Zardoz (1974)

Výjimečné, dokalé, geniální, fascinující a zároveň pro mnohé nepochopitelné.

Forrest Gump (1994)

Nemá cenu psát co už bylonapsáno, ale neodpustím si kritizovat nespravedlnost- KAM SE NA TO HRABE Vykoupení z věznice Shawshank

Batman (1989)

Je jen jeden Batman. Ten Burtonův. Ostatní jsou jen efektivní slátaniny. A ten nejnovější snad nejvíc.

Království nebeské (2005)

Nebudu brát ohled na verzi do kin na které se ani tak nepodepsal Ridley jako střihač. Po pořádku- filmů z období křížových výprav není moc. Ridley Sott umí točit historické filmy(možná by bylo lepší napsat eposy) A bohužel, vyjme Gladiátora, kladou trochu náročnosti na diváka. Osobně považuji K.n. za nejlepší historický středověký film posledních dvaceti let. Kamera, jak má Scott ve zvyku, je precizní. Podobně jak v Dobytí ráje se z každého záběru dá udělat kvalitní galerní fotografie. Po režijní stránce nadstandardní dílo. Horší je to se scénářem. Neznámý otec přijíždějící ze svaté země pro synka kováře je představa pěkná, ale trochu kýčovitá. Herecké výkony u Ironse, Neesona, Nortona skvělé. Výkon Orlandoa Blooma jde, ale dře. A právě on- byť ukazuje v jediném film, že něco hrát umí- sem nepasuje. Ridley nejspíš neskákal radosti při zaslechnutí verdiktu studia, ale musel se podřídit. Problém není ani tak v hereckém projevu, kterému bych nic nevyčítal, jako spíš v představě samé- Orlanda ve středověku konajícího hrdinské činy. Vzpomeňte si na Capria . Jak dlouho mu trvalo vyjít ze stínu Titanicu? ( Chudák žije v tajných dívčích představách v póze drtiče dívčích srdéček). Hudba skvělé. Digitální efekty bezchybné. Závěrečná bitva famózní(srovnání s Pánem prstenu je infantilní a spíš sedí k Tróji). Myšlenka originální. Kvalitu Scottových filmů prověří čas. Blade Runner ve své době nebyl hitem a teď? Jediné co mě opravdu mrzí je Balianův proslov před bitvou o Jeruzalém. Něco tak blbého nejspíš dlouhou dobu neuslyším. Štvou mě Oscarové nominace. Rok od roku úroveň hodnocených filmů a režisérů klesá, ale aby jediná solidní režie spolu s filmem byly za Mnichov a ostatní filmové skvosty dosahovaly sotva lepšího průměru filmové distribuce(Crash? Zkrocená hora? Filmy jsou to pěkné, ale to je tak všechno). Tome Hardy máš dobré recenze na nenáročné filmy, tak se jich prosím tě drž.

Lost Highway (1997)

Co k tomu říct? prostě David Lynch ve své standartní formě a mých několik měsíců s chrobákem v hlavě a otázkou ve smyslu "Co to jako bylo?". Rozřezání krásné ženy nechá brouka v hlavě. Někde si svůj čin musíte zdůvodnit a nejvhodnějším místem - světem je sen. (Princip snu Lynch naznačil v několika rozhovorech- JEN NAZNAČIL).

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

"Setkáme se později. I DI..." "Idioti. To je pro tebe." Závěrečná scéna, kde Elli běhá po hřbitově, je fenomenální :)

Údolí včel (1967)

Jsou různé formy přátelství, řádu, povinnosti, víry a obětování. Utíkáme a hledáme se v světě, který nám je vnucen, až pochopíme jedinou možnost spásy - cestu zpět, k řádu, k jistotě, k domu naší duše. Vláčil natočil jiný film, než ke kterému psal Körner scénář. PS - Veliká a mocná je síla řádu. Vítězí nad lidskou pýchou a zlobou svých nepřátel. PS2: Všechno naše konání je hříšné od samého začátku. Slabost je nám vrozena a opouští tělo až když hnije v zemi. Nedokážeme se bránit(rozhovor komtura s Arminem).

Hannibal (2001)

Mlčení jehňátek mě dvakrát nechytlo, neříkám, že bylo špatné a spíš víc než hodně přeceněné a asi jsem čekal trochu něco jiného. Zatímco Hannibala každý zatracoval. V každém případě hannibal vítězí na plné čáře režií, kamerou a hlavně soundtrackem. Anthony je hold Anthony a Julie Moore se mi zdá píjemně srovnatelná s Jodie.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Ach Davide, cos mi to provedl. Originální, jedinečné, strhující.