Byl v totální opozici vůči okolnímu světu. Byl spontánní, mystifikující, kontroverzní, drzý, čímž publikum ničil, ono ho za to milovalo, nebo nenávidělo. Miloš Forman spojil v dalším biografickém opusu síly s multivýrazným Jimem Carreym, který může dodnes kroutit hlavou, že ho akademici tehdy ignorovali. Vsadil na něho i přesto, že pro diváky jsou Kaufmanovy vtípky docela náročným rébusem, protože miloval jeviště a reakce publika. Jevištěm pro něho byl prostor před televizní kamerou, zábavní klub i wrestlingový ring. Všude tam udělal vždy něco jiného, než se od něho očekávalo. A pokaždé s nějakou jinou maskou. Co mi tak úplně nesedělo, byly občas právě reakce publika. Místy takhle, ať už negativně nebo s nadšením, nikdo nereaguje. Přitom jsem někde četl, jak si Forman chválil, jaké perly mu asistent režie z publika nabídl. Ale to je jen drobná poznámka v jinak milém, komplikovaném i zároveň srozumitelném balení.(7.8.2015)

Andy Kaufman je Jim Carrey a Jim Carrey je Andy Kaufman. Fámózní ztvárnění této svérázné postavy, která je totálně nepředvídatelná. Komik, který si založil svou image na tom, že musí publikum bezmezně nasírat a urážet. Prakticky dělal humor, kterým bavil hlavně sebe. Neuvěřitelné! Miloši Formane děkuji ti z celého srdce.(1.1.2007)

Obrovská filmová pocta u nás téměř neznámému (tuším, že na Nově běžel kdysi seriál Taxi, kde hrál nezapomenutelného, podivně mluvícího Latku) a v Americe nedoceněnému a nepochopenému komiku Andy Kaufmanovi (jestli ho chcete vidět v reálu, podívejte se na YouTube.com). Jeden z nejlepších režijních počinů Miloše Formana (osobně si myslím, že úplně nejlepší) a hlavně herecká příležitost pro lacinokomediálně zaškatulkovaného Jima Carreyho, který tuto náročnou vážnou roli zahrál tak, že smekám ... Filmová óda na sílu a jedinečnost tvůrčího ducha, óda na sveřepost boje proti kolektivnímu kulturně-uměleckému superegu, óda na osobitou poetiku a humor bortící mantinely zažitých představ a očekávání, óda zesměšňující nenáročnost (synonymum = tupost?) televizního diváka... Óda na radost člověka, plnícího si své sny... Podobné filmy: I'm From Hollywood, Soukromé neřesti, Lid versus Larry Flynt, Ed Wood(23.1.2007)

Onehdy jsem pochválil Jima Carreyho za jeho herecké výkony ve vážných filmech, ale u Muže na Měsíci po druhém shlédnutí nejsem s Carreyho podáním úplně spokojení. Vidím v něm lháře a Lháře (ne - nespletl jsem se, napsal jsem to předsně, jak jsem chtěl). Ovšem nejhorším problémem filmu je, že má pěkný začátek a silný konec (ona je to vlastně jedna scéna rozdělená na dvě). Prostřední (a nejdelší) část filmu je docela nudná. Musím ovšem podotknout, že jak mate Kaufman svoje publikum, přesně tak to předhazuje Forman filmovým divákům - taková kaufmanovština na druhou. Ale určitě bližším filmem na dané téma je mi Scorseseho Král komedie, kterého jsem viděl den před Mužem na Měsíci.(13.1.2007)

10 / 10 Neuveriteľný snímok! Nádherný príklad práce s divákom, ktorý tu už nie je len pasívnym pozorovateľom, ale stáva sa súčasťou deja, pomyselným stredobodom diania, okolo ktorého sa točí celé kolokvium postáv a postavičiek. Muž na Mesiaci nie je film na aký sme zvyknutí, ide skôr o jedno veľké kúzelnícke predstavenie a my máme to šťastie, že sedíme v prvom rade - a tak môžeme zblízka pozorovať pestrofarebné a rozmarné extempore mága Jima Carreyho, ktorý pred našimi očami vyťahuje z klobúka jedného zajaca za druhým, spoza uší nám vyberá desaťkoruny a zo vzduchu zhmotňuje nádherné kytice ruží. Forman opäť dokazuje, že patrí medzi najtalentovanejších režisérov svojej doby.(15.12.2005)

• - V drobných rolích se objevili i skuteční George Shapiro, Bob Zmuda a Lynne Marguiliesová. Shapiro ztvárnil majitele klubu, který Andyho (Jim Carrey) propustí, Zmuda producenta, který se s Andym popere a Marguliesová se objevila v davu na Andyho pohřbu. (GudMen)

• - Jim Carrey odmítal slyšet na své jméno během celého natáčení a chtěl, aby ho štáb oslovoval jako Andyho. I v momentech, kdy nebyl na place. (don corleone)

• - Známá překladatelka a tlumočnice Dana Hábová při práci na titulkách vedla spor s Milošem Formanem. Hábová vysvětlila: "Ve scéně, kdy hrdinovi slibují, že za účinkování v sitcomu dostane svůj vlastní pořad a v něm se pak může "na všechny vy...", zazní ono anglické, dnes už obecně známé ´ fuck ´ s takovou silou, že bych prostě neobstála, kdybych je přeložila podle Formanova návrhu ´pak si dělej, co chceš´." (shimik77)