Muž na Měsíci

Der Mondmann

Muž na Mesiaci

Komedie / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Andy Kaufman chtěl už od útlého dětství být někým. Ne komikem, ale někým, kdo vyvolá v lidech emoce. A bylo mu jedno, jestli ta emoce znamenala odchod ze sálu, salvu smíchu, nebo slz. Takhle nějak by mohl znít hodně zestručněný obsah tohoto filmu. Filmu, který je stejný, jako byl Andy. Rozporuplný, zajímavý, někdy vtipný, někdy méně. Ale ukazující nám pravou tvář šoubyznysu. Tenhle film mi ještě dlouho zůstane v hlavě, hlavně kvůli poslední scéně… A je to mimochodem další z důkazů o tom, že Jim Carrey není jen "stupidní herec v blbých komediích". Myslím, že Forman z něj dostal maximum.(23.10.2009)

Mám prostě pocit, že Jim Carrey se pro roli Andyho Kaufmana narodil (a to chtěl Format původně obsadit Edwarda Nortona). Brilantní adaptace dadaistického komika, která se překvapivě velice přesně drží skutečnosti a pro zasvěcené ponechává i maličká pošťouchnutí v obsazování skutečných lidí z Andyho okolí. Jde o klasického výtečného Miloše Formana, který rád vypráví lidské příběhy a opět se mu to dokonale povedlo.(22.4.2003)

Váhám mezi 4 a 5-ti hvězdičkami, ale posledních 10 minut a Carreyův výkon převážily ve prostpěch Miloše Fromana... Perfektně zvolené téma, snad nejzajímavější biografický film, jaký jsem kdy viděla. Samozřejmě je to zčásti zásluhou samotného Kaufmanova života, který rozhodně nepatřil mezi tuctové, ale pod taktovkou méně zkušeného režiséra by mohl výsledek dopadnout nevalně. Pan Forman ale pořád ještě umí točit krásné filmy, vybírat si do nich zajímavé herce a vybrávět pomocí toho silné příběhy jakéhokoliv žánru.(2.7.2006)

Čekal jsem, že se budu dost nudit, protože jsem slyšel, že Kaufmanův humor byl opravdu zvláštní a ne každému se líbil. Ale tenhle film naštěstí není o Kaufmanově humoru ( teda je, ale ne zas tolik ), ale především o něm samotném. Ze začátku jsem ho moc nechápal, ale pak to bylo stále zajímavější a zajímavější - až do konce.(7.3.2004)

Udelat film o skutecne postave je vzdycky tezke, protoze at chcete nebo ne, tak se film neubrani srovnavani s tim, jak to bylo doopravdy. Co se tohohle tyce, tak srovnavat nemuzu, jmeno Andyho Kaufmana mi sice neco rika, ale o jeho zivote vubec nic nevim. Nicmene Jim Carrey ukazal, ze je opravdu vybornej herec i bez svejch xichtu a i kdyz se jedna o komedialni roli, rozhodne to nebyla klasicka Carreyovska komika. Ostatni herci jsou taky perfektni, ale Carrey je vsechny se svou energii daleko previsuje. I kdyz je tohle krapet slabsi Formanuv film a neni to na cistejch 5*, tak je dam, protoze se jedna opravdu o originalni komedii/drama s docela smutnym koncem, kterej tu nepusobi nijak nucene, protoze je v podstate veselej. Dojemnej film.(7.5.2005)

• - Malou roli servírky si zahrála i bývalá žena Carreyho, Melissa. (don corleone)

• - Konkurzu na hlavní roli se zúčastnili mimo jiné i John Cusack, Kevin Spacey, Hank Azaria, Nicolas Cage i Sean Penn. (don corleone)

• - Miloš Forman pojmenoval své děti ze třetího manželství podle filmu, a to Jim podle Jima Carreyho a Andy podle Andyho Kaufmana. (walmezak)