoce znamenala odchod ze sálu, salvu smíchu, nebo slz. Takhle nějak by mohl znít hodně zestručněný obsah tohoto filmu. Filmu, který je stejný, jako byl Andy. Rozporuplný, zajímavý, někdy vtipný, někdy méně. Ale ukazující nám pravou tvář šoubyznysu. Tenhle film mi ještě dlouho zůstane v hlavě, hlavně kvůli poslední scéně… A je to mimochodem další z důkazů o tom, že Jim Carrey není jen "stupidní herec v blbých komediích". Myslím, že Forman z něj dostal maximum.(23.10.2009)

„Nejdřív nasereš ženský, pak nasereš jižany a pak tě zabijou“ V devadesátém druhém vzdali R.E.M. hold Andymu Kaufmanovi písní Man on the Moon, o sedm let později natočil Miloš Forman o stejném člověku stejnojmenný film. O dalších jedenáct let později mě tento film zklamal. Kaufman byl bezesporu hříčkou přírody, zasluhující filmové zpracování svých osudů, jenže Formanův přístup k celé látce je poněkud rozpačitý. Nijak se nesnaží vysvětlovat, proč byl Kaufman Kaufmanem a z jedné vtipné dětské momentky střihne rovnou do časů komikových prvních výraznějších exhibic. Stejně tak se nám nijak nesnaží usnadnit chápaní Kaufmanova svérázného humoru a přesně dle jeho vzoru nám vždy předvede nejdříve vtip a teprve potom důvod, proč byl vlastně vtipný. Film kvůli tomu moc vtipný není. Natočit ne moc vtipný film s Jimem Carreyem, který konečně dostává pádný důvod pro své mimické a hlasové excesy - z toho bolí u srdce. V tomto konkrétním případě jednoduše nebylo nejvhodnější snažit se hlavního hrdinu přiblížit zvolenou formou. Andy Kaufman a jeho kousky totiž nejsou dost známí. Ne mimo USA. Třebaže mám daleko k tomu, abych Formanovo v pořadí třetí obohacení žánru biografií přirovnal ke Scorseseho Králi komedie či k Lennymu Boba Fosse, těch posledních pár minut, nádherně bagatelizujících důležitost hranice mezi fikcí a fakty, mě nutí jednu hvězdičku přidat. 75% Zajímavé komentáře: Melies, belldandy, mortak, da-a(3.6.2010)

Zpočátku mě to tak zmátlo až jsem pochyboval, že něco takového mohl vůbec natočit režisér formátu Miloše Formana. Jenže pak do sebe vše začne zapadat a došlo mi, že celá forma a struktura vyprávění je v tom nejlepším možném "kaufmanovském" mystifikačním duchu. Scénář je vypilovaný ve všech směrech. Při druhé projekci se z Muže na měsíci stává neskutečně promyšlená zábava kde i ten nejmenší detail je vypilován tak, aby sloužil jedné jediné věci. Dokonalému celku. Jim Carrey v hlavní roli exceluje na všech frontách a ostatní mu více než-li zdatně sekundují. Co se týče režie, tak se jedná o nejnápadněji pojatý Formanový snímek, byť přeci jen ne jeho nejlepší.(29.1.2007)

• - Miloš Forman pojmenoval své děti ze třetího manželství podle filmu, a to Jim podle Jima Carreyho a Andy podle Andyho Kaufmana. (walmezak)

• - Ve filmu se objeví základní sestava seriálu "Taxi", pouze Danny De Vito hrál postavu George Shapiro. (don corleone)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. prosince 1999 v New Yorku. (Varan)